Czy można zwrócić towar bez metki?

• Data: 2024-01-10 • Autor: Radca prawny Anna Sufin

W dobie rosnącej popularności zakupów on-line, konsumenci często zastanawiają się nad swoimi prawami dotyczącymi zwrotów towarów. W szczególności kwestia odstąpienia od umowy zawartej na odległość budzi wiele pytań. Pan Andrzej zapytał nas, czy można zwrócić towar bez papierowej metki zakupiony przez Internet. Dodał, że towar został odesłany w oryginalnym opakowaniu, z zachowaniem terminu zwrotu, ponieważ posiadał wady.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zwrócić towar bez metki?

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość - zakupy przez internet

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie (dotyczy umów zawartych od 25.12.2014 r.). Zakładam, że właśnie z tego prawa odstąpienia od umowy skorzystał nasz klient, nie powołując się przy tym na wady, a po prostu korzystając z prawa odstąpienia od umowy zawartej przez Internet, tj. gdy strony w chwili zawierania umowy jednocześnie znajdowały się fizycznie w innym miejscu (w znaczeniu geograficznym) i nie miały możliwość jej zawarcia „twarzą w twarz”. 

Zakładam, że w opisanym przypadku nie zachodzą wątpliwości, że pan Andrzej zawarł umowę na odległość i strona przeciwna tego nie podważa. Zakładam także, że nie jest on przedsiębiorcą i nie zawierał umowy w zakresie swojej działalności gospodarczej, a podmiot, który rzecz sprzedał, jest takim przedsiębiorcą (pan Andrzej nie podaje, by takie okoliczności zachodziły i by na nie powoływała się druga strona). Z uwagi na to, że autor pytania sygnalizuje, że dochował ustawowego terminu, nie będę szczegółowo omawiać prawa do odstąpienia od umowy i formy jego zrealizowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy można zwrócić towar bez metki?

Przy powyższych założeniach, odpowiadając bezpośrednio na pytanie:

Prawa do odstąpienia od umowy nie można uzależniać od zwrotu produktów w oryginalnych, nienaruszonych opakowaniach (wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 20.11.2011 r., XVII AmC 1894/11, klauzula Nr 3040, http://uokik.gov.pl/rejestr/). Klauzulą niedozwoloną w umowie jest także regulacja o treści: „towar musi być nowy, kompletny, nieotwierany, nieużywany oraz oryginalnie zapakowany” (wyrok z 14.03.2013 r., XVII AmC 3546/12, klauzula Nr 4612, http://uokik.gov.pl/rejestr/).

Zatem niedopuszczalne jest uzależnianie prawa do zwrotu towaru zakupionego przez Internet od tego, czy posiada jeszcze papierową metkę. O ile więc zostały spełnione przesłanki, które założyłam i podałam na początku wywodu – pan Andrzej z pewnością skutecznie odstąpił od umowy, a przynajmniej powodem tej nieskuteczności nie może być brak metki w zwróconym towarze.

Czym innym jednak jest skuteczność odstąpienia od umowy, czym innym natomiast odpowiedzialność za niekompletność towaru.

Zobacz też: Czy można zwrócić meble do sklepu

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy sprzedający może obciążyć osobę zwracającą zakupioną rzecz odszkodowaniem za zmniejszenie wartości towaru?

Należy bowiem przyjąć (por. preambuła dyrektywy 2011/83/83, motyw 47), że konsument w celu stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru powinien go sprawdzać tylko w taki sposób, w jaki mógłby to robić w sklepie – np. może przymierzać ubrania, lecz nie może ich nosić. Jeżeli natomiast w większym stopniu konsument skorzystał z towaru (tj. poza czynności konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru), nie może tracić prawa do odstąpienia od umowy, jednak ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru. Sklep internetowy może zatem w opisanej obciążyć odszkodowaniem za zmniejszenie wartości towaru, o ile taka wartość została zmniejszona na skutek braku papierowej metki (w mojej ocenie trudno byłoby dowieść taką okoliczność, a nawet jeśli, odszkodowanie powinno mieć symboliczną wysokość).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zwrot sukienki bez metki

Anna zakupiła sukienkę przez internet. Po przymierzeniu w domu zdała sobie sprawę, że rozmiar nie jest odpowiedni. Chcąc odstąpić od umowy, zauważyła, że oderwała metkę. Mimo to, zdecydowała się na zwrot. Sklep internetowy przyjął zwrot bez problemu, uznając, że Anna miała prawo przymierzyć sukienkę, podobnie jak w sklepie stacjonarnym, a oderwanie metki nie wpłynęło na jej wartość.

 

Reklamacja używanego smartfona

Krzysztof kupił smartfon on-line, ale po kilku dniach użytkowania stwierdził, że nie spełnia on jego oczekiwań. Decyduje się na zwrot produktu, mimo że urządzenie zostało już używane. Sklep przyjmuje zwrot, ale informuje Krzysztofa, że zostanie obciążony niewielką opłatą za zmniejszenie wartości telefonu, ponieważ został on używany poza zakresem niezbędnym do stwierdzenia jego cech i funkcjonowania.

 

Wymiana butów bez pudełka

Monika kupiła przez internet parę butów, które okazały się za duże. Chciała je wymienić na mniejszy rozmiar, ale zgubiła oryginalne pudełko. Kontaktując się ze sklepem, dowiedziała się, że może dokonać wymiany mimo braku oryginalnego opakowania. Sklep zaznaczył jednak, że w przypadku zwrotu towaru brak oryginalnego opakowania mógłby wpłynąć na obniżenie wartości zwrotu.  

Podsumowanie

Podsumowując, prawo konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej na odległość jest jednym z kluczowych aspektów ochrony konsumentów w erze cyfrowej. Możliwy jest także zwrot towaru bez metek. Istotne jest, czy jednak przedmioty nie były używane przez klienta.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnego sporządzenia pism związanych z odstąpieniem od umowy kupna przez internet? Skontaktuj się z nami! Opisz swoją sytuację na formularzu znajdującym się pod tekstem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Anna Sufin

O autorze: Radca prawny Anna Sufin

Radca prawny.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »