Kategoria: Zasiedzenie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiedzenie udziału w drodze

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-06-15

W 1970 roku rodzice kupili nieruchomość. Działka była oddzielona od domu drogą (inną działką) tzw. a. Płaciliśmy podatek za jej połowę. Ostatnio okazało się, że jej właścicielem sąsiad (z którym jej używaliśmy) jest właścicielem – tak określił sąd, bo były błędy w KW. Czy jest możliwość zasiedzenia udziału w tej drodze?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

Z opisu sprawy wynika, iż problem dotyczy działki – drogi „a”, tj. jak uzyskać prawny status korzystania z niej.

Adekwatnie do Pana pytań o możliwości zasiedzenia współwłasności oraz innego zasiedzenia – wyjaśniam. Co do zasiedzenia udziału (współwłasności) w tej działce uważam, że jest to niemożliwe, bowiem do współkorzystania dochodziło w zbiegu nie z innym samoistnym posiadaczem, lecz z właścicielem działki, który także demonstrował wobec niej swe prawo własności. Oczywiście zdarzały się przypadki zasiedzenia udziału we własności (współwłasności), jednak to wyjątki dotyczące np. sytuacji, w której istnieje formalnie 2 współwłaścicieli, zaś tylko jeden użytkuje całość działki. W Państwa przypadku za nabyciem przez zasiedzenie współwłasności w działce przemawiałoby tylko jedno – współuczestniczenie w kosztach podatkowych, tak jak Pan opisał – płaciliście podatek po 1/2. Oczywiście powyższe dotyczy trybu sądowego, a więc w pewnym sensie spornego, natomiast jeżeli Pana wniosek zostałby poparty przez użytkownika działki – to sąd be zwątpienia stwierdziłby zasiedzenie udziału we współwłasności.

Jednak tak jak pisałam – taki stan wnioskowania o nabycie udziału we współwłasności w drodze byłby ryzykowny.

Natomiast bardziej realne i przystające do rzeczywistości zaistniałej w tej sprawie jest zasiedzenie służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz każdoczesnego właściciela działki. W tym przypadku także istniałaby dwojaka możliwość – zgodnego uregulowania tej kwestii przed sądem lub u notariusza albo w razie spornych stanowisk – wystąpienie do sądu o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz każdoczesnego właściciela działki, do której dojazd prowadzi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przy zasiedzeniu będą miały odpowiednio zastosowanie przepisu Kodeksu cywilnego. Do obu przypadków – te, które wymagają 30 lat nieprzerwanego samoistnego posiadania:

„Art. 172. [Przesłanki zasiedzenia]

§ 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”.

Zaś przy służebności dodatkowo:

„Art. 292. [Zasiedzenie służebności gruntowej] Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio”.

Na gruncie powyższego, tj. udzielonej porady i przytoczonych regulacji prawnych, doradzam wystawienie o zasiedzenie służebności gruntowej, najlepiej gdyby sąsiad zgodził się na jej umowne uregulowanie, jednak jeśli to niemożliwe, a ustawowe przesłanki czasu i wykonywanie służebności w sposób widoczny zostały spełnione – pozostaje droga sądowa ustanowienia służebności gruntowej. Natomiast odradzam próby nabycia współwłasności, jeżeli sąsiad byłby temu przeciwny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »