Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kot przeszkadzający sąsiadom

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-06-21

Mój półdziki kot (przygarnięty przeze mnie, ale mieszkający na ulicy, nie da się go utrzymać w domu) załatwia swoje potrzeby u sąsiadów w ogródku. Proponowałam im zakup piasku i ustawienie kuwety, dałam środek odstraszający koty, ale na nic się nie zgodzili. Straszą mnie policją. Do czego mają prawo? Co mam robić?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Należy najpierw – zanim przystąpi Pani do jakiegokolwiek działania – określić jednoznacznie swój status wobec zwierzęcia – czy jest ono Pani własnością, czy też nie.

Z opisu sprawy w mojej ocenie wzięła go Pani jako rzecz niczyją i postanowiła sprawować nam nim nadzór jak nad własnym w momencie, gdy przy korzystaniu z pomocy weterynaryjnej podała Pani swoje dane jako osoby uprawnionej wobec zwierzęcia. Teraz musi Pani podjąć konsekwentnie działania zmierzające do ochrony swoich praw, a właściwie do ewentualnej obrony przed roszczeniami sąsiadów za szkody powodowane przez kota.

Kodeks cywilny w kwestii odszkodowania w tej materii stanowi:

„Art.  431. [Szkoda wyrządzona przez zwierzęta]

§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art.  432. [Samopomoc polegająca na zajęciu cudzego zwierzęcia]

§ 1. Posiadacz gruntu może zająć cudze zwierzę, które wyrządza szkodę na gruncie, jeżeli zajęcie jest potrzebne do zabezpieczenia roszczenia o naprawienie szkody.

§ 2. Na zajętym zwierzęciu posiadacz gruntu uzyskuje ustawowe prawo zastawu dla zabezpieczenia należnego mu naprawienia szkody oraz kosztów żywienia i utrzymania zwierzęcia.

§ 3. (uchylony)”.

Nawet jeżeli uwolni się Pani od zarzutu winy w nadzorze nad kotem, to trudno się uwolnić od odpowiedzialności przewidzianej na zasadach współżycia społecznego. Dochodzi do zanieczyszczania regularnie gruntu i terenu przez kota. Jeżeli chce Pani, aby kot z Panią nadal pozostał – warto zabezpieczyć mu teren na wlanym podwórzu – choćby w formie odpowiedniej „kojco-woliery”, z której kot się nie wydobędzie, a jednocześnie będzie miał odpowiednia ilość przestrzeni, dostęp do świeżej wody i otrzymywał karmę. Tylko tak zabezpieczy się Pani w 100% przed roszczeniami sąsiadów. Jeżeli to nadmierna inwestycja, a w Pani poczuciu kot nie należy do Pani, tylko czasami go Pani dokarmia, to proszę o tym pisemnie poinformować sąsiadów, trąc wokół tej okoliczności obronę swych racji. Warto więc ukierunkować swoje działania stosownie do wyboru swego podejścia i oceny statusu, czy chce Pani działać jako właściciel kota, czy nie. Pani pismo i wyjaśnienia dadzą Pani szansę na wyjście z sytuacji obronna ręką. Wymaga to jednak działania w formie pisemnej, bo ustne tłumaczenie niczego nie wnosi w zakresie dowodowym. W razie potrzeby służę pomocą w przygotowaniu pisma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »