Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Duże opóźnienie w wykonaniu mebli na zamówienie

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-04-20

W marcu podpisałam umowę z salonem mebli. Meble powinnam mieć montowane w połowie lipca. Czas realizacji to 8–9 tygodni. Na umowie mam własnoręcznie wykonaną adnotację (na czerwono) przez właściciela salonu „do realizacji od 15 maja”. Zostałam jednak z pustymi ścianami. Dowiedziałam się, że moje meble pojawią się na przełomie sierpnia/września! Jakie kroki mam podjąć? Nie chciałabym jednak zrywać umowy ze względu na wykonane prace.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

W sytuacji, jeśli nie chce Pani korzystać z uprawnienia do odstąpienia od umowy z powodu opóźnienia i chce Pani, żeby umowa została zrealizowana, pozostaje Pani w zasadzie jedynie zagrożenie wykonawcy roszczeniami odszkodowawczymi w celu przymuszenia go do szybszej realizacji zamówienia.

W pierwszej kolejności należy zbadać, czy zawarta umowa nie przewiduje kar umownych w przypadku nieterminowej jego realizacji. Kary umowne mogły być wprowadzone go umowy na zasadzie określonej w art. 483 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna)”.

Tym niemniej, w sytuacji jeśli możliwość naliczenia kar umownych nie została przewidziana w umowie, nie pozostawia to Pani bez środków ochrony przeciwko nierzetelnemu wykonawcy. Możliwe jest bowiem dochodzenie roszczeń odszkodowawczych na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.

Na podstawie cytowanego przepisu może Pani żądać zapłaty odszkodowania za nieterminową realizację zamówienia. Największy problem sprawia w tym przypadku udowodnienie poniesienia szkody oraz jej wysokości. Tu musiałaby Pani podjąć się jej wyceny samodzielnie (na etapie sądowym wyceny takie robi zwykle biegły, ale w celu zmobilizowania wykonawcy wycena nie musi być szczególnie dokładna). Jako podstawę roszczeń odszkodowawczych może Pani podać, że nie może Pani w chwili obecnej korzystać z kuchni, co generuje dodatkowe koszty, np. stołowania się na mieście bądź dojazdów do krewnych etc. Może Pani wskazać, iż każdy dzień opóźnienia powoduje po Pani stronie szkodę np. w wysokości 50 zł (kwota przykładowa na całą rodzinę). Łatwo policzyć, że w przypadku opóźnienia o 50 dni wysokość szkody wyniosłaby 2500 zł.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W związku z powyższym sugeruję przesłanie lub dostarczenie wykonawcy mebli pisma, w którym żąda Pani ich montażu w terminie np. 7 dni pod rygorem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za spowodowane opóźnienie w realizacji zamówienia. W ten sposób być może uda się Pani wymusić na wykonawcy przyśpieszenie prac związanych z Pani zamówieniem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »