Upoważnienie do reprezentowania osoby w sprawie spadkowej

• Data: 2024-02-25 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

W niniejszym artykule zajmiemy się kluczowymi aspektami pełnomocnictwa w prawie polskim. Wyjaśnimy różnice między pełnomocnictwem ogólnym, rodzajowym a szczególnym. Przyjrzymy się bliżej pełnomocnictwu procesowemu, jego formie oraz zakresowi uprawnień, jakie nadaje pełnomocnikowi w kontekście postępowania sądowego. Powyższe kwestie omówimy na przykładzie sprawy pani Tamary.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Upoważnienie do reprezentowania osoby w sprawie spadkowej

Pani Tamara mieszka za granicą i chciałaby napisać upoważnienie dla brata do reprezentowania jej w sądzie rejonowym w sprawie o nabycie spadku po zmarłej mamie. Pani Tamara chciałaby, żeby upoważnienie dotyczyło tylko tej jednej sprawy, a nie całości, np. sprzedaży mieszkania. Zapytała nas, czy to możliwe.

 

Wyjaśnię na początek, że prawo polskie wyróżnia trzy rodzaje pełnomocnictwa – ogólne, czyli obejmujące zasadniczo ogół czynności, rodzajowe do czynności określonego rodzaju, np. kupna nieruchomości, oraz szczególne do jednej konkretnej czynności.

Upoważnienie – pełnomocnictwo procesowe

Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo procesowe, to zgodnie z art. 88 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnictwo takie może być bądź to ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw – albo do niektórych tylko czynności procesowych.

Tylko trzy pełnomocnictwa tego rodzaju można udzielić w postępowaniu sądowym.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że pani Tamara nie chce udzielić ani pełnomocnictwa ogólnego, ani do poszczególnej czynności procesowej typu przejrzenie akt, ani do np. odrzucenia spadku po mamie, a do reprezentacji w konkretnym postępowaniu sądowym. Pełnomocnictwo, o którym wspomina pani Tamara, to pełnomocnictwo do prowadzenia poszczególnej sprawy. Musi ono mieć koniecznie formę pisemną.

Do sprzedaży mieszkania potrzebne jest natomiast pełnomocnictwo cywilne, ale nie procesowe, i musi ono mieć koniecznie formę aktu notarialnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wzór treści upoważnienia dla brata

W pełnomocnictwie procesowym, które pani Tamara udzieli bratu, należy napisać:

(imię i nazwisko plus PESEL) upoważniam swojego brata (imię i nazwisko) do reprezentowania mnie przed Sądem Rejonowym w ………… (miejscowość) w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mamie ………… (imię i nazwisko + podpis).

 

Dokument proszę nazwać pełnomocnictwem procesowym i się pod nim podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem.

To zapewni pani Tamarze, że brat będzie działał wyłącznie przed sądem rejonowym w tym konkretnym postępowaniu i z całą pewnością na bazie tego rodzaju pełnomocnictwa nie będzie mógł sprzedać nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika: Pan Jan miał w planach długotrwały wyjazd za granicę, dlatego postanowił upoważnić swoją siostrę, panią Annę, do sprzedania jego mieszkania w Polsce. W tym celu udzielił jej pełnomocnictwa rodzajowego w formie aktu notarialnego, które umożliwiło jej przeprowadzenie całego procesu sprzedaży, włącznie z podpisaniem aktu notarialnego, bez jego obecności.

 

Reprezentacja w sprawie spadkowej

Po śmierci matki pani Katarzyna, która mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii, nie mogła przyjechać do Polski, aby uczestniczyć w postępowaniu spadkowym. Dlatego udzieliła pełnomocnictwa procesowego swojemu bratu, który reprezentował ją przed sądem w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Pełnomocnictwo to umożliwiło bratu działanie wyłącznie w zakresie tej konkretnej sprawy sądowej.

 

Załatwienie formalności bankowych przez pełnomocnika

Pan Michał, ze względu na trudności zdrowotne, nie był w stanie samodzielnie udać się do banku w celu załatwienia spraw związanych z kredytem hipotecznym. Udzielił więc swojej żonie, pani Dorocie, pełnomocnictwa ogólnego, które upoważniło ją do reprezentowania go we wszystkich sprawach bankowych, w tym do podejmowania decyzji dotyczących kredytu i podpisania niezbędnych dokumentów. 

Podsumowanie

Podsumowując, pełnomocnictwo jest kluczowym narzędziem w polskim prawie, które umożliwia reprezentowanie danej osoby w różnych sferach życia. To ważne, aby znać różnice pomiędzy pełnomocnictwem ogólnym, rodzajowym a szczególnym. Prawidłowe ustanowienie i zastosowanie pełnomocnictwa pozwala na skuteczne załatwienie rozmaitych spraw prawnych. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub przygotowania odpowiedniego pełnomocnictwa? Skorzystaj z naszych usług online – zapewniamy szybką i fachową pomoc prawną, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb, bez konieczności wychodzenia z domu. Nie wahaj się – już dziś wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »