Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania i pozwolenie właścicielom na pozostanie - zabezpieczenie transakcji

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-12-28

Chciałam prosić o poradę w kwestii zabezpieczenia transakcji zakupu mieszkania. Mam zamiar kupić mieszkanie własnościowe, z wyodrębnioną KW. Jednak obecni właściciele proszą, bym pozwoliła im zostać do końca maja, bo wtedy otrzymają klucze do swojego nowego lokalu. Jednak akt notarialny chcą podpisać już teraz z uwagi na fakt, że nowe mieszkanie właśnie zaczynają już spłacać, a na stare też jeszcze mają końcówkę kredytu i jest im zbyt trudno to udźwignąć. Czy to jest bezpieczna transakcja i co mogę zrobić, jeśli okaże się, że oni nie zechcą się wyprowadzić z końcem maja? Czy istnieje prawny sposób na zabezpieczenie takiej transakcji? Dodam jeszcze, że ci państwo mają małe dziecko.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

W przypadku, jeśli dotychczasowi właściciele sprzedaliby Pani lokal, a następnie nadal go zajmowali, mielibyśmy do czynienia z użyczeniem (jeśli nie otrzymywałaby Pani z tego tytułu wynagrodzenia) lub najmem (jeśli płaciliby Pani). Jeśli po umówionym terminie nie wyprowadziliby się z lokalu, konieczne byłoby przeprowadzenie całej procedury eksmisyjnej. Co więcej, na podstawie art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego sąd każdorazowo ustala, czy eksmitowanemu należy się lokal socjalny:

„Art. 14

1. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

2. Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu, o którym mowa w ust. 1, dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny.

3. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób, o których mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

4. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

1) kobiety w ciąży,

2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. poz. 414, z późn. zm.) 3  lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

3) obłożnie chorych,

4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

5) osoby posiadającej status bezrobotnego,

6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

5. Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13.

6. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego”.

W przypadku małoletniego, =sąd musi ustalić uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, jeśli nie może on zamieszkać w innym lokalu. Jeśli więc dotychczasowi właściciele nie sfinalizowaliby zakupu nowego mieszkania lub z jakiś względów nie mogli w nim zamieszkać, nie będzie można ich eksmitować do czasu przyznania lokalu socjalnego przez gminę, co znacznie przedłużyłoby to i tak długą procedurę eksmisyjną.

Nie jest także możliwe zawarcie umowy sprzedaży pod warunkiem rozwiązującym, np. że umowa przestaje wiązać, jeśli dotychczasowi właściciele nie wyprowadzą się w określonym terminie z lokalu. Obostrzenie takie wynika z art. 157 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.

§  2. Jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności”.

Biorąc pod uwagę opisane powyżej zagrożenia, znacznie lepszym wyjściem jest zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. W takim przypadku możliwe jest zastrzeżenie, że będzie mogła odstąpić Pani od umowy jeśli właściciele nie wyprowadzą się z nieruchomości w określonym czasie. Może Pani także zmniejszyć ryzyko finansowe, wpłacając jedynie wymaganą przez właścicieli kwotę, która nie będzie stanowiła całości ceny, a w razie dojścia do skutku umowy sprzedaży zostanie zaliczona na poczet ceny. Co więcej, w przypadku, jeśli zawrą Państwo umowę przedwstępna w formie aktu notarialnego, będzie mogła domagać się przed sądem zawarcia umowy sprzedaży, nawet jeśli właściciele będą chcieli się wycofać z transakcji. Skutek taki wynika z art. 390 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne”.

Reasumując, zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości w opisanym stanie faktycznym rodzi dla Pani pewne niebezpieczeństwo, jeśli Pani kontrahenci okażą się nierzetelni. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zawarcie w Pani przypadku notarialnej umowy przedwstępnej, która lepiej zabezpieczy Pani interesy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »