Indywidualne Porady Prawne
Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-06-20
Moja mama ma mieszkanie własnościowe i chce dopisać mnie do księgi wieczystej jako współwłaściciela (10% udziału w lokalu). Jakich formalności musimy dopełnić i z jakimi kosztami się to wiąże? Jeżeli zostanę współwłaścicielką tego mieszkania, czy prawo do niego nabędzie też mój mąż?
Mama może przekazać Pani udział w nieruchomości czy w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu w drodze umowy darowizny.
Zapytanie dotyczy mieszkania własnościowego, niemniej należy doprecyzować, czy chodzi o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też o odrębną własność (odrębną nieruchomość). Okoliczność ta będzie miała znaczenie dla dokumentów, które trzeba będzie dostarczyć do notariusza. Darowizna udziału w nieruchomości, podobnie jak w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, wymaga bowiem zachowania formy aktu notarialnego, czyli, inaczej mówiąc, wizyty u notariusza. Bez zachowania tej formy umowa darowizny byłaby w tym wypadku nieważna.
Jeśli chodzi o koszty umowy darowizny, to przede wszystkim w grę wejdzie wynagrodzenie notariusza, czyli taksa notarialna. Wysokość wynagrodzenia notariusza zależy od wartości darowizny i wynosić będzie maksymalnie 1/2 niżej wskazanych stawek:
Maksymalna stawka wynosi od wartości:
Do każdej z tych stawek należy doliczyć jeszcze 23% podatek VAT.
Należy zwrócić uwagę, iż wymienione stawki są stawkami maksymalnymi, tym samym notariusz może pobrać stawkę mniejszą. Warto więc zapytać kilku notariuszy o cenę sporządzenia umowy darowizny, podając wartość darowizny (wartość tę proszę określić samodzielnie, mając na uwadze ceny rynkowe w okolicy, w której znajduje się lokal mieszkalny, jego standard itd.).
Oprócz wspomnianych kosztów, będzie trzeba ponieść koszty wpisu do księgi wieczystej w wysokości ok. 100-150 zł. Opłatę tę pobierze i odprowadzi na konto sądu notariusz.
Jeśli chodzi o dokumenty potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego, to kwestię tę należy ustalić już z wybranym notariuszem, który będzie sporządzał dla Państwa akt notarialny. W przypadku gdy mieszkanie stanowi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na pewno potrzebne będzie zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające tytuł prawny do lokalu.
Proszę pamiętać, że jako osoba należąca do pierwszej grupy podatkowej może Pani skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że przedmiotowa darowizna zostanie zgłoszona do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od sporządzenia aktu notarialnego.
Natomiast jeśli chodzi o kwestię, czy prawo do lokalu nabędzie Pani mąż, to wszystko zależy od woli mamy. Zasada jest taka, że przedmioty nabyte w drodze darowizny nie wchodzą do majątku wspólnego małżonków, chyba że darczyńca w akcie notarialnym wyraźnie zastrzeże inaczej. Tym samym, jeśli Pani mama wyraźnie nie zastrzeże, iż darowizna ma wejść do Państwa majątku wspólnego, udział w nieruchomości (we spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu) wejdzie do Pani majątku osobistego (Pani mężowi nie będzie wówczas przysługiwał tytuł do tego lokalu). Nie oznacza to jednak, że mąż nie będzie miał prawa zamieszkiwać w przedmiotowym lokalu. Zgodnie bowiem z art. 28 [1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Powyższe prawo do zamieszkiwania wygasa w przypadku ustania małżeństwa.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane