Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniesienie współwłasności samochodu bez spłat

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-07-17

Mój brat chciałby znieść współwłasność samochodu z byłą konkubiną. W przyszłym roku musi wymienić dowód rejestracyjny i przy tej okazji wpisać, że auto jest wyłącznie jego własnością. Samochód został kupiony 8 lat temu jako nowy. W tym czasie brat mieszkał z konkubiną, która nie pracowała i wszystkie koszty związane z zakupem i utrzymaniem samochodu ponosił on. Ma na to dowody w postaci faktur. Konkubina została umieszczona w akcie kupna jako współwłaściciel, gdyż nie chciał jej sprawić przykrości. Po rozstaniu, 3 lata temu, brat zatrzymał samochód. Konkubina nie płaciła za przeglądy, nie użytkowała auta, nie partycypowała w innych kosztach związanych z autem. Czy jest szansa na sądowe zniesienie współwłasności bez konieczności spłaty połowy wartości samochodu konkubinie? Albo jakiś inny sposób zniesienia współwłasności?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Do zniesienia współwłasności może dojść umownie (nawet na wszelki wypadek przydałoby się oficjalne potwierdzenie podpisów) albo na drodze sądowej. Samochód jest rzeczą ruchomą (ruchomością), więc nie ma ogólnego obowiązku prawnego dokonywania czynności prawnych (dotyczących rzeczy ruchomych) – np. zniesienia współwłasności – w formie aktu notarialnego; forma aktu notarialnego jest wymagana w art. 158 Kodeksu cywilnego (K.c.) w przypadku nieruchomości (art. 46 K.c.). Oczywiście, dopuszczalna jest forma aktu notarialnego – także w przypadku zniesienia współwłasności (art. 210 i następne K.c.) rzeczy ruchomej, ale proszę pamiętać o tym, że taksa notarialna w wielu rodzajach sytuacji wiąże się z wartością rzeczy lub prawa, którego dotyczy dana czynność notarialna (np.: sprzedaż, zamiana, zniesienie współwłasności).

Zapewne dziś – zwłaszcza w związku z prawdopodobnymi różnicami stanowisk współwłaścicieli – nie bylibyśmy w stanie ustalić rzeczywistych intencji, jakie towarzyszyły powstaniu współwłasności odnośnego samochodu. Te intencje są najprawdopodobniej zupełnie bez znaczenia prawnego; po prostu: dokumenty wskazują na współwłasność (od art. 195 do art. 221 K.c.) i to ma znaczenie podstawowe. Proponuję skoncentrować się na załatwieniu sprawy (czyli na doprowadzeniu do zniesienia współwłasności) – bez dokonywania „wędrówek w czasie” (jakieś wspomnienia i związane z nimi kontrowersje mogłyby nawet utrudnić porozumienie co do zniesienia współwłasności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pani słowa wskazują na to, że współwłaściciel używa samochodu samodzielnie. Czymś oczywistym w takiej sytuacji wydaje się pokrywanie przez niego wydatków bieżących. Gdyby brat starał się dochodzić stosownego do udziałów we współwłasności (art. 204 K.c.) – zapewne równych (art. 197 K.c.) – podziału nakładów na wspólny samochód, to prawdopodobnie współwłaścicielka wystąpiłaby o odpowiednie rozliczenie pożytków, w tym związanych z użytkowaniem auta (art. 206 K.c.) tylko przez jego współwłaściciela; takie roszczenia są dopuszczalne, chociażby z uwagi na art. 207 K.c.

W ewentualnym postępowaniu sądowym z wniosku o zniesienie współwłasności – art. 617 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – spore znaczenie może mieć przedstawienie sądowi roszczeń związanych z posiadaniem tegoż samochodu (jako rzeczy wspólnej). Proszę zwrócić uwagę na treść artykułu 618 K.p.c.:

„§ 1. W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.

§ 2. Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Jeżeli jednak postępowanie o zniesienie współwłasności zostało wszczęte po wydaniu wyroku, przekazanie następuje tylko wówczas, gdy sąd drugiej instancji uchyli wyrok i sprawę przekaże do ponownego rozpoznania. Postępowanie w sprawach, które nie zostały przekazane, sąd umarza z chwilą zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności.

§ 3. Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń przewidzianych w paragrafie pierwszym, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności.”

Sporo – nie tylko tak zwane względy ludzkie, ale także przepisy prawne i aspekty ekonomiczne – przemawia za dążeniem do ugodowego załatwienia sprawy. Współwłaściciele mogliby zawrzeć ugodę (art. 917 oraz art. 918 K.c.), w której dokonaliby zniesienia współwłasności (art. 210 i następne K.c.) oraz zdecydowali o związanych ze współwłasnością i jej zniesieniem roszczeniach. Oczywiście ugoda powinna zostać zawarta w formie pisemnej – także ze względów dowodowych (np. art. 74 K.c. oraz art. 244 i następne K.c.), zaś podpisy współwłaścicieli mogłyby zostać potwierdzone notarialnie (w mniejszych miejscowościach poświadczenie podpisu można uzyskać w urzędzie gminy lub w banku).

Współwłaściciel mógłby przedstawić (np. listem poleconym, wysłanym „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”) współwłaścicielce propozycję co do zniesienia współwłasności, jak też co do rozliczeń; w propozycji można by wskazać datę oczekiwania na odpowiedź.

Przydałaby się rozsądna propozycja – w tym umożliwiająca negocjowanie (a więc dająca szansę na osiągnięcie porozumienia). W opisie akcentuje Pani nakłady brata, ale – zwłaszcza w świetle dokumentów – również współwłaścicielka ma swe uprawnienia. Takowe uprawnienia mogą dotyczyć zagadnień proceduralnych, np. związanych ze zniesieniem współwłasności (art. 210 i następne K.c.). Same właściwości samochodu (poza tak zwanym złomem) najczęściej stoją na przeszkodzie podziałowi fizycznemu, więc zasadne wydaje się to, by jedna osoba stała się wyłącznym właścicielem auta, z czym mogą się wiązać spłaty. Rozliczenie związanych ze współwłasnością roszczeń obojga współwłaścicieli mogłoby przyczynić się nie tylko do ugodowego zniesienia współwłasności, ale również do obniżenia wysokości podatków, np. podatku od czynności cywilnoprawnych lub podatku od darowizn; ten ostatni podatek może mieć znaczenie, ponieważ sporo ludzi w ramach faktycznych rozliczeń dokonuje darowizn, zaś darowizny między osobami sobie prawnie obcymi są objęte najwyższą stawką podatkową – proponuję zapoznać się z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn (w tym z zawartą w jej art. 15 tabelą).

Gdyby pojawiły się trudności w osiągnięciu porozumienia na drodze wyłącznie prywatnej, to proponuję rozważyć zawezwanie do próby ugodowej – kierowane do sądu, by sąd jego odpis przesłał współwłaścicielce. Za takim rozwiązaniem może przemawiać nie tylko niska opłata sądowa, ale także to, że sądowe posiedzenie pojednawcze (art. 184-186 K.c.) jest prowadzone przez sędziego, co wskazuje na powagę sytuacji (nie chodzi o relacje wyłącznie w gronie osób prywatnych).

Być może (nawet w przypadku fiaska wcześniej wskazanych metod) udałoby się doprowadzić do tego, by oboje współwłaściciele skierowali do sądu wniosek o zniesienie współwłasności ze zgodnym projektem podziału. Za takim wariantem przemawia aspekt ekonomiczny – dotyczący nie tylko opłaty sądowej (a w przypadku postępowania rzeczywiście spornego często spore znaczenie mają honoraria prawników oraz wynagrodzenie biegłego sądowego). Artykuł 41 ustawy o opłatach sądowych w sprawach cywilnych brzmi:

„1. Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o zniesienie współwłasności.

2. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.”

Brak porozumienia przemawiałby zapewne za dochodzeniem w trakcie postępowania sądowego roszczeń związanych z posiadaniem rzeczonego samochodu (art. 618 K.p.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przepisanie domu na syna przez pełnomocnika

Rodzice chcą przepisać na mnie dom, który należy do nich wspólnie. Jak mają to zrobić? Ojciec przebywa za granicą i chciałby zrobić to jakoś przez pełnomocnika. Co zrobić po kolei?

Termin ważności bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE)

Bank wystawił przeciwko mojemu mężowi z tytułu niespłaconego kredytu BTE wraz z klauzulą wykonalności, a w 2012 bank otrzymał taką klauzulę również na mnie. Minęło już ponad 5 lat, dane widniejące w BTE są już nieaktualne, tzn. dług główny został przez nas spłacony, została do spłaty cześć odsetek, co do wysokości których mamy poważne zastrzeżenia. Czy BTE ma jakiś „termin ważności\\\'”, czy na jego podstawie można ściągać długi bezterminowo? Dodam, że na chwilę obecną bank podjął na nowo zawieszone wcześniej postępowanie komornicze, a ja chciałabym wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Spór z współwłaścicielem samochodu

Mój były konkubent jest współwłaścicielem samochodu, który ja użytkuję. Czy muszę mu wydać samochód w każdej chwili, kiedy tego zażąda, i czy może wejść do samochodu bez mojej zgody? Od dłuższego czasu użytkuje samochód wyłącznie ja i ja ponoszę wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu. Nie ma możliwości zawarcia sensownego porozumienia.

Podnajem lokalu od instytucji państwowej, jak uniknąć przetargu?

Znajomy wynajmuje od instytucji państwowej lokal użytkowy. Teraz jest mu ten lokal niepotrzebny i ja chciałbym go wynająć. Czy można zmienić wynajmującego przez aneks do umowy? Albo jak przepisać umowę tak, aby nie trzeba było rozpisywać przetargu?

Wydziedziczenie i pozbycie się z domu krewnego

Moja chora babcia wydziedziczyła syna z testamentu (pozbawiła go tez prawa do zachowku). Niestety dalej razem z nami mieszka w tym samym domu.Jak pozbyć się z domu tego krewnego? Ma prawo do części domu po dziadku.

Sprawa w e-sądzie mimo ugody z bankiem

W związku z przejściowymi problemami finansowymi wypowiedziano mi umowę pożyczki. Od razu, kiedy się o tym fakcie dowiedziałam, zadzwoniłam do pracownika banku w celu ustalenia ścieżki polubownej. Ustalono ugodę. Mimo ugody założono sprawę sądową w e-sądzie i dostałam nakaz zapłaty. Wniosłam sprzeciw. Bank jednak skierował sprawę do SR. Jak nie zostać obciążoną kosztami? Co mogę robić?

Jak odzyskać dostęp do wspólnego samochodu?

Jestem w związku małżeńskim bez rozdzielczości majątkowej, prowadzę działalność gospodarczą na swoje nazwisko w formie handlu obwoźnego (bazarowego), jeżdżąc samochodem dostawczym zarejestrowanym na męża. Mąż w tej chwili przebywa w areszcie (3 miesiące), klucze oraz dokumenty samochodu przekazał swojemu bratu, a ja bez pojazdu pozostaję bez możliwości zarobkowania, gdyż brat męża nie chce oddać depozytu, tłumacząc, że mąż sobie tego nie życzy. Samochód znajduje się na naszej posesji, w garażu. W samochodzie znajduje się towar oraz kasa fiskalna. Do tej pory to ja utrzymywałam rodzinę, mąż jest rolnikiem, pomagając mi w handlu, utarg zabierał „do kieszeni” na własne potrzeby. W jaki sposób mogę odzyskać dostęp do samochodu?

Problem z podłączeniem wody mimo przyłącza na działce

Kupiłam działkę budowlaną bez przyłączy. Widziałam jednak, że na środku działki jest podłączenie do wodociągów, które prowadzi do sąsiada. Przyłącze to jest naniesione na mapkę, ale przedsiębiorstwo wodociągowe się do niego nie przyznaje. Dowiedziałam się od sąsiadów, że przed wieloma laty poprzedni właściciel udzielił im zgody i podłączyli się do wody, płacąc ryczałt. Przedsiębiorstwo poinformowało mnie jednak, że ja muszę wodę ciągnąć z innego miejsca, kopać studzienkę na licznik, a to, co przechodzi przez działkę, ma zostać. Nie ukrywam, że jest to w połowie działki i nie mam możliwości budowy domu. Co mogę zrobić? Czy wodociągi są w prawie? Sąsiedzi nie mają żadnych umów ani z poprzednim właścicielem działki, ani z wodociągami. Wygląda na to, że właścicielem tego odcina wodociągu jest sąsiad, który twierdzi, że robił je we własnym zakresie, ale nie ma dokumentów.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »