• Data: 2025-05-17 • Autor: Monika Jakubas
Dwa miesiące temu podpisałem akt notarialny z deweloperem. Jestem w związku jednopłciowym i choć umowa została podpisana wyłącznie na mnie, chciałbym teraz dodać partnera jako współwłaściciela. Od dnia podpisana umowy doszło do zapłaty jednej transzy. W § 13 ust. 3 jest zapis, że nie ma możliwości przenoszenia własności na osobę trzecią, bez pisemnej zgody dwóch stron. Co można zrobić, żeby dopisać partnera jako współwłaściciela bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Jakie są możliwości i jakie kroki należy podjąć po kolei, żeby pozytywnie zamknąć temat? Czy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami dla dewelopera? Jak to działa w praktyce? Proszę o radę, jak to rozwiązać.
Dodatkowo partner ma 16-letnie dziecko, a chcemy zastrzec, że w przypadku dziedziczenia tylko każdy partner będzie wyłącznie stroną dziedziczącą i inne osoby nie będą miały miały prawa do jego części. Jak to można zrealizować i zabezpieczyć?
Umowa, którą Pan podpisał, jest de facto umową przedwstępną sprzedaży lokalu. Nie doszło jeszcze do przeniesienia własności. Zastrzeżenie z § 13 ust. 3 umowy z zakazem przeniesienia wierzytelności z tej umowy na osoby trzecie, czyli w Pana przypadku jest zakazem przekazania roszczenia o nabycie przedmiotowego lokalu na osoby trzecie. Jest to postanowienie zawsze występujące w tego typu umowach – chodzi o to, aby nie zmieniła się strona umowy bez zgody dewelopera.
Aby na tym etapie procesu inwestycyjnego wprowadzić nową stronę do umowy (bo Pana partner będzie nową jej stroną i po zmianie umowy przedwstępnej, a następnie podpisaniu umowy przyrzeczonej nabędzie 1/2 udziału w lokalu), należy:
Koszty, jakie Panowie będą musieli ponieść, to:
Odnośnie kwestii związanych z dziedziczeniem, w celu zabezpieczenia faktu dziedziczenia udziału w mieszkaniu wyłącznie przez Panów nawzajem, konieczne będzie spisanie przez obydwu Panów testamentów notarialnych oraz zawarcie w nich tzw. zapisów windykacyjnych.
Zgodnie z art. 981¹ § 1 Kodeksu cywilnego: „w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny)”.
Skorzystanie z takiego zapisu powoduje te skutki, że reszta majątku dziedziczona jest ustawowo, natomiast tylko udział w mieszkaniu przypadnie Panom nawzajem. W celu sporządzenia testamentu z takim zapisem należy zgłosić się do notariusza.
Dopisanie partnera do umowy z deweloperem na wczesnym etapie
Jan podpisał umowę przedwstępną zakupu mieszkania z deweloperem i opłacił pierwszą transzę. Po kilku tygodniach zdecydował się, że chce dopisać swojego partnera Adama jako współwłaściciela. Skontaktował się z deweloperem, który zgodził się na zmianę pod warunkiem podpisania aneksu do umowy. Jan i Adam musieli również poinformować bank o chęci wprowadzenia Adama jako współkredytobiorcy, co zwiększyło ich zdolność kredytową. Po spełnieniu warunków obaj zostali wpisani do umowy przedwstępnej.
Zabezpieczenie dziedziczenia wyłącznie między partnerami
Kamil i Marek kupili wspólnie mieszkanie na podstawie umowy przedwstępnej, w której ustalono ich równe udziały. Chcąc zabezpieczyć, aby w przypadku śmierci jednego z nich udział w mieszkaniu przeszedł wyłącznie na drugiego, sporządzili testamenty notarialne z zapisem windykacyjnym. Dzięki temu, mimo istnienia rodziny Kamil lub Marek uniknęli ryzyka dziedziczenia ustawowego i zabezpieczyli wzajemne prawa.
Konflikt z deweloperem dotyczący zmiany strony umowy
Paweł podpisał umowę z deweloperem na zakup mieszkania, ale chciał dopisać swojego partnera Łukasza. Deweloper odmówił zgody na zmianę strony umowy, powołując się na klauzulę w umowie. Paweł postanowił zasięgnąć porady prawnika, który doradził negocjacje z deweloperem. Po przedstawieniu argumentów, deweloper zgodził się na dopisanie Łukasza w formie aneksu, pod warunkiem pokrycia kosztów administracyjnych. Paweł i Łukasz zaakceptowali warunki, podpisując aneks.
Dopisanie partnera do umowy zakupu mieszkania od dewelopera wymaga zgody dewelopera, aktualizacji umowy przedwstępnej oraz ewentualnych zmian w umowie kredytowej. Dla zabezpieczenia dziedziczenia udziałów w mieszkaniu między partnerami zaleca się sporządzenie testamentów notarialnych z zapisem windykacyjnym. Każdy krok wiąże się z kosztami, które warto ustalić przed podjęciem decyzji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub przygotowania odpowiedniego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika