Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu z podrobioną datą

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-10

Pracuję od kilkunastu lat w jednej firmie. Przed rokiem byłam na urlopie wychowawczym, na miesiąc przed jego końcem przedstawiłam w banku zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu z podrobioną datą, z którego wynikało, że w tym czasie pracuję i otrzymuję dochód, a faktycznie byłam jeszcze na wychowawczym. Został mi przyznany kredyt, a ja wróciłam do pracy i zaczęłam otrzymywać wynagrodzenie. Cały czas spłacam ten kredyt, jednak spóźniałam się z ratami do maksymalnie 2 tygodni. Bank wysłał do pracodawcy pismo z kopią przedstawionego przeze mnie zaświadczenia z zapytaniem, czy jest prawdziwe. Podkreślam – wpłacam raty tylko z lekkim opóźnieniem i mam dochód. W piśmie bank wskazuje, że jeśli pracodawca odpisze, że zaświadczenie jest nieprawdziwe, sprawa trafi do prokuratury i zostanie mi postawiony zarzut wyłudzenia kredytu. Jak mogę się ratować w tej sytuacji? Czy powinnam napisać pisemne wyjaśnienia do banku, dołączając aktualne zaświadczenie z pracy, druki RMUA itp. Proszę o radę!

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

Zatem bank, w którym zaciągnęła Pani kredyt, wszedł w posiadanie informacji, z których wynika, że zaświadczenie o wysokości Pani wynagrodzenia zostało sfałszowane, poprzez wpisanie przez Panią nieprawdziwej daty.

Znalazła się Pani w trudnej sytuacji, albowiem obojętnie, co Pani zrobi, narazi się Pani na utratę zaufania. Po pierwsze, jeżeli porozmawia Pani z pracodawcą, wówczas ten może utracić wobec Pani zaufania, po drugiej – jeśli Pani uda się do banku, to przyzna się tym samym do podrobienia zaświadczenia.

Sama musi Pani podjąć decyzję, co lepsze.

Moim zdaniem powinna Pani jednak udać się do banku celem porozmawiania z dyrektorem oddziału lub filii i przedstawić całą sytuację z najdrobniejszymi szczegółami. Do tego proszę zabrać dokumentację i przedstawić sytuację rodzinną (małe dziecko, ważny wydatek itp.). Dobrze byłoby, aby rozmowa odbyła się w cztery oczy. Proszę poprosić dyrektora, by nie powiadamiał policji, albowiem z chwilą powiadomienia policji sprawa będzie toczyła się z urzędu i żadne z Państwa (bank, ani Pani) nie będzie miało wpływu na jej przebieg. Osobiście nie przedstawiałbym na razie żadnego pisma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »