Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania z teściową i sprawdzenie źródeł finansowania

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-05-23

Mamy pewne wątpliwości dotyczące świeżo nabytego mieszkania na współwłasność. Kupiliśmy mieszkanie na współwłasność ułamkową z teściową w udziale po jednej drugiej ona i my. Mieszkanie jest dla teściowej, my mamy własny dom. Problem jedynie polega na tym, że ona wpłacała większość kwoty przy zakupie (prosto na konto sprzedającego), a my mniejszość (stosunek 2/3 do 1/3) – chciała nam „coś po sobie zostawić”. Podatek od zakupu zapłaciliśmy oczywiście solidarnie. Przy zakupie nie zastanawialiśmy się, czy musimy ten jej większy wkład traktować jak darowiznę, skoro w akcie widnieje ona jako właścicielka 1/2, a przelała większą kwotę. Podobno jeśli my zarabiamy wystarczająco dużo, żeby możliwe było kupienie tego mieszkania, to fiskus nie powinien wnikać w finansowanie tego mieszkania. Zakup był niedawno, więc pewnie gdyby trzeba było coś dodatkowo zgłaszać, to możemy to zrobić, tylko co i czy w ogóle?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Pani obawy są słuszne i zasadne. Poruszyła Pani dwie kwestie dotyczące sprawdzenia źródeł finansowania oraz kwestie darowizny lub pożyczki ze strony mamy. Otóż organ kontroli skarbowej wszczyna postępowanie sprawdzające w wypadku zaistnienia uzasadnionej wątpliwości co do źródeł finansowania zakupu. Taka sytuacja w praktyce pojawia się, gdy kwota zakupu znacznie odbiega od wolnorynkowej wartości nieruchomości. Przedmiotową kwestię regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z treścią art. 25b ustawy:

„1. Za przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1b, uważa się przychody:

1) nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach obejmujące przychody ze źródeł wskazanych przez podatnika, ujawnione w nieprawidłowej wysokości,

2) ze źródeł nieujawnionych obejmujące przychody ze źródeł niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej

– w kwocie odpowiadającej nadwyżce wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi, uzyskanymi przed poniesieniem tego wydatku”.

Art. 25g [Ciężar dowodu]

1. W toku postępowania podatkowego albo w toku postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej ciężar dowodu w zakresie wykazania przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stanowiących pokrycie wydatku spoczywa na podatniku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych znanych organowi z urzędu lub możliwych do ustalenia przez organ na podstawie:

1) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych;

2) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp drogą elektroniczną na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114).”

Jeżeli więc zarówno Państwo jak i teściowa jesteście w stanie wykazać źródło pochodzenia środków, to Pani obawy są przedwczesne.

Odnosząc się do drugiej kwestii, dotyczącej nierównego udziału w zakupie nieruchomości, należy wskazać, że ustawodawca dopuszcza sytuacje współfinansowania ze strony członków rodziny. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z przekazaniem środków w drodze czynności prawnej – może to być darowizna lub pożyczka.

Darowiznę należy zgłosić w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego i zachować warunki zwolnienia. Zgodnie z art. 4a u.p.s.d.: „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

W przypadku pożyczki od rodziców można zastosować zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. b u.p.c.c. – zwalnia się od podatku umowy pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:

  • złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
  • udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Dokumentowanie darowizny bądź pożyczki należy przeprowadzić w formie pisemnej. Co do zasady do darowizny potrzebny jest akt notarialny, jednak wpisując w zwykłej umowie, że przedmiot darowizny został już wydany, można zastosować tylko formę pisemną (nie aktu notarialnego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »