Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania z narzeczoną - jak zostać jedynym właścicielem mieszkania?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-07-24

W styczniu 2013 r. wraz z narzeczoną kupiliśmy mieszkanie za łączną kwotę 205 tys. zł. Własność podzielona podczas podpisywania aktu notarialnego 50/50 między mnie a narzeczoną. W akcie notarialnym jest zapis, że kwotę 80 tys. z… przelaliśmy od razu (był to mój wkład, przelew z mojego konta), na pozostałą część wzięliśmy wspólny kredyt. Przez kolejne 5 lat spłacałem wszystkie raty kredytu. Na dniach pojawiła się możliwość spłacenia przeze mnie całej pozostałej kwoty. Podsumowując, wszystkie koszty związane z zakupem i spłatą kredytu planuję ponieść ja. W związku z tym ustaliliśmy z narzeczoną, że powinienem być jedynym właścicielem mieszkania. Jak tego dokonać możliwie jak najprostszą i najtańszą drogą?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

W mojej ocenie zasadne byłoby przeniesienie na Pana udziału wynoszącego 1/2 na zasadach zwolnienia z długu. Wspólnie bowiem Państwo zaciągaliście kredyt, a zatem każde z Państwa było zobowiązane do jego spłaty. O ile zatem Pan spłacił także część zadłużenia ciążącego na narzeczonej, należałoby przenieść jej udział na zasadzie zwolnienie z długu, a nie darowizny. Pan bowiem za jej udział de facto już zapłacił tzw. poszczególnymi ratami kredytu.

Powyższe wymaga jednak zachowania formy aktu notarialnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »