Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana terminu licytacji z powodu złego stanu zdrowia

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2018-01-10

Mój brat ma mieć licytowany za kilka dni samochód dostawczy. Tydzień temu był operowany w trybie pilnym. Ma jeszcze prawie dwa miesiące zwolnienia lekarskiego. Stan jest bardzo poważny. Czy w tej sytuacji można spróbować zmienić termin licytacji z powodu złego stanu zdrowia? Bardzo zależy mi na informacji, czy ma sens w tym momencie podejmowanie próby zmiany terminu licytacji u komornika.

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Licytacja ruchomości (a czymś takim jest samochód) w ramach postępowania egzekucyjnego to sformalizowane zagadnienie. Nie ma w nim w zasadzie miejsca na dowolność i działania ad hoc (doraźne, tymczasowe).

 

Choroba Pani brata jako dłużnika nie ma wpływu na przebieg egzekucji z ruchomości. Dłużnik nie ma prawa brania w niej udziału jako licytant. Choroba nie stanowi okoliczności wskazanej w przepisach jako przyczyna zawieszenia postępowania lub jego umorzenia, a tym bardziej jako powód przesunięcia wyznaczonej licytacji ruchomości.

 

Ponadto wskażę, że licytacja samochodu wymaga określonego postępowania, wyceny pojazdu, ustalenia terminu, dania ogłoszenia o tym z odpowiednim wyprzedzeniem zamieszczeniem ogłoszenia w sądzie, zawiadomieniem dłużnika itp. Z tym związane są określone koszty, a kto je ponosi – oczywiście dłużnik.

 

Komornik w praktyce władny jest odwołać licytacje ruchomości i wyznaczyć jej nowy termin z różnych powodów. Oparte to jednak jest także na tym, że wierzyciel nie jest zbyt natarczywy i dociekliwy lub nie będzie mu to przeszkadzało. A wierzyciel chce odzyskać pieniądze jak najprędzej. Brak dobrego powodu odwołania przez komornika licytacji to ewentualna odpowiedzialność komornika wobec wierzyciela.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Licytacja to także pieniądze dla komornika – on ma udział w uzyskanej cenie na pokrycie swoich kosztów oraz opłat egzekucyjnych.

 

Samochód dostawczy jest towarem łatwo zbywalnym. Jak więc widać, poza Pani bratem nie byłoby zainteresowanych przesuwaniem terminu licytacji.

 

Można zwrócić się do komornika o przesunięcie terminu licytacji z powodu choroby brata (dłużnika), ale nie liczyłbym na pozytywne efekt.

Nawiązując do pytania – nie jest w opisanej sytuacji sensowne podejmowanie próby zmiany terminu licytacji u komornika. Z drugiej strony za to nie biją ani nie idzie się do więzienia. A zdrowy rozsądek także można zawiesić na kołku i działać wbrew niemu.

 

Nasze prawo stwarza możliwości odwołania takiej licytacji i sprzedaż z wolnej ręki ruchomości, ale w określonych warunkach. Wymaga to odpowiednich działań, zgody komornika lub wniosku wierzycieli.

 

Komornik może sprzedać z wolnej ręki ruchomości inne niż żywy inwentarz, jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną cenę zbycia. W tym przypadku sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po dwóch tygodniach od dnia oszacowania, jeżeli żaden z wierzycieli prowadzących egzekucję nie sprzeciwił się jej w terminie tygodnia od daty zawiadomienia go przez komornika o zamiarze jej przeprowadzenia.

 

Jak widać, wymagałoby to zawiadomienia wierzyciela i jego zgody. Przy wyznaczonym terminie licytacji nie liczyłbym na to, że komornik zdecydowałby się na jej odwołanie i próbę sprzedaży z wolnej ręki. Gdyby chciał to zrobić, zapewne uczyniłby to wcześniej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »