Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana właścicieli lokalu

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-23

Jestem współwłaścicielem mieszkania z moją córką (ona ma prawa do 1/4 lokalu). Córka jednak mieszka za granicą (nie wiem, gdzie) i od 11 lat nie mamy żadnego kontaktu. Chcę sprzedać to mieszkanie i kupić inne na parterze, bo nie daję rady mieszkać na 3. piętrze bez windy (chory kręgosłup). Jak znieść współwłasność, bym stał się jedynym właścicielem lokalu i mógł go sprzedać?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeku postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu cywilnego – w skrócie K.c.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Z uwagi na brak wiedzy co do miejsca zamieszkania córki (wie Pan tylko w jakim Państwie córka przebywa), może Pan złożyć wniosek o zniesienie współwłasności w ten sposób, że prawo zostanie przyznane Panu, z obowiązkiem spłaty udziału przypadającego córce.

W tym celu należałoby poprosić rzeczoznawcę o wycenę Pana mieszkania. Dysponując wyceną we wniosku o zniesienie współwłasności wskazałby Pan, że 25% z wartości mieszkania zobowiązuje się Pan spłacić córce. Wówczas nawet gdyby córka nie przebyła na rozprawę, Sąd winien znieść współwłasność, przydzielając Panu mieszkanie. Roszczenie córki o zapłatę przewidziane w postanowieniu przedawni się z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

Zgodnie z art. 230 K.p.c. gdy strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane.

W powyższy sposób już kilkukrotnie zniosłem współwłasność. Pana sytuacja nie jest jedyna. Sędziowie, orzekając w tego rodzaju sprawach, muszą zasądzić na rzecz współwłaściciela kwotę, która będzie odpowiadać wartości jego udziału.

Opinia sporządzona przez Pana może zostać dopuszczona jako dowód w sprawie, a może także budzić wątpliwości co do wiarygodności, a wówczas sąd sam powoła biegłego rzeczoznawcę, za którego będzie Pan zmuszony zapłacić. Sąd nie może bowiem sam wycenić mieszkania. Powyższe wymaga bowiem wiedzy specjalistycznej, co z kolei powoduje, że sąd musi posiłkować się dowodem prywatnym (wycena sporządzona na Pana zlecenie) bądź wyceną sporządzoną przez biegłego sądowego – rzeczoznawcę majątkowego.

W najgorszym wypadku sąd może ustanowić dla córki nieznanej z miejsca zamieszkania kuratora dla doręczeń, który będzie reprezentował interesy córki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »