Zwrot towaru po odstąpieniu od umowy

Firma sprzedała mi pewien towar. Wskazano w umowie, że mogę go zwrócić do 10 dni od daty zakupu. Zrobiłem to zgodnie z umową. Firma przyjęła deklarację zwrotu. Towar miałem oddać osobiście, jednak mieszkam 300 km od siedziby firmy. Wezwano mnie do zwrotu w ciągu 5 dni, czego nie zdążyłem zrobić. Jak rozwiązać tę sprawę, by uzyskać zwrot środków?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem

Jak rozumiem, zrealizował Pan prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem w terminie 10. dnia na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, która przysługuje tylko konsumentom.

Druga strona potwierdziła Panu fakt złożenia oświadczenia woli w terminie. Tym samym wyjaśniam, że złożone przez Pana oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli znosi całą czynność prawną, tak więc skuteczne uchylenie się przekreśla zarówno obligacyjne, jak i rzeczowe skutki dokonanej pod wpływem wady oświadczenia woli czynności prawnej. Podkreśla się w literaturze przedmiotu, że dlatego właśnie jeżeli na podstawie dotkniętej wzruszalnością czynności dokonano np. przeniesienia własności rzeczy, zbywcy służy roszczenie windykacyjne (art. 222 § 1) o jej zwrot, zaś rozliczenia między zbywcą i nabywcą powinny być przeprowadzone według przepisów o rozliczeniach między posiadaczem rzeczy a jej właścicielem (art. 224-229) – tak B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, (w:) Komentarz do kodeksu cywilnego.

Innymi słowy Pana oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest kompletnie niezależne od zwrotu towaru, dlatego firma nie może absolutnie uzależniać skuteczności Pana odstąpienia od umowy od zwrotu towaru. Natomiast jeśli Pan towaru nie zwróci i odmówi zwrotu, będzie Pana mogła pozwać o wydanie tej rzeczy.

Zobacz też: Zwrot bez metki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rezygnacja z kupionego towaru

Aby nie być gołosłowną powołam się na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydziału Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 30 sierpnia 2012 roku, sygn. akt XVII AmC 1913/12, w której sąd ten uznał za niedozwoloną klauzulę umowną tego rodzaju zapis:

Zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku »O ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny« klient może zrezygnować z towaru kupionego w naszym sklepie bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy towar nie był używany ani nie został w żaden sposób zniszczony. Artykuły muszą być zwracane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Zwracany towar należy odsyłać razem z otrzymaną wraz z nim fakturą. Sklep gwarantuje zwrot kwoty równej cenie towaru. Pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 5 dni roboczych przelewem bankowym na konto wskazane przez klienta lub przekazem pocztowym pod adresem wskazanym w zamówieniu. Koszt dostawy i odesłania towaru nie podlega zwrotowi”.

Jednak oczywiście towar należy odesłać, żeby uchronić się przed powództwem o wydanie rzeczy, proszę zatem wcześniej sfotografować towar tak, aby było widać, że nie jest uszkodzony, najlepiej w asyście świadka czy też dwóch.

Proszę też przywołać kogoś do tej czynności – może Pan zrobić protokół zwrotu, w którym napisze Pan, że towar jest kompletny, niezniszczony itd., a świadek obecny przy tej czynności ten protokół też podpisze.

Wówczas, jeśli firma sprzedająca chciałaby Panu zarzucić zniszczenie rzeczy, będzie Pan miał dowód, że towar Pan odesłał w odpowiednim stanie.

Przeczytaj też: Sklep internetowy nie oddaje pieniędzy za zwrócony towar

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »