• Autor: Radca prawny Marek Gola
Firma, która dofinansowuje mój pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, domaga się ode mnie oryginałów dokumentów (faktur, zaświadczeń lekarskich). Oryginałów nie mogę im przekazać, albowiem będą one konieczne do dalszych czynności. Czy nasza księgowa może poświadczyć zgodność z oryginałem takich dokumentów?
Co do zasady, przyjmuje się, że poświadczenia za zgodność z oryginałem – prócz radcy prawnego i adwokata (w ramach udzielonego im pełnomocnictwa jako reprezentujący interesy klienta, co wynika wprost z przepisów prawa) – może dokonać jedynie osoba, która taki dokument sporządziła. Innymi słowy, jeżeli wśród dokumentów, których przedłożenia w oryginale domaga się firma, są dokumenty sporządzone przez Pana księgową, takie poświadczenie może nastąpić. W pozostałym zakresie nie, albowiem księgowa nie ma do tego uprawnień.
Zobacz też: Drzewa sąsiada zaśmiecają działkę
Jeśli zatem księgowa nie będzie mogła poświadczyć dokumentów za zgodność z oryginałem, albowiem nie pochodzą od niej, powinien się Pan udać do kancelarii notarialnej z prośba o poświadczenie za zgodność z oryginałem dokumentów, które Pan przedkłada. Maksymalna stawka (taka notarialna) za poświadczenie jednej strony to 6 zł plus VAT (23%). Stawi u notariusza są stawkami maksymalnymi, tj. notariusz nie może pobrać od Pana więcej aniżeli 6 zł plus VAT, co nie oznacza, że nie może pobrać mniej. Proszę zatem (o ile posiada Pan większą ilość dokumentów) targować się co do ceny.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika