Co zrobić z anonimowymi donosami

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się kilka donosów anonimowych pisanych komputerowo z fałszywymi i godzącymi w moje imię nieprawdziwymi pomówieniami, kierowanymi na adresy mojego pracodawcy, policji, inspekcji pracy. Co mogę w tej sytuacji zrobić i jak się bronić przed kolejnymi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić z anonimowymi donosami

Uporczywe nękanie przez anonimowe donosy

W przypadku anonimowych donosów nie ma Pan możliwości skierowania prywatnego aktu oskarżenia, niestety, bo nie wiadomo, przeciwko komu ów akt należałoby skierować. W tej sytuacji możliwe jest jedynie skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania.

Zawiadomienie to w mojej ocenie powinno dotyczyć czynu określonego jako stalking. Zgodnie z treścią art. 190a § 1 Kodeksu karnego „kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Wyjaśnię, że użyty w przepisie zwrot „poczucie zagrożenia” oznacza stan zagrożenia odczuwany subiektywnie przez pokrzywdzonego, który jednak musi być uznany za uzasadniony z obiektywnego punktu widzenia (wzorzec przeciętnego obywatela) (zob. M. Jachimowicz, Przestępstwo stalkingu w świetle noweli kodeksu karnego, WPP 2011, nr 3, s. 47; P. Furman, Próba analizy konstrukcji ustawowej przestępstwa uporczywego nękania z art. 190a kk. Zagadnienia wybrane, CzPKiNP 2012, nr 3, s. 75). Ustawodawca nie precyzuje, o zagrożenie jakich dóbr chodzi. Należy więc przyjąć, że nie jest konieczne wykazanie zagrożenia konkretnych dóbr takich jak życie czy zdrowie. Wystarczy, że pokrzywdzony na skutek powtarzającego się nękania odczuwa zagrożenie niesprecyzowanym nawet zachowaniem się sprawcy – obawia się, że „coś może się stać”.

Zobacz też: Sposób na sąsiada donosiciela

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stalking jest czynem karalnym

Może to być zatem strach przed utratą pracy przykładowo.

Dodatkowo jeszcze wskażę, że zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/1, „by zachowanie mogło być uznane za stalking, nękanie przez sprawcę musi być uporczywe, a zatem polegać na nieustannym oraz istotnym naruszaniu prywatności innej osoby oraz na wzbudzeniu w pokrzywdzonym uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia. Ustawodawca nie wymaga przy tym, aby zachowanie stalkera niosło ze sobą element agresji. Nadto prawnie irrelewantne jest w kontekście strony podmiotowej tego przestępstwa, czy czyn sprawcy powodowany jest żywionym do pokrzywdzonego uczuciem miłości, nienawiści, chęcią dokuczenia mu, złośliwością czy chęcią zemsty. Dla bytu tego przestępstwa nie ma znaczenia, czy sprawca ma zamiar wykonać swoje groźby. Decydujące jest tu subiektywne odczucie zagrożonego, które musi być oceniane w sposób zobiektywizowany”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Jak poradzić sobie ze stalkerem?

Proszę zatem złożyć do prokuratury oficjalne zawiadomienie na piśmie, wówczas prokurator będzie musiał się sprawą zająć, oczywiście może odmówić wszczęcia postępowania, ale Pan będzie mógł wówczas odwołać się do sądu. W przeciwnym wypadku nie będzie się Pan mógł w żaden sposób bronić, bo nie wie Pan, przeciwko komu kierować jakiekolwiek roszczenia, i w zasadzie sam nie ma możliwości ustalenia kto kieruje te donosy.

Bardzo mi przykro, ale nie ma inne możliwości, trzeba koniecznie ustalić, kto za tym stoi, dopiero wówczas będzie możliwe podjęcie jakichś działań przeciwko tej osobie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Fałszywe donosy do pracodawcy

Pani Katarzyna, zatrudniona w administracji publicznej, zaczęła otrzymywać powiadomienia o anonimowych donosach, które dotarły do jej przełożonych. Donosy zawierały nieprawdziwe oskarżenia o nadużycia finansowe. Zaniepokojona o swoje dobre imię i pracę, Katarzyna zgłosiła sprawę do prokuratury, wskazując na uporczywe nękanie i naruszenie jej prywatności. Dzięki współpracy z organami ścigania udało się ustalić tożsamość nadawcy – okazało się, że była to osoba z jej zespołu, która chciała zdyskredytować ją przed kierownictwem.

 

Donosy do inspekcji pracy

Pan Michał, właściciel niewielkiej firmy budowlanej, dowiedział się o anonimowym donosie wysłanym do Państwowej Inspekcji Pracy, w którym zarzucono mu zatrudnianie pracowników bez umów. Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, ale donosy się powtarzały. Michał złożył zawiadomienie o uporczywym nękaniu, które wywoływało u niego stres i utrudniało prowadzenie działalności. Policja, po analizie, ustaliła, że autorem donosów był niezadowolony były pracownik, który stracił posadę po licznych naruszeniach regulaminu.

 

Anonimowe skargi do sąsiadów i wspólnoty mieszkaniowej

Pani Anna, mieszkanka dużego bloku, zaczęła otrzymywać informacje o donosach kierowanych na jej temat do wspólnoty mieszkaniowej. W donosach zarzucano jej zakłócanie ciszy nocnej i prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej w mieszkaniu. Mimo że zarzuty były całkowicie bezpodstawne, Anna czuła się szykanowana i zaczęła unikać sąsiadów. Po złożeniu zawiadomienia o stalkingu do policji udało się ustalić sprawcę – był to sąsiad z piętra niżej, który miał do niej uraz po sporze o miejsce parkingowe.

Podsumowanie

Anonimowe donosy mogą być formą uporczywego nękania i naruszać prywatność. Warto zgłosić sprawę do organów ścigania, wskazując na stalking, który zgodnie z Kodeksem karnym podlega karze. Ustalenie tożsamości autora donosów to pierwszy krok do obrony swoich praw i podjęcia dalszych działań prawnych.

Oferta porad prawnych

Jeśli zmagasz się z problemem anonimowych donosów i potrzebujesz pomocy w podjęciu odpowiednich kroków prawnych, skorzystaj z naszej usługi porad prawnych online. Aby uzyskać wsparcie, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą w najkrótszym możliwym czasie.

[KONIEC

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/1
"https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=W

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl