Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy dostawcy telewizji satelitarnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-04-06

Czy mogę wypowiedzieć umowę dostawcy telewizji satelitarnej w trybie 3-miesięcznym? Otrzymałem od tej firmy informację, że zerwanie umowy grozi karą pieniężną. Czy wypowiedzenie to to samo co zerwanie umowy? Podpisana wcześniej umowa wygaśnie dopiero za rok.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

W pierwszej kolejności wyjaśnię, iż „zerwanie umowy” nie jest kategorią prawną, jest to zwrot potocznie używany w różnych znaczeniach.

Wypowiedzenie umowy jest to jak najbardziej zwrot stricte prawny i oznacza złożenie oświadczenia woli, które ma na celu rozwiązanie umowy po upływie określonego czasu. Z tytułu wypowiedzenia umowy nigdy nie wprowadza się do jej treści żadnych negatywnych konsekwencji prawnych typu kary pieniężne itd. Wypowiedzenie umowy jest po prostu prawem strony i może ona z niego skorzystać, jeśli tylko chce.

Regułą jest, że umowy na czas nieokreślony się wypowiada, zaś na czas określony, co do zasady, tylko wyjątkowo. Mówi o tym art. 3651 Kodeksu cywilnego, stanowiąc, że zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.

W orzecznictwie wyjaśnia się, że sposobem normalnego oraz przedwczesnego zakończenia stosunków o charakterze trwałym jest wypowiedzenie wywierające skutek na przyszłość, tj. znosi ono stosunek prawny dopiero po upływie terminu wypowiedzenia, a gdy termin taki nie jest wymagany – z chwilą złożenia kontrahentowi oświadczenia o wypowiedzeniu (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 20 maja 2008 r., I ACa 347/08).

Niestety nie załączył Pan umowy, więc nie sposób wyrokować, ale z lektury typowych regulaminów świadczenia usług (dostępnych np. w sieci) wynika, że najczęściej umowy te są zawierane na czas określony i wówczas przewidują kary pieniężne za wcześniejsze ich rozwiązanie przez abonenta, a po jakimś czasie – jeśli abonent nie złoży pisma z informacją, że nie jest zainteresowany dalszym świadczeniem usług, umowa zmienia się na czas nieokreślony i wówczas właśnie można ją bez żadnych konsekwencji finansowych wypowiedzieć. Mogłabym to w 100% potwierdzić po zapoznaniu się z treścią Pańskiej umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »