Kamera sąsiada a moje prawo, jak bronić się przed naruszeniem prywatności?

• Data: 2025-06-08 • Autor: Katarzyna Bereda

Moim problemem jest sąsiad, który zainstalował kamery poza swoją posesją i skierował je na część drogi gminnej oraz w większym stopniu na moją posesję. Z sąsiadem nie żyjemy dobrze, to jego działanie jest celowe i złośliwe. Co mogę zrobić, czy tylko droga sądowa rozwiąże problem? Czy wystosować do sąsiada jakieś wezwanie? Na jakich przepisach się oprzeć? Czuję się obserwowana we własnym domu, okien w sypialni nie odsłaniam z uwagi na skierowaną w okna kamerę. Dla zobrazowania sytuacji przesyłam zdjęcia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kamera sąsiada a moje prawo, jak bronić się przed naruszeniem prywatności?

Immisje i naruszenie prawa własności – co mówi prawo?

W mojej ocenie w tej sprawie dochodzi do immisji i naruszania tak Pani prawa własności, jak i dóbr osobistych. Zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego (K.c.): Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

W przedstawionym stanie faktycznym to właśnie na tę zasadę powinni się Państwo powołać. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem ustawodawcy właściciel nieruchomości powinien korzystać z prawa własności w taki sposób, aby powstrzymywać się od działań, które naruszałyby pławo własności innych właścicieli nieruchomości.

Mogą występować w tej sprawie immisje w postaci – nawet nieumyślnego – nagrywania Państwa, a także kierowania na nieruchomość oka kamery, co także stanowi o naruszeniu prawa własności. Z uwagi na to posiada Pani uprawnienie do wytoczenia w tym zakresie powództwa cywilnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie do zaprzestania naruszeń – pierwszy krok bez rozprawy

Z doświadczenia i praktyki radziłabym jednak w pierwszej kolejności skierować pisemne wezwanie do sąsiada do usunięcia naruszeń. Dopiero w przypadku niepowodzenia może Pani skierować sprawę na drogę sądową.

Zgodnie bowiem z treścią art. 222 § 2 K.c.: Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Żądanie zaprzestania naruszeń prawa własności oznacza roszczenie o zaniechanie na przyszłość trwałego lub powtarzającego się wkraczania w sferę cudzego prawa własności. Roszczenie negatoryjne staje się wymagalne z chwilą naruszenia cudzego prawa własności, a więc w Pani przypadku dokonywania nagrań. Treścią tego roszczenia, i w konsekwencji treścią żądania pozwu, jest żądanie nakazania pozwanemu przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz zakazania mu dalszych naruszeń.

Całkiem osobno dochodzi także do naruszenia Państwa dóbr osobistych, albowiem zgodnie z treścią art. 23 K.c.: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Działanie sąsiada może ponadto wypełniać znamiona czynu niedozwolonego z art. 190a Kodeksu karnego, a więc nękania – jeżeli sąsiad nagrywa Panią umyślnie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Gdy sąsiad nie odpuszcza – możliwe roszczenia i droga sądowa

Przedstawiony problem jest jak najbardziej do rozwiązania. Właściciel, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien korzystać ze swej nieruchomości tak, jak ujęto to w art. 144 K.c. Skoro jest inaczej, ma Pani interes prawny i faktyczny w wytoczeniu powództwa w tym zakresie. Sąsiad swoim działaniem może także dopuszczać się czynu niedozwolonego w postaci nękania.

W pierwszej kolejności proponuję skierować do sąsiada wezwanie do zaprzestania naruszeń. Proszę przedstawić swoje twierdzenia i zażądać usunięcia lub przestawienia kamery. Będzie to przedsądowe wezwanie, który uświadomi sąsiadowi, iż działania są bardzo uciążliwe i są Państwo gotowi skierować sprawę na drogę sądową lub powiadomić policję.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Kamera w stronę tarasu

Pani Anna z Mazur zauważyła, że nowo zainstalowana kamera sąsiada jest skierowana dokładnie na jej taras, gdzie często przebywała z rodziną. Po bezskutecznej rozmowie skierowała przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszeń – kamera została następnie przestawiona.

 

Monitoring nagrywający wejście do domu

Pan Tomasz z Krakowa zorientował się, że sąsiad rejestruje wejście na jego posesję, tłumacząc to „zabezpieczeniem swojej bramy”. Po konsultacji prawnej złożył zawiadomienie do UODO i policji – monitoring został uznany za naruszający przepisy o ochronie danych osobowych.

 

Kamera w okno sypialni

Pani Marta czuła się osaczona, gdy sąsiad zamontował kamerę dokładnie naprzeciwko jej sypialni. Zgłosiła sprawę jako uporczywe nękanie i wniosła pozew o ochronę dóbr osobistych – sąd nakazał demontaż kamery i zasądził zadośćuczynienie.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy sąsiad celowo kieruje kamerę na naszą posesję, naruszając prywatność i spokój domowy, prawo daje nam skuteczne narzędzia obrony. Warto rozpocząć od pisemnego wezwania do zaprzestania naruszeń, a w razie braku reakcji – skorzystać z ochrony sądowej i zgłosić sprawę odpowiednim organom.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie indywidualnych pism, w tym wezwań do zaprzestania naruszeń i pozwów cywilnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl