Kiedy szukać pomocy prawnej - porady dla frankowiczów

• Data: 2023-09-12 • Autor: Artykuł Partnera

Kredyty we frankach szwajcarskich swojego czasu były udzielane przez banki częściej niż kredyty w złotówkach. Kredyt we frankach zapewniał większą zdolność kredytową i niższą ratę. Wszystko zmieniło się jednak, gdy kurs CHF zaczął gwałtownie wzrastać. Obecnie tzw. frankowicze coraz częściej walczą z bankami stosującymi w umowach klauzule abuzywne i inne niedozwolone zapisy. Dowiedz się, gdzie możesz szukać pomocy, jeśli Ciebie również dotyczy ten problem!

Kiedy szukać pomocy prawnej - porady dla frankowiczów

Kim są frankowicze?

Kim właściwie jest frankowicz? Przyjęło się, że w ten sposób określa się osoby, które w przeszłości zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Były ro przede wszystkim kredyty hipoteczne, a szczyt ich popularności przypada na 2008 r. Kryzys gospodarczy z 2009 r. oraz kryzys walutowy 2015 r. sprawiły jednak, że wartość kredytów frankowych wzrosła nawet kilkukrotnie.

Kredyty frankowe – od kiedy istnieją?

Kredyty frankowe zaczęto udzielać już w 1996 r. Prawdziwą popularność zyskały jednak na początku XXI wieku. Ich oprocentowanie było tak niskie, że były znacznie bardziej opłacalne od kredytów w złotówkach. Najpierw kredytów walutowych udzielano np. na zakup samochodów, a następnie bardzo popularne stały się kredyty hipoteczne we frankach. Najwięcej udzielono ich w latach 2006-2008.

Jakie banki udzielały kredytów we frankach?

Początkowo oferty kredytów frankowych pojawiały się jedynie w zagranicznych bankach działających w Polsce. W szczycie ich popularności umowy kredytowe we frankach można było jednak podpisywać w niemal wszystkich bankach działających wówczas w Polsce. Z tej "mody" wyłamały się jedynie UniCredit Bank oraz Credit Agricole.

Umowa frankowa – na czym polega?

Umowa frankowa to rodzaj umowy kredytu walutowego. Obecnie wielu frankowiczów stara się o unieważnienie umowy kredytowej ze względu na zastosowane w niej klauzule abuzywne. W umowach kredytowych we frankach często zawarte były np. zapisy dotyczące przeliczania kredytów w oparciu o kursy walut ustalane przez sam bank, niezależnie od kursów NBP. Powodowało to niekontrolowany wzrost kapitału do zapłaty i doprowadziło wiele osób do problemów finansowych.

Na czym polega pomoc frankowiczom?

Pomoc frankowiczom to proces, który ma na celu wyplątanie kredytobiorców z niekorzystnych i abuzywnych umów kredytowych. Może one obejmować różne etapy, jednak najczęściej składa się z następujących kroków:

  1. dokładna analiza umowy kredytowej

  2. wybór najkorzystniejszej strategii działania – najczęściej jest to żądanie nieważności(tzw. unieważnienie kredytu frankowego) albo odfrankowienie kredytu;

  3. negocjacje z bankiem;

  4. przygotowanie i skierowanie pozwu do sądu;

  5. reprezentacja podczas sprawy sądowej;

  6. pomoc w wyegzekwowaniu wyroku.

Korzystne wyroki TSUE, jakie zapadły w sprawach frankowych, powodują, że sądy w ponad 90 % spraw orzekają nieważność umowy kredytu. Oznacza to, że osoby mające trudny do spłacenia kredyt frankowy mogą z sukcesami walczyć w sądzie o swoje prawa i odzyskać pieniądze nadpłacone przez lata.

Nieważność umowy frankowej (tzw. unieważnienie umowy frankowej)

Nieważność umowy kredytu we frankach oznacza, że umowa kredytowa jest traktowana, jakby nigdy nie została zawarta. W tym przypadku bank jest zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich wpłaconych przez niego środków, a kredytobiorca musi zwrócić bankowi jedynie pierwotną wypłaconą kwotę kredytu – bez odsetek, marż, prowizji i innych dodatkowych opłat. W praktyce wielu frankowiczów może dzięki temu stać się właścicielami nieruchomości wolnej od obciążeń, pozbyć się kredytu i odzyskać zdolność kredytową. Ponadto, jeśli kwota spłaconego dotychczas kapitału wraz z odsetkami i innymi opłatami przekracza oryginalną kwotę wyznaczonego kredytu, kredytobiorcy zwracane są nadpłacone raty.

Jak pozbyć się kredytu we frankach?

Chcesz pozbyć się kredytu we frankach? Jeżeli w Twojej umowie kredytowej są zawarte tzw. klauzule abuzywne, masz na to duże szanse. Wystarczy, że swoją umowę kredytową przekażesz do profesjonalnej analizy prawnikom specjalizującym się w tego typu sprawach. Następnie będzie możliwe przekazanie sprawy do sądu.

Konsultacja z ekspertem

Nie jesteś pewien, czy możesz pozwać bank i pozbyć się kredytu? W Kancelarii PZ Adwokaci w Warszawie możesz skorzystać z darmowej konsultacji! Wystarczy skontaktować się z kancelarią i umówić się na bezpłatną analizę umowy kredytowej. Jeśli umowa nadaje się do zaskarżenia, następnie będziesz mógł skorzystać z fachowej pomocy przy przygotowaniu pozwu i prowadzeniu rozprawy.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »