Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Uszkodzenie laptopa na siłowni, kto ponosi odpowiedzialność, uczestnik, trener czy właściciel siłowni?

• Data: 2024-11-22 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Podczas przygotowywania zajęć na siłowni (przy przesuwaniu rowerka na zajęciach spinningu) strąciłam z półki laptop osoby prowadzącej zajęcia – półka była za mała na laptopa. Poinformowała o tym właścicielkę laptopa, jednak ona nie zgłosiła uwag. Po tygodniu jednak zadzwoniła i poinformowała mnie, że obudowa jest pęknięta i że zaniosła laptop do serwisu. Po 3 tygodniach ponownie się ze mną skontaktowała, informując, że serwis wycenił wymianę obudowy na 1700 zł. Zastanawiam się, czy jestem zobowiązana do zapłaty za naprawę, czy też koszty powinna pokryć siłownia, czy też może trenerka?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uszkodzenie laptopa na siłowni, kto ponosi odpowiedzialność, uczestnik, trener czy właściciel siłowni?

Obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody

Zgodnie z art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (K.c.) – kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przyjmuje się, że wina to możność postawienia danej osobie zarzutu, że nie zachowała się prawidłowo (czyli zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego), chociaż mogła i powinna tak się zachować (G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 415).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wina umyślna lub nieumyślna za spowodowanie szkody

Wina nie musi być umyślna, ale może być także nieumyślna. Jest nią niedbalstwo i niezachowanie należytej staranności. Zachodzi wtedy, gdy sprawca miał świadomość, że jego zachowanie może okazać się bezprawne (czyli w tym przypadku może wyrządzić szkodę), ale lekkomyślnie przypuszczał, że żadna szkoda z tego zachowania nie wyniknie, jak również wtedy, gdy sprawca nie miał takiej świadomości, choć ją mieć powinien, gdyby należycie ocenił sytuację i zachował należytą ostrożność (G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 415).

W mojej ocenie w przedstawionej sytuacji można mówić o Pani winie nieumyślnej, jeśliby założyć, że wskutek konkretnych okoliczności powinna Pani była zachować więcej ostrożności i co najmniej przewidywać, że może rowerkiem lub ręką czy inną częścią ciała zahaczyć o stojący tuż obok laptop, strącić go, a tym samym uszkodzić. Przed przystąpieniem do przygotowania do zajęć powinna się Pani upewnić, czy posiada wystarczająco dużo miejsca, a jeśli miejsca było za mało – zachować większą ostrożność podczas przygotowań.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przesłanki odpowiedzialności cywilnej za szkodę

Do przesłanek odpowiedzialności cywilnej za szkodę należą:

  1. zdarzenie, z którym wiąże się odpowiedzialność – przesuwanie rowerka podczas przygotowania do zajęć na siłowni i strącenie laptopa;
  2. powstanie szkody – pęknięcie obudowy;
  3. związek przyczynowy między zdarzeniem a szkodą – pęknięcie obudowy musi wynikać ze strącenia laptopa wskutek zdarzenia z pkt 1.

Zmniejszenie odpowiedzialności za szkodę, jeśli poszkodowany również się do niej przyczynił

Chciałabym zwrócić uwagę na to, że zgodnie z art. 362 K.c. – jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. W przedstawionej sytuacji, w mojej ocenie, można podnosić, że poszkodowana właścicielka laptopa przyczyniła się do powstania szkody – w mniejszym lub większym stopniu. Postawiła bowiem urządzenie na półce, która nie była przystosowana do sprzętu tej wielkości. Ponadto poszkodowana jest prowadzącą zajęcia na siłowni, z użyciem dużych sprzętów, a na zajęciach uczestnicy ruszają się, przygotowują sprzęty do zajęć. Powinna więc mieć świadomość, że wskutek takich okoliczności może dojść do powstania szkody, zwłaszcza jeśli sprzęty znajdują się tuż obok półki. Prowadząca zajęcia mogła lub powinna była przewidzieć, że może dojść do sytuacji, iż laptop zostanie nieumyślnie strącony, a tym samym uszkodzony – gdyż znajdował się w miejscu, które nie było do tego przystosowane (za mała półka).

Zmniejszenie kwoty odszkodowania

W konsekwencji może Pani dochodzić zmniejszenia należnego odszkodowania do np. połowy, przy założeniu, że obydwie strony przyczyniły się do powstania zdarzenia w równym stopniu, lub nawet całkowicie uwolnić się od odpowiedzialności za naprawienie szkody, jeśliby uznać, że to prowadząca zajęcia przyczyniła się w całości do powstania szkody.

W mojej ocenie, jeśli chce Pani uwolnić się od zapłaty odszkodowania, zasadne jest podniesienie, że zarówno Pani, jak i prowadząca zajęcia przyczyniłyście się do powstania szkody w równym stopniu, a tym samym powinna Pani zwrócić za naprawę maksymalnie połowę dochodzonej kwoty, a nie całość.

Można także podnosić, że szkoda wyniknęła wyłącznie z winy prowadzącej zajęcia oraz że prowadząca nie jest w stanie wykazać, czy szkoda, której naprawienia żąda, rzeczywiście wyniknęła z przedmiotowego zdarzenia, gdyż nic nie zostało zgłoszone w momencie zdarzenia, mimo obejrzenia laptopa, a zgłoszenie szkody nastąpiło dopiero tydzień później. Pęknięcie obudowy powinna zauważyć od razu. Jeśli pęknięcie obudowy wynikałoby z innego zdarzenia, to brak jest tutaj związku przyczynowo-skutkowego, a tym samym brak podstaw odpowiedzialności odszkodowawczej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Pozew do sądu o zapłatę tytułem naprawienia szkody

Niemniej jednak proszę się liczyć z tym, że prowadząca zajęcia może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę określonej kwoty pieniężnej tytułem naprawienia wyrządzonej szkody. W postępowaniu musiałaby Pani wykazać przyczynienie się prowadzącej do powstania szkody, jak również poddać w wątpliwość, czy szkoda wynika z przedmiotowego zdarzenia, gdyż nie została zgłoszona od razu po zdarzeniu (wtedy nie było uwag), tylko dopiero tydzień później. Sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego dokonuje oceny zasadności powództwa i je uwzględnia w całości, części lub oddala.

Proszę też wziąć pod uwagę, że osoba korzystająca ze sprzętu na siłowni jest obowiązana do zapoznania się z instrukcją jego użytkowania. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy w instrukcji, mimo nawet powszechnej praktyki użytkowników siłowni, jest zapisane, że sprzętu nie można przesuwać samodzielnie lub w określony sposób. Tego typu zastrzeżenie mogłoby przerzucić odpowiedzialność za szkodę w większej mierze na Panią.

Nie widzę w niniejszej sprawie podstaw odpowiedzialności siłowni, ponieważ zniszczony sprzęt jest własnością trenerki, a nie klubu.

Przykłady

Podczas treningu grupowego na siłowni, w trakcie przesuwania ciężarów, klient przypadkowo uderzył w laptopa trenerki stojącego na bliskiej półce. Trenerka nie zgłosiła od razu żadnych uwag, ale po kilku dniach poinformowała, że ekran laptopa jest pęknięty. W tej sytuacji odpowiedzialność może spoczywać na kliencie za nieumyślne uszkodzenie sprzętu, ale również na trenerce, która nie zadbała o bezpieczne umiejscowienie swojego urządzenia.

 

Podczas zajęć fitness na siłowni, jedna z uczestniczek, przesuwając rowerek stacjonarny, przypadkowo strąciła laptopa trenerki ze zbyt małej półki. Trenerka nie zareagowała od razu na sytuację, ale po tygodniu zgłosiła, że laptop jest uszkodzony. Klientka mogłaby argumentować, że odpowiedzialność za szkodę powinna zostać podzielona, ponieważ trenerka postawiła sprzęt w miejscu narażonym na uszkodzenie.

 

Podczas przygotowywania sprzętu na zajęcia spinningowe, klientka siłowni nieumyślnie przewróciła laptopa trenerki, który leżał na niewłaściwie dopasowanej półce. Choć laptop nie wydawał się uszkodzony w momencie incydentu, trenerka zgłosiła pęknięcie obudowy dopiero po kilku tygodniach. Klientka może argumentować, że brak zgłoszenia szkody od razu sugeruje, iż uszkodzenie mogło powstać w późniejszym czasie.

Podsumowanie

Odpowiedzialność za nieumyślne uszkodzenie laptopa podczas zajęć na siłowni może być rozłożona pomiędzy osobę, która przypadkowo strąciła sprzęt, a jego właściciela, jeśli nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie urządzenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj ocena okoliczności zdarzenia oraz moment zgłoszenia szkody, co może wpłynąć na ewentualne zmniejszenie odpowiedzialności lub jej całkowite wyłączenie.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać Twoje problemy prawne bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »