Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomyłkowa wysyłka dwóch towarów

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-09-28

Dostałem pewien towar zamówiony jeden raz, ale pomyłkowo 2 sztuki. Wszystko przyszło w 4 paczkach, których nie otwierałem i przekazałem dalej klientom. Teraz sprzedawca chce ode mnie zwrotu kosztów za drugi przedmiot. Czy ma do tego prawo? Jak odkręcać tę pomyłkę i się bronić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Rozumiem, że towar zamówił Pan raz, a otrzymał Pan dwukrotnie w 4 paczkach. Nie może być zatem mowy o zawarciu umowy kupna–sprzedaży dwukrotnie i z tego tytułu nie będzie mógł się od Pana sprzedawca domagać zapłaty, ale nie oznacza to, że nie będzie mógł domagać się zapłaty w ogóle. Fakty są bowiem takie, że 4 przesyłki były, w zasadzie Pan jako odbiorca powinien sprawdzić ich zawartość i podejrzewam, że jeśli doszłoby do sporu sądowego, to sąd mógłby nie dać wiary Pana oświadczeniu, że Pan nie wiedział, iż otrzymał 2 towary od sprzedawcy. Ponieważ jednak zostały te przedmioty odsprzedane dalej, to zwrot rzeczy nie jest de facto możliwy. Pozostaje zatem jedynie roszczenie pieniężne o zapłatę ceny.

Tak jak wspomniałam, nie będzie to roszczenie oparte o umowę kupna–sprzedaży, jeśli Pan drugiej szklarni nie zamawiał, i myślę, że sprzedawca oprze swoje żądanie zapłaty na przepisach art. 405 i nast. Kodeksu cywilnego, czyli przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu. Przepis ten stanowi, iż kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Jest to taki przepis, na który w zasadzie zawsze można się powołać gdy nie ma innej podstawy roszczeń.

Ponieważ jednak wspomniał Pan, że niejako nieświadomie Pan odsprzedał dalej, co mam rozumieć, że spowodowało taki sam błąd, czyli wydał Pan 2 rzeczy, a tylko otrzymał zapłatę, za jedną, to może się Pan bronić treścią art. 409 Kodeksu cywilnego, który poniżej Panu cytuję:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 409 [Wygaśnięcie obowiązku zwrotu] Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu”.

Jeśli jednak otrzymał Pan zapłatę, to oczywiście ten przepis nie będzie miał zastosowania i będzie trzeba sądowi udowodnić, że nie wiedział Pan, że sprzedaje dalej 2 towary.

Tak więc generalnie podstawa do żądania zapłaty jakaś jest, oczywiście nie wiem, czy sprzedający z niej skorzysta, ale co do zasady fakt omyłkowego dostarczenia towaru w takiej sytuacji może implikować obowiązek zapłaty za ten towar.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »