Czy można zwrócić towar bez metek zakupiony przez Internet?

Czy można zwrócić towar bez papierowej metki zakupiony przez Internet? Towar został odesłany w oryginalnym opakowaniu, z zachowaniem terminu zwrotu, ponieważ posiadał wady.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zwrócić towar bez metek zakupiony przez Internet?

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość - zakupy przez internet

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U.2014.827), konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie (dotyczy umów zawartych od 25.12.2014 r.). Zakładam, że właśnie z tego prawa odstąpienia od umowy Pan skorzystał, nie powołując się przy tym na wady, a po prostu korzystając z prawa odstąpienia od umowy zawartej przez Internet, tj. gdy strony w chwili zawierania umowy jednocześnie znajdowały się fizycznie w innym miejscu (w znaczeniu geograficznym) i nie miały możliwość jej zawarcia „twarzą w twarz”. Zakładam, że w Pana przypadku nie zachodzą wątpliwości, że zawarł Pan umowę na odległość i strona przeciwna tego nie podważa. Zakładam także, że nie jest Pan przedsiębiorcą i nie zawierał umowy w zakresie swojej działalności gospodarczej, a podmiot, który Panu rzecz sprzedał, jest takim przedsiębiorcą (nie podaje Pan, by takie okoliczności zachodziły i by na nie powoływała się druga strona). Z uwagi na to, że sygnalizuje Pan, że dochował ustawowego terminu, nie będę szczegółowo omawiać prawa do odstąpienia od umowy i formy jego zrealizowania.

Przy powyższych założeniach, odpowiadając bezpośrednio na pytanie:

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy można zwrócić towar bez metki?

Prawa do odstąpienia od umowy nie można uzależniać od zwrotu produktów w oryginalnych, nienaruszonych opakowaniach (wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 20.11.2011 r., XVII AmC 1894/11, klauzula Nr 3040, http://uokik.gov.pl/rejestr/). Klauzulą niedozwoloną w umowie jest także regulacja o treści: „towar musi być nowy, kompletny, nieotwierany, nieużywany oraz oryginalnie zapakowany” (wyrok z 14.03.2013 r., XVII AmC 3546/12, klauzula Nr 4612, http://uokik.gov.pl/rejestr/).

Zatem niedopuszczalne jest uzależnianie prawa do zwrotu towaru zakupionego przez Internet od tego, czy posiada jeszcze papierową metkę. O ile więc zostały spełnione przesłanki, które założyłam i podałam na początku wywodu – z pewnością skutecznie odstąpił Pan od umowy, a przynajmniej powodem tej nieskuteczności nie może być brak metki w zwróconym towarze.

Czym innym jednak jest skuteczność odstąpienia od umowy, czym innym natomiast odpowiedzialność za niekompletność towaru.

Zobacz też: Czy można zwrócić meble do sklepu

Czy sprzedający może obciążyć osobę zwracającą zakupioną rzecz odszkodowaniem za zmniejszenie wartości towaru?

Należy bowiem przyjąć (por. preambuła dyrektywy 2011/83/83 motyw 47), że konsument w celu stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru powinien go sprawdzać tylko w taki sposób, w jaki mógłby to robić w sklepie – np. może przymierzać ubrania, lecz nie może ich nosić. Jeżeli natomiast w większym stopniu konsument skorzystał z towaru (tj. poza czynności konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru), nie może tracić prawa do odstąpienia od umowy, jednak ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru. Sklep internetowy może zatem Pana obciążyć odszkodowaniem za zmniejszenie wartości towaru, o ile taka wartość została zmniejszona na skutek braku papierowej metki (w mojej ocenie trudno byłoby dowieść taką okoliczność, a nawet jeśli, odszkodowanie powinno mieć symboliczną wysokość).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Anna Sufin

O autorze: Radca prawny Anna Sufin

Radca prawny.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »