Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklamacja mebli na wymiar wykonanych z usterkami

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2019-03-01

Zamówiłem meble  na wymiar, dzień przed końcem montażu zapłaciłem (wieki błąd) i podpisałem w ciemno bezusterkowe wykonanie (jeszcze większy błąd). Usterki zauważałem następnego dnia, ale wykonawca o nich nie chciał słyszeć. Dwukrotnie zgłaszałem to listami poleconymi – bez odpowiedzi. Czy w takim razie przysługuje mi reklamacja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niejednokrotnie mamy do czynienia z nierzetelnymi wykonawcami, sprzedawcami czy kontrahentami, a czasami coś po prostu się nie udaje. Jednakże nie jest Pan pozbawiony praw.

Nawet jeśli nie było to spisane, zawarta została między Państwem umowa o dzieło, gdyż celem było osiągnięcie zamierzonego rezultatu. W związku z tym na podstawie art. 638 Kodeksu cywilnego do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Jest to dla Pana korzystne, gdyż można wprost powoływać się na te udogodnienia dotyczące rękojmi.

Dlatego też teraz należy odwołać się do przepisów dotyczących sprzedaży, a konkretni odpowiedzialności za towar niezgodny z umową, które stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 Kodeksu cywilnego. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Jeśli osoba, z którą zawarł Pan umowę, uczyniła to w ramach prowadzonej przez siebie działalności, a Pan kupił meble jako konsument, wówczas zgodnie z art. 5562, gdy wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od wydania rzeczy sprzedanej, uważa się, że wada lub jej przyczyna tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili przejścia niebezpieczeństw i ciężarów na kupującego (zwykle jest to moment wydania rzeczy). To domniemanie niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla kupujących, którzy nie muszą wprost udowadniać, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, ale wystarczy, że wykażą, iż została ona stwierdzona przed upływem roku, a na sprzedającego przerzucony zostaje obowiązek wykazania, że wcale tak nie było.

Teraz co do uprawnień, jakie przysługują przy wadzie fizycznej rzeczy. Opisano je w art. 560 Kodeksu cywilnego. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na taką wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611, można żądać demontażu i ponownego zamontowania na rzecz wolną od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania tego kupujący może tego dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Poza tym może Pan żądać zwrotu kosztów części demontażu i ponownego montażu, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej.

Można więc zacząć od wysłania żądania obniżenia ceny z powodu tych nieprawidłowości, gdyż rzecz ma wady. Nie wiem, jak się do tego odniesie, gdyż istnieje niestety duża szansa, że nie uwzględni reklamacji i nie zgodzi się na zwrot części pieniędzy. Wówczas pozostałaby jedynie droga sądowa. Z jednej strony jest to możliwe, z drugiej jednak byłyby właśnie trudności dowodowe ze względu na wspomniane wyżej okoliczności. Fakt, że podpisał Pan te dokumenty nie pozbawia Pana prawa do reklamacji, gdyż towar jest niezgodny z umową, ma wady, ale jednocześnie będzie to utrudniać dochodzenie należności i trudno jest określić, jak odniósłby się do tego sąd, czy uwierzy Panu, czy też nie, gdyż w tej sprawie to na Panu spoczywałby obowiązek dowodzenia, jak to wyglądało i że naprawdę te usterki istniały.

Tak więc ma Pan prawo do reklamowania kuchni, ale może to być utrudnione z wiadomych Panu względów. Może Pan wysłać zawiadomienie do wykonawcy, ale jeśli nie uwzględni jej, musiałby Pan dochodzić swoich praw w sądzie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Gwarancja na prace montażowe płytek i paneli

Mój wykonawca chce udzielić tylko 24-miesięcznej gwarancji na prace montażowe związane z płytkami i panelami. Czy mogę żądać 3- lub 5-letniej...

 

Kupno używanego silnika na Allegro na firmę - odstąpienie od umowy

Kupiliśmy na Allegro (jako firma) używany silnik do samochodu osobowego. Sprzedawca przysłał silnik, który nie pasuje do naszego samochodu, choć zapewniał,...

 

Źle wykonany montaż - co zrobić?

Dokładnie przed rokiem i 10 miesiącami pewna firma zamontowała mi okna. Pieniądze za usługę zapłaciłem od ręki. Po upływie kilku miesięcy wezwałem...

 

Reklamacja używanej maszyny

Kilka miesięcy zakupiłem maszynę - wózek widłowy używany, po miesiącu okazało się, że ma problem z uruchomieniem, serwisant był do tej pory chyba 10...

 

Roszczenie kupującego w sprawie samochodu

Na portalu internetowym wystawiłem do sprzedaży samochód i niestety omyłkowo wpisałem błędną moc silnika. Kupujący umówił się na oględziny...

 

Odmowa naprawy gwarancyjnej sprzęgła

Mechanik warsztatu samochodowego odmawia mi naprawy gwarancyjnej sprzęgła. Usługa wraz częściami kosztowała mnie 3000 zł,a zgłoszenie auta do reklamacji to...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »