Kategoria: Odszkodowania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z odszkodowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy brak przeglądu ma wpływ na wypłatę OC i AC?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-13

Wczoraj, prowadząc mój samochód, mąż wymusił pierwszeństwo i spowodował stłuczkę – tak orzekła policja i ukarała go mandatem karnym w wysokości 300 zł (art. 86 § 1 K.w.). Mam ważne OC i AC, ale niestety zagapiłam się i nie mam ważnego przeglądu. Mój 5-letni samochód ma uszkodzony tył, auto poszkodowanego – przód. Czy ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z mojej polisy OC, jeżeli nie mam ważnego przeglądu? Czy ja otrzymam odszkodowanie z mojej polisy AC? Czy będę musiała płacić z własnej kieszeni ze względu na brak aktualnych badań technicznych?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.), Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej „ustawa”).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 43 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych –  zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

„1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

4) zbiegł z miejsca zdarzenia.”

Mając na uwadze powyższe, brak aktualnego przeglądu pojazdu nie powoduje samo przez się regresu na rzecz ubezpieczyciela. Zatem w mojej ocenie nie może być mowy o regresie wobec Pani męża. Innymi słowy odszkodowanie powinien ponieść ubezpieczyciel. Natomiast Pani AC powinno pokryć Pani szkody. Nie będzie Pani musiała płacić z własnej kieszeni za naprawę własnego samochodu. Zgodnie z przepisami ustawy brak badań technicznych nie stanowi podstawy dla ubezpieczyciela dla regresu. Regres występuje tylko w 4 opisanych powyżej przypadkach, chyba że co innego wynika z OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Nie spotkałem się jednak jeszcze z takim przypadkiem.

Regres mógłby jedynie wystąpić, gdyby okazało się, że pojazd był w tak złym stanie technicznym, że badań by nie przeszedł, a stan techniczny był głównym powodem zdarzenia. Jednak z Pani opisu to nie wynika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z odszkodowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Składki OFE po śmierci ubezpieczonego

Mam problem ze składkami emerytalnymi w OFE PZU męża. Mąż zmarł, a ja dostałam pismo, że należą mi się po zmarłym mężu jego składki. Przedłożyłam wymagane dokumenty i otrzymałam pismo zwrotne, że pieniądze zostaną przekazane na moje konto w PZU OFE, a jeśli nie posiadam u nich konta, to mogą mi je założyć. Czy jest możliwość otrzymania tych środków w gotówce? Po mężu dziedziczę ja i nasze dorosłe dzieci.

Czy możemy żądać od PZU wyższej odprawy pośmiertnej?

Niedawno zmarł mój ojciec. Na początku lat 80. wykupił za 100 000 zł tzw. rentę odroczoną w PZU. Z tego tytułu otrzymywał świadczenie miesięczne w różnych kwotach. Zgodnie z polisą przysługuje tzw. odprawa pośmiertna na rzecz osoby uposażonej (moja mama, żona zmarłego). PZU wydało decyzję na kwotę ponad 1700 zł bez podania kryteriów stanowiących o wysokości zasiłku. Wydaje mi się, że to kwota zaniżona, podobnie jak poprzednio wypłacane miesięczne emerytury. Czy można żądać od PZU wyższej odprawy, jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Zaległości w płatności OC

Sprawa dotyczy zaległości w płatności OC. W 2007 r. zakupiłem motocykl i przerejestrowałem go na siebie. Jednak po zakończeniu okresu ubezpieczenia OC, opłaconego przez poprzedniego właściciela, zawarłem umowę ubezpieczenia OC tylko jeden albo dwa razy, nie ubezpieczając motocykla na dalszy okres. I tak od 2011 r. motocykl pozostaje nieubezpieczony. Jak uniknąć kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli brak ubezpieczenia za tamte lata wyjdzie na jaw? Planuję bowiem zakupić samochód i obawiam się, że przy przerejestrowaniu i ubezpieczeniu mogą „wypłynąć” niezapłacone składki.

Odszkodowanie w kwocie netto a wypłata VAT

Otrzymałem od PZU odszkodowanie według wartości rzeczywistej szkody, jednak w kwocie netto. Odszkodowanie dotyczy pożaru domu – prywatnego, niewykorzystywanego do działalności gospodarczej. Nie przysługiwało odliczenie VAT. Czy mogę ubiegać się o wypłatę VAT?

Odszkodowanie za pobicie

Sprawa dotyczy uzyskania odszkodowania za pobicie. W zeszłym roku zostałem pobity przez byłą żonę (została aresztowana i dostała wyrok w zawieszeniu). Po pobiciu musiałem poddać się operacji, a następnie przez kilka miesięcy zmagałem się z dyskomfortem fizycznym i psychicznym. Czy w tym przypadku mogę starać się o odszkodowanie za pobicie?

Czy mogę pozwać pracownika firmy za źle wykonaną usługę?

Mój problem dotyczy odszkodowania od pewnej firmy o zwrot poniesionych kosztów i strat finansowych. Jeśli nie uzyskam odszkodowania od firmy, które wykonywało usługę, czy mogę pozwać pracownika wykonującego usługę w imieniu firmy? Dodam, że usługa wykonana była 4 lata temu.

Odszkodowanie z OC sprawcy za uszkodzony samochód i uszczerbek na zdrowiu

Przed czterema dniami miałem kolizję samochodową (nie z mojej winy). Na miejscu była policja i spisano notatkę, a sprawca został ukarany mandatem karnym. W chwili wypadku (będąc w szoku) nie odczuwałem żadnych dolegliwości, a obecnie leczę się, ponieważ mam odłamany krąg szyjny. Zamierzam wystąpić o odszkodowanie z OC sprawcy (na samochód i na zdrowie). Od czego powinienem zacząć?



Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »