Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemożność stawienia się jako świadek na sprawie cywilnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-10-18 • Aktualizacja: 2021-06-26

Moi sąsiedzi mają spór o kanalizację. Zostałem wezwany na świadka w sprawie cywilnej. Niestety będę w dniu rozprawy na kontrakcie zagranicznym. Jak mogę uzasadnić niemożność stawienia się w sądzie? Może złożyć zeznania przed ambasadorem za granicą? A może ktoś mnie może zastąpić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niemożność stawienia się jako świadek na sprawie cywilnej

Osobiste stawienie się jako świadek

Odpowiadając na zadane pytania, na początek wyjaśniam, iż świadka nie można zastąpić, nie można go reprezentować itd. Świadek, jeżeli strona, która zawnioskowała o jego przesłuchanie, nie cofnie zgłoszonego wniosku, musi zostać przesłuchany osobiście.

Zasadą wynikającą z art. 261 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jest to, że nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

Usprawiedliwienie niemożności stawienia się na sprawie cywilnej

Niestawiennictwo na rozprawie musi zostać usprawiedliwione. Pobyt za granicą, długotrwały i wcześniej planowany, jest taką przyczyną usprawiedliwienia niestawiennictwa. W dzisiejszych czasach zdarza się to bardzo często i sędzia musiałby być niewymownie złośliwy, żeby nie uwzględnić takiej przyczyny, jak dotąd nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałam.

W opisanej sytuacji są 2 możliwości:

  1. Wysłać do sądu pismo z usprawiedliwieniem swojej nieobecności powołując się na fakt pracy za granicą, najlepiej dołączyć jakiś dokument na potwierdzenie tych faktów typu bilet powrotny do kraju, umowę o pracę czy jakąś inną stanowiąca podstawę pracy za granicą i wskazać termin, po którym przesłuchanie w kraju będzie możliwe. Można wskazać krótkotrwały pobyt świąteczny (sądy i tak z reguły nie wyznaczają rozpraw w tym terminie) ale niekoniecznie, wówczas możliwe jest to, że ktoś kto zawnioskował dowód z Pana zeznań nie będzie sobie chciał blokować sobie procesu i dowód ten cofnie, co definitywnie rozwiąże problem.
  2. Zawnioskować o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej przez sąd państwa, w którym Pan przebywa aktualnie. W myśl bowiem art. 1131 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sądy występują o przeprowadzenie dowodów za granicą do sądów lub innych organów państw obcych.

Przesunięcie rozprawy lub uniknięcie zeznań

Aczkolwiek mając na uwadze praktykę, w zasadzie niemal niemożliwe jest przesłuchanie Pana do grudnia (trzeba przetłumaczyć dokumenty, wezwać stronę do zapłaty zaliczki na tłumaczenie itd. to nie jest więc procedura szybka i tania). Oczywiście wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej może też złożyć strona, która wnioskowała o przesłuchanie Pana.

Skoro jednak nie chce Pan zeznawać, sugerowałabym skorzystanie z pierwszej możliwości, bo jest większa moim zdaniem szansa, że strona powołująca Pana jednak odstąpi od tego dowodu, jak się dowie, że definitywnie można Pana przesłuchać dopiero po powrocie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »