• Data: 2024-08-06 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska
Dokładnie przed rokiem i 10 miesiącami pewna firma zamontowała mi okna. Pieniądze za usługę zapłaciłem od ręki. Po upływie kilku miesięcy wezwałem firmę do regulacji okna balkonowego. Okno zostało źle zamontowane i był duży problem z jego otworzeniem. Firma poprawiła montaż, ale okazało się, że jeden element przesuwny trzeba wymienić na nowy. Po długim przeciąganiu terminu firma wymieniła wadliwy element, jednak znowu wynikł problem, ponieważ drugi montaż został również źle wykonany. Od tego czasu właściciel firmy mnie zbywa i nie chce poprawić fuszerki, jaką wykonał dwukrotnie. Poniosłem już dwa razy koszty obróbki tego okna i co teraz mam zrobić? Dodam, że nie otrzymałem faktury za okna i usługę ich montażu.
Niejednokrotnie mamy do czynienia z nierzetelnymi wykonawcami, sprzedawcami czy kontrahentami, a czasami coś po prostu się nie udaje. Jednakże nie jest Pan pozbawiony praw.
Domyślam się, że tutaj mogła zostać zawarta umowa sprzedaży. Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego (K.c.). Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pana punktu widzenia najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 K.c. – sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 K.c. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.
Zobacz też: Sąsiad zaśmieca mi działkę
Jeśli osoba, z którą zawarł Pan umowę, uczyniła to w ramach prowadzonej przez siebie działalności, a Pan kupił okno z montażem jako konsument, wówczas zgodnie z art. 5562, gdy wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od wydania rzeczy sprzedanej, uważa się, że wada lub jej przyczyna tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili przejścia niebezpieczeństw i ciężarów na kupującego (zwykle jest to moment wydania rzeczy). To domniemanie niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla kupujących, którzy nie muszą wprost udowadniać, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, ale wystarczy, że wykażą, iż została ona stwierdzona przed upływem roku, a na sprzedającego przerzucony zostaje obowiązek wykazania, że wcale tak nie było. Jeśli jednak nie zostały spełnione warunki sprzedaży konsumenckiej, wówczas to udogodnienie nie będzie miało zastosowania. Z tego co widzę, pierwsze zgłoszenie o wadzie miało miejsce właśnie w ciągu roku od montażu.
Teraz co do uprawnień, jakie przysługują przy wadzie fizycznej rzeczy. Opisano je w art. 560 K.c. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611 K.c. można żądać demontażu i ponownego zamontowania rzeczy (okna) wolnej od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania naprawy kupujący może jej dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Poza tym może Pan żądać zwrotu kosztów części demontażu i ponownego montażu, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej.
Teraz mógłby Pan więc złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny. Należy przy tym dodać, że jeśli chodzi o odstąpienie do umowy, wiązałoby się to z koniecznością zwrotu okien, a przynajmniej tego jednego, wadliwego. Możliwe jest bowiem częściowe odstąpienie od umowy. Wówczas Pan musiałby zwrócić okno, a sprzedawca zwrócić za nie pieniądze. Domyślam się, że może być problem, aby uczynił to dobrowolnie, ale takie oświadczenie to pierwszy krok. Można również zwrócić się do powiatowego rzecznika praw konsumenta, który skonstruuje pismo, a niejednokrotnie okazywało się, że pismo od osoby prywatnej jest bezskuteczne, jednakże takie, poparte już przez rzecznika, bywało skuteczniejsze. Jeśli nie, wówczas konieczne stanie się wszczęcie postępowania sądowego. Mógłby Pan domagać się w nim zwrotu części pieniędzy za to wadliwe okno, a także poniesionych kosztów w związku z obróbką tego okna, jak to Pan określił.
Istnieje oprócz tego inna metoda. Można wnieść pozew na podstawie przepisów dotyczących wadliwego wykonania zobowiązania. Zgodnie z art. 471 K.c. – dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że owo niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W tym wypadku nie byłoby to wcale łatwe do wykazania, że nie ponosi odpowiedzialności za wadliwe wykonanie i montaż okna. Mógłby Pan domagać się wartości tego wadliwego okna i poniesionych kosztów dotychczasowych napraw, a także kosztów doprowadzenia okna do właściwego stanu, do tego oczywiście zwrotu kosztów procesowych.
Możliwe, że nie uniknie Pan postępowania sądowego, jeśli wykonawca nie będzie chciał dobrowolnie spełnić świadczenia ani w żaden sposób iść Panu na rękę. Jest to ostateczność, której trudno nieraz uniknąć. Dlatego warto zacząć od wysłania oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo o obniżeniu ceny, jeśli wykonawca nie pójdzie na rękę, wówczas warto najpierw spróbować pomocy u powiatowego rzecznika praw konsumenta, w ostateczności można skierować sprawę do sądu, powołując się na rękojmię lub nienależyte wykonanie umowy.
Wadliwy montaż paneli słonecznych
Pani Anna zdecydowała się zainwestować w instalację paneli słonecznych, aby zmniejszyć rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska. Po dokonaniu wyboru wykonawcy podpisała umowę i wpłaciła zaliczkę. Prace montażowe rozpoczęły się zgodnie z planem, ale po kilku miesiącach użytkowania Pani Anna zauważyła, że instalacja nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Panele były źle zamontowane, przez co nie generowały wystarczającej ilości energii. Mimo licznych prób kontaktu z wykonawcą, problem nie został rozwiązany. Pani Anna postanowiła skorzystać z pomocy rzecznika praw konsumenta, który pomógł jej sporządzić oficjalne pismo żądające naprawienia szkody. Gdy to nie przyniosło skutku, skierowała sprawę do sądu, domagając się odszkodowania za wadliwy montaż oraz zwrotu poniesionych kosztów.
Niedokładna instalacja drzwi wejściowych
Pan Krzysztof zlecił firmie remontowej montaż nowych drzwi wejściowych do swojego mieszkania. Mimo że prace wykonano na pierwszy rzut oka starannie, po kilku tygodniach zaczęły pojawiać się problemy. Drzwi zaczęły się klinować i ciężko było je zamknąć. Pan Krzysztof wielokrotnie próbował skontaktować się z wykonawcą, ale firma zbywała jego prośby o naprawę, tłumacząc się brakiem dostępnych terminów. Pan Krzysztof zgłosił sprawę do powiatowego rzecznika praw konsumenta, który doradził mu złożenie formalnego pisma z żądaniem naprawy usterki. W przypadku dalszego ignorowania jego prośby przez firmę, rozważał również skierowanie sprawy do sądu, powołując się na rękojmię za wady fizyczne produktu.
Problemy z montażem klimatyzacji
Pani Ewa zdecydowała się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Wybór padł na lokalną firmę, która oferowała konkurencyjne ceny i szybki termin realizacji. Po montażu, urządzenie działało bez zarzutu przez kilka tygodni, ale później zaczęły pojawiać się wycieki z jednostki wewnętrznej. Firma została wezwana do naprawy, ale serwis nie przyniósł trwałego rozwiązania problemu. Pani Ewa zdecydowała się więc na skorzystanie z porady prawnika, który pomógł jej w sporządzeniu pisma żądającego usunięcia wady lub obniżenia ceny. Gdy firma nadal unikała odpowiedzialności, Pani Ewa zdecydowała się na proces sądowy, żądając zwrotu kosztów napraw oraz odszkodowania za straty związane z nieprawidłowym działaniem klimatyzacji.
Nierzetelnie wykonany montaż może prowadzić do wielu problemów, jednak konsumenci nie są pozostawieni bez ochrony. Warto znać swoje prawa i korzystać z możliwości, jakie daje rękojmia, aby domagać się naprawienia szkody lub obniżenia ceny. W przypadku, gdy wykonawca unika odpowiedzialności, pomoc rzecznika praw konsumenta lub podjęcie działań prawnych może być niezbędne do osiągnięcia sprawiedliwości.
Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z nierzetelnym montażem? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism, które pomogą Ci skutecznie dochodzić swoich praw i rozwiązać problem z wykonawcą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska
Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.
Zapytaj prawnika