Kategoria: Postępowanie cywilne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemożność stawienia się jako świadek na sprawie cywilnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-10-18

Moi sąsiedzi mają spór o kanalizację. Zostałem wezwany na świadka w sprawie cywilnej. Niestety będę w dniu rozprawy na kontrakcie zagranicznym. Jak mogę uzasadnić niemożność stawienia się w sądzie? Może złożyć zeznania przed ambasadorem za granicą? A może ktoś mnie może zastąpić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Odpowiadając na zadane pytania, na początek wyjaśniam, iż świadka nie można zastąpić, nie można go reprezentować itd. Świadek, jeżeli strona, która zawnioskowała o jego przesłuchanie nie cofnie zgłoszonego wniosku, musi zostać przesłuchany osobiście.

Zasadą wynikającą z art. 261 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jest to, że nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

Niestawiennictwo na rozprawie musi zostać usprawiedliwione. Pobyt za granicą, długotrwały i wcześniej planowany, jest taką przyczyną usprawiedliwienia niestawiennictwa. W dzisiejszych czasach zdarza się to bardzo często i sędzia musiałby być niewymownie złośliwy, żeby nie uwzględnić takiej przyczyny, jak dotąd nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałam.

W opisanej sytuacji są 2 możliwości:

  1. Wysłać do sądu pismo z usprawiedliwieniem swojej nieobecności powołując się na fakt pracy za granicą, najlepiej dołączyć jakiś dokument na potwierdzenie tych faktów typu bilet powrotny do kraju, umowę o pracę czy jakąś inną stanowiąca podstawę pracy za granicą i wskazać termin, po którym przesłuchanie w kraju będzie możliwe. Można wskazać krótkotrwały pobyt świąteczny (sądy i tak z reguły nie wyznaczają rozpraw w tym terminie) ale niekoniecznie, wówczas możliwe jest to, że ktoś kto zawnioskował dowód z Pana zeznań nie będzie sobie chciał blokować sobie procesu i dowód ten cofnie, co definitywnie rozwiąże problem.
  2. zawnioskować o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej przez sąd państwa, w którym Pan przebywa aktualnie. W myśl bowiem art. 1131 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sądy występują o przeprowadzenie dowodów za granicą do sądów lub innych organów państw obcych.

Aczkolwiek mając na uwadze praktykę, w zasadzie niemal niemożliwe jest przesłuchanie Pana do grudnia (trzeba przetłumaczyć dokumenty, wezwać stronę do zapłaty zaliczki na tłumaczenie itd. to nie jest więc procedura szybka i tania). Oczywiście wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej może też złożyć strona, która wnioskowała o przesłuchanie Pana.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Skoro jednak nie chce Pan zeznawać, sugerowałabym skorzystanie z pierwszej możliwości, bo jest większa moim zdaniem  szansa, że strona powołująca Pana jednak odstąpi od tego dowodu, jak się dowie, że definitywnie można Pana przesłuchać dopiero po powrocie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »