Indywidualne Porady Prawne
Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-01-23
Mieszkam za granicą i chciałabym napisać upoważnienie dla brata do reprezentowania mnie w sądzie rejonowym w sprawie o nabycie spadku po zmarłej mamie. Chciałabym, żeby upoważnienie dotyczyło tylko tej jednej sprawy, a nie całości np. sprzedaży mieszkania. Czy to możliwe?
»Wybrane opinie klientów
Wyjaśnię na początek, że prawo polskie wyróżnia trzy rodzaje pełnomocnictwa – ogólne, czyli obejmujące zasadniczo ogół czynności, rodzajowe do czynności określonego rodzaju np. kupna nieruchomości oraz szczególne do jednej konkretnej czynności.
Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo procesowe to zgodnie z art. 88 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnictwo takie może być bądź to ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw – albo do niektórych tylko czynności procesowych.
Tylko trzy pełnomocnictwa tego rodzaju można udzielić w postępowaniu sądowym.
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że nie chce Pani udzielić ani pełnomocnictwa ogólnego, ani do poszczególnej czynności procesowej typu przejrzenie akt, ani do np. odrzucenia spadku po mamie, a do reprezentacji w konkretnym postępowaniu sądowym. Pełnomocnictwo, o którym Pani wspomina to pełnomocnictwo do prowadzenia poszczególnej sprawy. Musi ono mieć koniecznie formę pisemną.
Do sprzedaży mieszkania potrzebne jest natomiast pełnomocnictwo cywilne, ale nie procesowe i musi ono mieć koniecznie formę aktu notarialnego.
W pełnomocnictwie procesowym, które Pani udzieli bratu należy napisać, że Pani (imię i nazwisko plus najlepiej PESEL) upoważnia swojego brata (imię i nazwisko) do reprezentowania Pani przed Sądem Rejonowym w ………… (miejscowość) w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mamie ………… (imię i nazwisko).
Dokument proszę nazwać pełnomocnictwem procesowym i się pod nim podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem.
To zapewni Pani, że brat będzie działał wyłącznie przed sądem rejonowym w tym konkretnym postępowaniu i z całą pewnością na bazie tego rodzaju pełnomocnictwa nie będzie mógł sprzedać nieruchomości.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Ostatnio w ramach koleżeńskiej pomocy naprawiałem z kolegą z Anglii jego samochód. W drodze powrotnej do Anglii pojazd jednak zespół się. Teraz kolega żąda ode mnie zwrotu kosztów (laweta, naprawa – ok. 12 tys. zł). Czy ma do tego prawo? Dodam, że pomoc i wynagrodzenie za nią były bez umowy. Jakie konsekwencje mi grożą? Czy mogę odmówić zapłaty?
Dostałem zawiadomienie jako strona postępowania o rozprawie o zawezwanie do próby ugodowej. Czy moja obecność na tej rozprawie jest obowiązkowa i czy w przypadku nieprzyjścia mogą być jakieś konsekwencje? Pragnę dodać, że jestem na zwolnieniu lekarskim.
W ustawowym terminie wniosłam apelacje, po otrzymaniu uzasadnienia wyroku. Apelacja została opłacona, przyjęta, akta znajdują się w sądzie apelacyjnym. Termin rozprawy jeszcze nie został wyznaczony. Czy mogę teraz uzupełnić podaną apelacje (nie wytknęłam jednego faktu, który był blednie ustalony przez sąd I instancji? Wiem, że nie można wychodzić poza zakres podany w apelacji, moje uzupełnienie ma polegać na uściśleniu kilku zarzutów, które były wytknięte w apelacji.
Była żona nasłała na mnie swojego znajomego, żeby mi groził. Ten dzwonił do mnie kilka razy z pogróżkami. Wszystko nagrywałem. Zgłosiłem sprawę na policję, która przeprowadziła dochodzenie, znalazła człowieka, przesłuchała, po czym prokuratura umorzyła śledztwo. Czy ja mogę teraz w jakiś sposób założyć sprawę cywilną temu człowiekowi? Nie mam jego danych, ale policja jest w ich posiadaniu. Ja otrzymałem jedynie pismo z informacją o zakończeniu i umorzeniu śledztwa.
Kilka miesięcy temu złożyłam wniosek do sądu w Polsce o unieważnienie mojego rozwodu, który odbył się poza granicami Polski. Wczoraj otrzymałam zawiadomienie o rozprawie, która ma się odbyć z udziałem mojego byłego męża i prokuratora. Zawiadomienie to nie wskazuje mojej obecności podczas tej rozprawy, ale w pouczeniu przeczytałam, że w razie niestawiennictwa powoda sąd może zawiesić postępowanie. W związku z tym chciałam napisać wniosek, który by poinformował sąd o mojej nieobecności i zwrócić się z prośbą o rozpoznanie mojej sprawy pod moją nieobecność. Mieszkam poza granicami Polski i nie mogę przyjechać na rozprawę. Jak uzasadnić nieobecność na rozprawie?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika