Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zaśmiecanie działki przez drzewa sąsiada - co zrobić?

• Autor: Anna Sufin

Jak zachować się w sytuacji sąsiedzkiej, kiedy drzewa sąsiada posadzone przy granicy działki przerastają na moją stronę działki i sypią się z nich igły i szyszki, zaśmiecając moją posesję, moje samochody stojące w pobliżu tych drzew? Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaśmiecanie działki przez drzewa sąsiada - co zrobić?

Możliwość obcięcia korzeni drzew sąsiada

Na mocy art. 150 Kodeksu cywilnego właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Zobacz też: Prawo sąsiedzkie żywopłot

Wezwanie do usunięcia śmieci z drzew

Wobec powyższego w pierwszej kolejności powinien Pan wezwać właściciela gruntu sąsiedniego, by sam usunął korzenie i gałęzie, które przechodzą przez granicę działki na Pana posesję, wyznaczając mu określony do tego termin. Najlepiej zrobić to listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód takiego wezwania (ewentualnie MS-em czy w inny sposób, który da się utrwalić, nie ma tu wymagania szczególnej formy).

Rozwiązanie problemy zaśmiecania działki przez drzewa sąsiada

Podam przy tym, że właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody (art. 149). Jeśli w podanym terminie sąsiad nie usunie gałęzi i korzeni z Pana działki, może Pan to zrobić sam.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Anna Sufin

O autorze: Anna Sufin

Radca prawny.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl