Przebudowa otworu drzwiowego w ścianie nośnej, wymagania formalne i prawne

• Data: 2024-09-23 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jeżeli wybijamy nowe drzwi tarasowe, czyli nowy otwór w ścianie, wymagane jest tylko zgłoszenie do starostwa. Dodatkowo potrzebny jest projekt tego otworu. Czy taki projekt mogę przygotować sam, czy musi to zrobić biuro projektowe, co wiąże się z dużymi kosztami?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przebudowa otworu drzwiowego w ścianie nośnej, wymagania formalne i prawne

Zgłoszenie wybijania nowego otworu w ścianie

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a Prawa budowlanego „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany”. Potwierdzam zatem Pana stanowisko co do konieczności dokonania zgłoszenia robót budowlanych w opisanym zakresie.

Wobec powyższego wymagane jest zgłoszenie robót wraz z projektem, gdyż następuje ingerencja w ściany nośne, co wiąże się z przebudową budynku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Projekt otworu

Następnie wskazuję, że zgodnie z art. 30 ust. 4c Prawa budowlanego „do zgłoszenia przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4”.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów „do zgłoszenia należy dołączyć:

1) projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany w postaci:

a) papierowej – w 3 egzemplarzach albo

b) elektronicznej

– wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów;

2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

3) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1, postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2, projektowanych rozwiązań w zakresie:

a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych,

b) przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego”.

W Pana przypadku obligatoryjnymi będą na pewno dokumenty z pkt 1 i 2.

Nadto dodaję, że organ administracji architektoniczno-budowlanej po otrzymaniu zgłoszenia dokonuje jego sprawdzenia w zakresie, o którym mowa w art. 35 ust. 1.

Taki projekt, który należy dołączyć do zgłoszenia, musi być wykonany przez uprawnione do tego osoby. Niestety z racji, że następuje ingerencja w konstrukcję ściany budynku i zmieniają się siły ciężkości, wymagane jest, aby takie zmiany były zaprojektowane przez osobę posiadająca stosowna wiedzę w tym zakresie, mogąca prawidłowo dokonać stosownych wyliczeń w zakresie projektowanych zmian.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Drzwi tarasowe w domu jednorodzinnym

Pan Jan, właściciel domu jednorodzinnego, postanowił zmodernizować swój salon poprzez wybijanie nowych drzwi tarasowych prowadzących do ogrodu. Chciał to zrobić jak najszybciej i z minimalnym kosztem, więc rozważał wykonanie projektu samodzielnie. Jednak po konsultacji z prawnikiem dowiedział się, że taki projekt musi być wykonany przez uprawnionego architekta, ze względu na ingerencję w ścianę nośną. W efekcie Pan Jan zlecił wykonanie projektu biuru projektowemu, aby mieć pewność, że wszystkie przepisy zostaną spełnione, a konstrukcja domu pozostanie bezpieczna.

 

Rozbudowa domu o nowe okno w kuchni

Pani Maria chciała doświetlić swoją kuchnię, decydując się na wybicie nowego, większego okna w ścianie zewnętrznej. Początkowo planowała wykonać to samodzielnie z pomocą zaprzyjaźnionego majstra. Jednak po przeczytaniu przepisów budowlanych zdała sobie sprawę, że taki projekt musi być zgłoszony w starostwie wraz z profesjonalnym projektem, aby nie naruszyć konstrukcji budynku. Ostatecznie zwróciła się do lokalnego architekta, który przygotował odpowiednią dokumentację.

 

Adaptacja strychu na sypialnię z balkonem

Pan Tomasz zdecydował się na adaptację strychu swojego domu na sypialnię z wyjściem na mały balkon. Aby to zrealizować, musiał wybić nowy otwór w ścianie nośnej budynku. Zdając sobie sprawę, że taka ingerencja wymaga zgłoszenia i odpowiedniego projektu, zlecił jego wykonanie architektowi. Dzięki temu projekt został zaakceptowany przez starostwo, a prace przebiegały zgodnie z przepisami, zapewniając bezpieczeństwo i zgodność z prawem.

Podsumowanie

Wybijanie nowego otworu w ścianie, choć nie wymaga pozwolenia na budowę, wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia prac w starostwie oraz przygotowania profesjonalnego projektu przez uprawnionego architekta. Jest to konieczne ze względu na ingerencję w konstrukcję budynku i zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego warto zlecić wykonanie projektu specjalistom, aby uniknąć problemów prawnych i technicznych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism i dokumentacji związanej z przebudową budynków, zapewniając pełne wsparcie na każdym etapie procesu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »