• Data: 2024-12-27 • Autor: Katarzyna Bereda
Klient kupił u mnie (przez internet) fotelik samochodowy dla dziecka za 1000 zł. Przesyłka dotarła do klienta pod koniec kwietnia bieżącego roku. Następnie klient zwrócił produkt z ewidentnymi śladami użycia (zabrudzenia, przetarcia). Zaproponowaliśmy zwrot 50% kwoty lub odesłanie do klienta fotelika na nasz koszt (fotelik nie nadaje się do dalszej odsprzedaży jako nowy). Klient chce 100% zwrotu wpłaty, grozi „konsekwencjami”. Co Państwo radzą w takiej sytuacji? Czy mam prawo odmówić przyjęcia zwrotu? Drugie pytanie dotyczy dotrzymania terminu zwrotu. Klient nadał przesyłkę na początku maja (czternastego dnia, licząc od następnego dnia od otrzymania paczki). Wcześniej nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia zwrotu, więc informację o odstąpieniu od umowy dostaliśmy dopiero razem z przesyłką (czyli piętnastego dnia). Czy termin został dotrzymany?
Jeżeli towar ma ślady użytkowania – to nie musi Pani uwzględniać odstąpienia od umowy. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta „Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9”.
Ustawa o prawach konsumenta wprowadza zakaz korzystania przez konsumenta z towaru w sposób, który nie jest konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru. Regulacja art. 34 ust. 4 PrKonsU uzasadniona jest potrzebą ochrony przedsiębiorcy przed takim działaniem konsumentów, którzy korzystają z przysługującego im prawa do odstąpienia od umowy po użyciu towarów w stopniu większym, niż jest to konieczne do zbadania zakupionego towaru. Ustawodawca – w ślad za wytycznymi dyrektywy 2011/83/UE (por. motyw 47) – przyjął, że wprawdzie konsument nie traci w takiej sytuacji prawa do odstąpienia od umowy, ale powinien odpowiadać za każde zmniejszenie wartości towaru sprzedanego.
Konsument ma możliwość zbadania towaru w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie, czyli w wypadku umów zawieranych w okolicznościach typowych. Badanie to, tzw. odbiór jakościowy, ma na celu stwierdzenie charakteru, cech towaru oraz sposobu jego funkcjonowania. W przypadku gdy konsument nabywa w drodze umowy zawieranej na odległość odzież lub buty, może jedynie przymierzać odzież, lecz nie powinien nosić nabytych towarów.
Odpowiedzialność konsumenta za zmniejszenie wartości towaru sprzedanego ma charakter odszkodowawczy. Należy przyjąć, że chodzi tu o obiektywne kryteria racjonalnego, ale i przeciętnego kupującego w stosunkach handlowych [por. na tle wadliwości towaru: W.J. Katner, w: M. Stec (red.), System Prawa Handlowego, t. 5, 2001, s. 715].
Wobec tego, jak Pani widzi, jeżeli przedmiot ma widoczne ślady użytkowania, był używany, jest uszkodzony i przybrudzony, nie musi Pani uwzględniać prawa odstąpienia lub – tak jak to Pani zrobiła – może Pani pomniejszyć wartość wskazaną przez klienta. Proszę zatem powołać się na niniejszą regulację – wskazując możliwości rozwiązania sporu. Jeżeli chodzi o samą okoliczność i termin odstąpienia, to w mojej ocenie termin na odstąpienie został zachowany – jeżeli klient przekazał przewoźnikowi towar w terminie 14 dni od dnia doręczenia przedmiotu.
Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 1 w zw. z art. 27 ustawy o prawach konsumenta „Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie towaru przed jego upływem”.
Co do zasady klient nie wysłał oświadczenia, jednak wykonał dalszą czynność – odesłał towar.
Zwrot butów z widocznymi śladami użytkowania
Pani Anna kupiła buty przez internet. Po otrzymaniu paczki przymierzyła je, a następnie zdecydowała, że nie chce ich zachować. Zamiast zwrócić je od razu, chodziła w nich kilka razy po domu, a także raz wyszła na zewnątrz. Buty nosiły widoczne ślady użytkowania – podeszwa była zabrudzona, a na skórze pojawiły się zagięcia. Pani Anna postanowiła skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy, ale sklep odmówił oddania pełnej kwoty za buty ze względu na ich zniszczenie. Sklep wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o prawach konsumenta buty zostały użyte w stopniu większym niż to konieczne do ich zbadania, dlatego ich wartość uległa zmniejszeniu.
Zwrot odkurzacza po jego użyciu
Pan Jan zamówił odkurzacz przez internet. Po otrzymaniu przesyłki postanowił go wypróbować, aby upewnić się, że działa zgodnie z oczekiwaniami. Zamiast jedynie uruchomić odkurzacz i sprawdzić jego podstawowe funkcje, używał go przez kilka dni. Po pewnym czasie uznał, że sprzęt nie spełnia jego oczekiwań, i postanowił go zwrócić. Odkurzacz miał jednak wyraźne ślady użytkowania. Sklep poinformował pana Jana, że może odstąpić od umowy, ale z powodu widocznych śladów użytkowania wartość odkurzacza zostanie zmniejszona.
Zwrot fotelika samochodowego z uszkodzeniami
Pani Marta kupiła fotelik samochodowy dla dziecka, lecz po zamontowaniu go w samochodzie uznała, że nie spełnia jej oczekiwań. Zamiast natychmiast go odesłać, używała go przez kilka dni podczas codziennych dojazdów do pracy. W trakcie użytkowania fotelik został lekko uszkodzony – materiał był przetarty, a plastikowa obudowa porysowana. Pani Marta postanowiła zwrócić fotelik, jednak sklep odmówił przyjęcia towaru. Sklep wskazał, że fotelik został użyty w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jego funkcji, co obniżyło jego wartość.
Artykuł omawia kwestie dotyczące zwrotu towaru zakupionego przez konsumenta i jego odpowiedzialności za zmniejszenie wartości produktu w przypadku korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do oceny jego charakteru, cech i funkcjonowania. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jednak jeśli towar nosi ślady użytkowania, przedsiębiorca może obniżyć wartość zwrotu.
Klient chce zwrócić uszkodzony lub używany towar, a Ty nie jesteś pewny, jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji? Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby skutecznie chronić swoje interesy! Pomożemy Ci zrozumieć, jak zgodnie z prawem ocenić wartość zwracanego towaru i kiedy możesz odmówić pełnego zwrotu. Zapewnij sobie profesjonalne wsparcie prawne – skontaktuj się z nami już dziś!
1. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta - Dz.U. 2014 poz. 827
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika