Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przemoc w szkole, jak reagować, gdy dziecko jest nękane przez rówieśnika?

• Data: 2024-11-25 • Autor: Kamil Kiecana

U syna w klasie jest chłopiec, który dokucza dzieciom. Mój syn ma problemy od 1. klasy z tym chłopcem. Było bicie, popychanie, wyzwiska. Wszystko zgłaszane w szkole. Obecnie jest w 5. klasie podstawówki. Na początku roku szkolnego ten chłopiec uderzył syna w twarz, zgłosiłam w szkole problem i zagroziłam wezwaniem policji. Dzisiaj ten chłopiec obrażał moje dziecko, mnie i mojego zmarłego męża. Opowiadał okropne rzeczy. Sprawę zgłosiłam wychowawcy. Jutro będą mieli rozmowę w szkole. Moje dziecko płacze z tego powodu w domu. Tęskni za tata, który zmarł lata temu, a tamten chłopiec jest bezkarny. Syn chodzi 2 razy w miesiącu do psychologa. Czy gdzieś to można zgłosić? Te sytuacje się zdarzają często, ale nie codziennie. Nie wiem, czy oprócz szkoły można takie nękanie w szkole gdzieś jeszcze zgłosić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przemoc w szkole, jak reagować, gdy dziecko jest nękane przez rówieśnika?

Obowiązki nauczyciela

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „nauczyciel obowiązany jest:

1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;
3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;
3a) doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły;
4) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
5) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów”.

Z powyższego wynika, że nauczyciel powinien m.in. kształcić i wychowywać młodzież w atmosferze szacunku dla każdego człowieka, a także zapewnić bezpieczeństwo uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

Trudno mówić o szacunku do człowieka i bezpieczeństwie w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia zdrowia Pani syna. Obrażanie jest naruszeniem dóbr osobistych syna i Pani.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naruszenie dóbr osobistych przez nękanie

Brak realnych reakcji dyrekcji szkoły na Pani zgłoszenia można oceniać jako naruszenie praw ucznia i naruszenie dóbr osobistych.

Takie zachowanie można rozpatrywać w kontekście uchybienia godności zawodu i obowiązkom nauczyciela.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

„Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

Art. 448. W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się”.

Szkoła w naszej ocenie nie postąpiła właściwie w tej sprawie. Z uwagi na trudności w kontakcie z dyrektorstwem szkoły obecnie do rozważenia jest wystosowanie formalnego pisma do dyrektorstwa szkoły lub nawet do kuratorium oświaty. Dodatkowe pismo należałoby wysłać do rodziców dziecka, które narusza zdrowie i dobra osobiste Pani syna oraz Pani dobra osobiste.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przemoc fizyczna i brak reakcji szkoły

Kasia od trzech miesięcy skarżyła się rodzicom, że koleżanka z klasy notorycznie ją popycha na korytarzu, rzuca w nią przedmiotami i wyśmiewa przed innymi dziećmi. Rodzice wielokrotnie zgłaszali problem wychowawczyni, która ograniczała się do rozmów z agresorką, ale sytuacja nie ulegała poprawie. Dopiero zgłoszenie sprawy do kuratorium oświaty spowodowało, że szkoła podjęła zdecydowane działania, organizując mediacje między rodzinami, a agresywna uczennica została przeniesiona do innej klasy.

 

Cybernękanie w środowisku szkolnym

Michał, uczeń szóstej klasy, był celem grupowego cybernękania przez swoich rówieśników, którzy zakładali fałszywe profile w mediach społecznościowych, aby go kompromitować. Rodzice chłopca zgłosili sprawę szkole, jednak dyrektor uznał, że sytuacja nie podlega jego kompetencjom, gdyż dotyczy internetu. Dopiero interwencja w lokalnej komendzie policji sprawiła, że rodzice agresorów zostali zobowiązani do ukrócenia działań swoich dzieci.

 

Wyzwiska i obraźliwe komentarze o rodzinie

Ania była regularnie obrażana przez kolegę z klasy, który w obecności innych uczniów mówił nieprawdziwe, obraźliwe rzeczy o jej rodzinie. Na jednej z przerw wykrzyczał, że jej tata jest przestępcą, co wywołało u Ani ogromne poczucie wstydu i izolacji. Mimo zgłaszania problemu do wychowawcy, problem był bagatelizowany. Dopiero gdy rodzice dziewczynki napisali oficjalną skargę do kuratorium oświaty, szkoła zorganizowała spotkanie z rodzicami agresora, co zakończyło nękanie.

Podsumowanie

Nękanie w szkole to poważny problem, który wymaga stanowczej reakcji zarówno ze strony szkoły, jak i rodziców. Brak odpowiednich działań ze strony nauczycieli czy dyrekcji może prowadzić do dalszej eskalacji problemu i naruszenia dóbr osobistych dziecka. W takich sytuacjach warto zgłaszać sprawę do kuratorium oświaty lub odpowiednich instytucji, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, aby skutecznie rozwiązać Twój problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kamil Kiecana

O autorze: Kamil Kiecana

Kamil Kiecana, radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie.

Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców. Doradza też osobom fizycznym.

Specjalizuje się w prawie umów w obrocie gospodarczym, prawie handlowym, cywilnym oraz żywnościowym.

Od 2013 r. doradza firmom z branży FMCG.

Ponadto, współpracuje z dużymi kancelariami prawnymi obsługującymi spółki kapitałowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »