Zwrot towaru, ale brak zwrotu pieniędzy po 14 dniach

• Autor: Eliza Rumowska

Tydzień temu zamówiłam sukienkę w sklepie internetowym. Nie pasowała, więc wypełniłam formularz zwrotu oraz odesłałam sukienkę. Paczka była dwukrotnie awizowana. Minęło już 14 dni (dwa tygodnie) od wysłania towaru i nadal nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Moim zdaniem sklep uchyla się od zwrotu pieniędzy. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot towaru, ale brak zwrotu pieniędzy po 14 dniach

Odstąpienie od umowy przy zakupach na odległość

Dokonane przez Panią czynności pozwalają stwierdzić, że złożyła Pani oświadczenie i dokonała zwrotu w terminie dopuszczalnym do odstąpienia od umowy przy zakupach na odległość. Ustawa z 30 maja 2015r o prawach konsumenta przewiduje na to 14 dni, stanowiąc:

„Art. 27. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”

Wspomniane artykuły ustawy stanowią o następujących kosztach:

„Art. 33. Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

2. Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

3. Jeżeli umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa a rzecz dostarczono konsumentowi do miejsca, w którym zamieszkiwał w chwili zawarcia umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt, gdy ze względu na charakter rzeczy nie można jej odesłać w zwykły sposób pocztą.

4. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Art. 35. 1. Jeżeli konsument wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania zgodnie z art. 15 ust. 3 i art. 21 ust. 2, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

2. Kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Jeżeli cena lub wynagrodzenie są nadmierne, podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia”.

Zobacz też: Nie otrzymałem zamówionego towaru

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sklep nie chce odebrać zwrotu towaru - co zrobić?

Brak przyjęcia towaru czy jego „a viso” nic nie zmienia w tym temacie. Powinna więc Pani niezwłocznie wystosować pisemne wezwanie do sprzedawcy jako dłużnika o zwrot ceny wskazanej według dokumentu zakupu wraz z ewentualnie skalkulowanymi w myśl powyższych przepisów kosztami. Wezwanie to powinno mieć charakter wezwania przesądowego doręczonego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, aby oznaczona w nim data do zapłaty dała się realnie ustalić w oparciu o czas odliczany od daty doręczenia, np. 7 dni. Po bezskutecznym upływie terminu – należy skierować pozew do sądu.

Przeczytaj też: Czy można zwrócić produkt bez metki

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Komentarze (1):


Elżbieta

Dzień dobry, w dniu 11 stycznia zakupiłam przez internet portfel. Został mi dostarczony dwa dni później. Po odebraniu przesyłki, stwierdziłam ,ze nie spełnia moich oczekiwań i odesłałam portfel w dniu 14 stycznia. Problem w tym, że odesłałam go listem priorytetowym, a nie poleconym. Minęły dwa tygodnie a sprzedawca twierdzi, ze przesyłka nie dotarła. Czy w takiej sytuacji mam jakieś szanse aby ubiegać się o zwrot pieniędzy. Z góry dziękuję i pozdrawiamPorad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »