Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zepsucie nieoznaczonych szklanych drzwi

• Data: 2024-12-30 • Autor: Katarzyna Bereda

Kilka miesięcy temu weszłam w szklane drzwi na naszej osiedlowej siłowni. Drzwi stanowią tafle szkła bez żadnych oznaczeń – wydaje mi się, że Prawo budowlane nakazuje oznaczać takie drzwi w widoczny sposób. Spółdzielnia mieszkaniowa wymieniła drzwi, korzystając z polisy ubezpieczeniowej. Dziś dostałam od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty należności regresywnej. Czy jest zasadne odwoływanie się w tej sprawie? Czy też taka sytuacja zostanie określona jako moja wina? Wydaje mi się, że zepsucie nieoznaczonych szklanych drzwi nie było moją winą.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zepsucie nieoznaczonych szklanych drzwi

Oznakowanie szklanych drzwi

Poniekąd ma Pani rację, iż niniejszą kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DZ. U nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Przepis ten jednak wciąż zawiera informację, iż skrzydła takie „powinny” być oznakowane, a nie jest wskazane, iż wymóg jest obowiązkowy. Wszystko także zależy od wielkości skrzydła i rodzaju. Dlatego też, jeżeli wcześniej nie podnosiła Pani takiej okoliczności, a w szczególności jeżeli nie zostało przeprowadzone postępowania na okoliczność zbadania zasadności zastosowania powyższego wymogu i obowiązku nałożenia na drzwi pasów, w obecnej sytuacji postępowanie może zakończyć się niepowodzeniem.

Pani odpowiedzialność obecnie jest bowiem rozpatrywana na zasadach ogólnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naprawienie szkody

Zgodnie z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Zgodnie natomiast z treścią art. 361 § 1 „zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”.

Artykuł 415 jest ogólnym przepisem umożliwiającym nałożenie obowiązku naprawienia szkody na podmiot, który wyrządził ją ze swojej winy. Przepis ten stanowi ogólną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej, która może mieć zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których szkoda została wyrządzona zawinionym zachowaniem. W art. 415 nie są wskazane wszystkie przesłanki, które muszą wystąpić, aby możliwe było ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej określonego podmiotu.

Bezpośrednio z art. 415 wynika, że przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest zawinione zachowanie oraz wyrządzona w wyniku tego zachowania szkoda, natomiast z art. 361 wynika konieczność wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem i naruszeniem dobra, z którego szkoda wynika.

Wina w art. 415, przesądzająca o zarzucalności zachowania sprawczego, bez wątpienia stwarza możliwość uwzględniania okoliczności o charakterze subiektywnym w procesie przypisywania odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Zgodnie z dualistyczną koncepcją winy, użycie tego pojęcia w art. 415 uzasadnia ocenę zachowania sprawczego także przez pryzmat kryterium bezprawności (art. 415, red. Osajda 2020, wyd. 24/B. Lackoroński/M. Raczkowski). Wobec tego, jak Pan widzi, ważne jest wykazanie Pani zawinienia. Jeżeli wcześniej nie dochodziła Pani swojej niewinności i nie próbowała Pani wykazać, iż zawinienie leży po stronie właściciela budynku, który nie zadbał o prawidłowe oznakowanie, obecne postępowanie regresowe może nie przynieść zadowalających efektów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odwołanie od decyzji związanej z odszkodowaniem

Wskazuję jednak, iż nie ma Pani także obecnie nic do stracenia, bowiem może Pani spróbować złożyć odwołanie od decyzji – gdyż takie Pani przysługuje. Proszę więc opisać sytuację, wskazać na obowiązującą normę i wymóg w zakresie oznakowania drzwi – norma znajduje się w dziale VII wskazanego powyżej rozporządzenia pod tytułem „Bezpieczeństwo użytkowania” – proszę załączyć zdjęcia obiektu i skrzydeł ze wskazaniem, iż nie były należycie oznakowane. Ubezpieczyciel powinien zająć stanowisko w sprawie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek na lotnisku
Pani Anna spiesząc się na samolot na krajowym lotnisku, uderzyła w szklane drzwi prowadzące do strefy kontroli bezpieczeństwa. Drzwi nie były oznaczone, a tafla szkła praktycznie stapiała się z otoczeniem. W wyniku wypadku doznała urazu nosa i musiała opuścić zaplanowany lot. Ubezpieczyciel obiektu uznał szkodę zdrowotną, ale wystąpił z regresem wobec Pani Anny, twierdząc, że była nieostrożna. Sąd orzekł jednak, że brak oznaczenia stanowił naruszenie przepisów bezpieczeństwa.

 

Szklane drzwi w galerii handlowej
Pan Tomasz, robiąc zakupy w galerii handlowej, wszedł w szklane drzwi prowadzące do części biurowej budynku. Tafla szkła nie była oznakowana, co doprowadziło do uszkodzenia drzwi oraz drobnych obrażeń u Pana Tomasza. Galeria obciążyła go kosztami naprawy, ale po interwencji rzecznika konsumentów sprawa została przekazana do mediacji, która zakończyła się obciążeniem właściciela budynku odpowiedzialnością za nieprawidłowe oznaczenie.

 

Wypadek w szkole podstawowej
W szkole podstawowej na jednym z korytarzy zainstalowano szklane drzwi, które nie miały żadnych oznaczeń. Uczeń biegnąc na zajęcia wpadł na nie, powodując pęknięcie szkła i niewielkie obrażenia. Rodzice dziecka złożyli skargę do kuratorium, powołując się na przepisy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania budynków. Szkoła została zobligowana do wprowadzenia odpowiednich oznaczeń oraz pokrycia kosztów leczenia dziecka.

Podsumowanie

Brak oznaczenia szklanych drzwi może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zarówno dla użytkowników, jak i właścicieli obiektów. Warto pamiętać, że choć przepisy budowlane wskazują na konieczność ich oznakowania, odpowiedzialność za szkody zależy od indywidualnych okoliczności. W przypadku sporu warto odwołać się do odpowiednich przepisów i udokumentować niedopełnienie obowiązku oznaczenia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie odszkodowania lub odpowiedzialności za szkody? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie profesjonalne pismo lub udzielą porady online!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »