Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiedzenie działek z pominięciem pozostałych spadkobierców

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-01-02

Babcia i moja mama, która niedawno zmarła, płaciły przez około 25 lat podatek gruntowy od niezabudowanych działek, które wcześniej należały do mojego pradziadka. Babcia zlecała też wywożenie śmieci z tych działek itp. Nikt z rodziny nie dokładał się do opłat. Czy mogę wystąpić o zasiedzenie z pominięciem pozostałych spadkobierców i założyć księgi wieczyste?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dwadzieścia pięć lat to zbyt krótko, aby uznać, że doszło do zasiedzenia w złej wierze, a o takiej możliwości należałoby tu mówić.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym (K.c.), dokładnie z art. 172 – posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Dobra wiara posiadacza polega na usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu takie prawo do władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje (zob. m.in. w orzecznictwie post. SN z 7.5.1971 r., I CR 302/71. SN z 25.6.1968 r., III CRN 159/68, post. SN z 5.7.2012 r., IV CSK 606/11). W praktyce dobra wiara jest wówczas, gdy np. nabyło się nieruchomość na podstawie aktu notarialnego, który został unieważniony. Zawsze gdy wie się, że nie jest się właścicielem rzeczy, jest się posiadaczem w złej wierze.

Potrzebuje Pan zatem jeszcze co najmniej pięciu lat, aby stała się realna możliwość wystąpienia do sądu o stwierdzenie zasiedzenia.

Natomiast jeżeli teraz jest Pan posiadaczem tej nieruchomości na mocy art. 176 § 1, może Pan doliczyć posiadanie swoje i mamy do czasu swojego posiadania. Przytoczę brzmienie tego przepisu: jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.

Z opisu wynika jednak, że nie tylko Pan, ale również inni spadkobiercy mamy odziedziczyli posiadanie (wchodzi ono jako stan faktyczny do spadku). Zatem może Pan zaliczyć posiadanie jedynie w granicach Pana udziału. Cytuję stosowne postanowienie Sądu:

Postanowienie Sądu Najwyższego  – Izba Cywilna z dnia 26 kwietnia 2013 r. (II CSK 445/12):

„Zaliczenie posiadania rzeczy przez poprzednika prawnego na podstawie art. 176 § 1 w zw. z § 2 K.c., powinno nastąpić na rzecz każdego ze spadkobierców, ale tylko w granicach nabytego udziału w spadku.”

Oznacza to, że jeżeli jest Pan spadkobiercą np. w 1/3, to za 5 lat nabędzie Pan przez zasiedzenie 1/3 nieruchomości, chyba że poszczególni spadkobiercy nie będą się nieruchomością w ogóle interesować. Wówczas może Pan zasiedzieć nieruchomość, ale dopiero po 30 latach od chwili śmierci mamy (data otwarcia spadku). Na potwierdzenie swoich słów cytuję postanowienie Sądu Najwyższego, które to precyzyjnie tłumaczy:

Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 7 maja 1986 r. (III CRN 60/86):

„W sytuacji, gdy współspadkobierca lub niektórzy ze współspadkobierców posiadają wyłącznie we własnym imieniu nieruchomość, która była w posiadaniu spadkodawcy, bieg zasiedzenia na korzyść tego współspadkobiercy lub tych współspadkobierców rozpoczyna się dopiero z chwilą otwarcia spadku; natomiast w sytuacji, gdy żaden ze współspadkobierców nie posiada nieruchomości spadkowej wyłącznie we własnym imieniu, każdy współspadkobierca – współposiadacz może przy obliczaniu terminu zasiedzenia doliczyć czas posiadania spadkodawcy do czasu swego współposiadania.”

Tak więc nie może Pan w obecnej sytuacji skutecznie złożyć wniosku o zasiedzenie i założyć ksiąg wieczystych, bo na Pana korzyść nie upłynął jeszcze 30-letni termin zasiedzenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiedzenie działki po dziadkach przed upływem 30 lat?

Jest pewna działka po dziadkach mojego męża. Od kilku lat teściowie opłacają za nią podatek. Kiedy stwierdzili, że nie będą dalej płacić, to wszedł im...

 

Czy decyzja administracyjna przerywa bieg zasiedzenia?

Składam wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia działki, będącej własnością gminy. 14 lat temu burmistrz wszczął postępowanie rozgraniczeniowe...

 

Czy stracę swój grunt - sprawa o zasiedzenie

W 1996 r. kupiłam nieruchomość. Wcześniej, jak mnie poinformowano, doszło do zamiany miedzy sąsiadami 2 arów ziemi za drogę. Ja byłam 3 właścicielem...

 

Zamiana działek bez aktu notarialnego

W 1976 roku mój dziadek dokonał wymiany działek rolnych z sąsiadem. Geodeta wykonał więc odpowiednie mapy i opis. Po dziadku gospodarstwo przejął...

 

Przejecie pomieszczeń w domu na zasadzie zasiedzenia

Mam dom, który był zapisany na moja mamę, a w którym od 1971 mieszkała siostra mojej matki z mężem i dziećmi w dwóch osobnych...

 

Przeprowadzenie sprawy spadkowej a zasiedzenie

Moi rodzice mieszkają w domu po dziadku od przeszło 30 lat od jego śmierci. Chcieli uregulować prawnie prawo do nieruchomości, ale ze względu na to, że...

 

W jaki sposób można zasiedzieć pojazd?

W jaki sposób można zasiedzieć pojazd? Jak się za to zabrać?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »