Brak zwrotu pieniędzy za towar po 14 dniach

• Data: 2024-03-16 • Autor: Eliza Rumowska

W artykule poruszamy kwestie prawne związane z rezygnacją z zakupu towarów przez internet. Ustawa o prawach konsumenta daje możliwość odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. Omawiamy również obowiązki sprzedawcy i konsumenta związane z kosztami zwrotu oraz procedurę postępowania w sytuacji, gdy sklep odmawia przyjęcia zwrotu towaru. Jako przykład posłużyło nam zapytanie pani Doroty.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak zwrotu pieniędzy za towar po 14 dniach

Pani Dorota zamówiła dość drogą sukienkę w sklepie internetowym. Nie pasowała, więc wypełniła formularz zwrotu oraz odesłała sukienkę. Paczka była dwukrotnie awizowana. Minęło już 14 dni (prawie 3 tygodnie) od wysłania towaru, a pani Dorota nadal nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Wydaje się to jej podejrzane i sądzie, że sklep uchyla się od zwrotu pieniędzy. Pyta, co może zrobić.

Odstąpienie od umowy przy zakupach na odległość

Czynności, których dokonała pani Dorota, pozwalają stwierdzić, że złożyła ona oświadczenie i dokonała zwrotu towaru w terminie dopuszczalnym do odstąpienia od umowy przy zakupach na odległość. Pytanie więc, dlaczego sprzedawca nie zwrócił pieniędzy w ciągu 14 dni i nie odbiera zwróconego towaru. Ustawa o prawach konsumenta przewiduje na to 14 dni, stanowiąc:

Art. 27. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”

Wspomniane artykuły ustawy stanowią o następujących kosztach:

„Art. 33. Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

2. Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

3. Jeżeli umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa a rzecz dostarczono konsumentowi do miejsca, w którym zamieszkiwał w chwili zawarcia umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt, gdy ze względu na charakter rzeczy nie można jej odesłać w zwykły sposób pocztą.

4. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Art. 35. 1. Jeżeli konsument wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania zgodnie z art. 15 ust. 3 i art. 21 ust. 2, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

2. Kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Jeżeli cena lub wynagrodzenie są nadmierne, podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia”.

Zobacz też: Nie otrzymałem zamówionego towaru

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sklep nie chce odebrać zwrotu towaru - co zrobić?

Brak przyjęcia towaru, czy jego „a viso”, i brak zwrotu pieniędzy, nic nie zmienia w tym temacie. Pani Dorota powinna niezwłocznie wystosować pisemne wezwanie do sprzedawcy jako dłużnika o zwrot ceny wskazanej według dokumentu zakupu wraz z ewentualnie skalkulowanymi w myśl powyższych przepisów kosztami. Wezwanie to powinno mieć charakter wezwania przedsądowego doręczonego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, aby oznaczona w nim data do zapłaty dała się realnie ustalić w oparciu o czas odliczany od daty doręczenia, np. 7 dni. Po bezskutecznym upływie terminu – należy skierować przeciwko sprzedawcy pozew do sądu.

Przeczytaj też: Czy można zwrócić produkt bez metki

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i zakupionej sukienki online

Anna zakupiła sukienkę przez internet, lecz po przymierzeniu stwierdziła, że rozmiar jest nieodpowiedni. Skorzystała z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, odsyłając sukienkę do sprzedawcy. Sprzedawca, zgodnie z ustawą, zobowiązany był zwrócić Annie pełną kwotę zakupu, łącznie z kosztami przesyłki.

 

Doświadczenie Marka z zakupionym laptopem

Marek kupił laptop przez internet, który po kilku dniach użytkowania okazał się mieć wadę fabryczną. Marek skorzystał z prawa do odstąpienia od umowy, odsyłając towar sprzedawcy. Pomimo początkowych trudności związanych z brakiem akceptacji zwrotu przez sklep, Marek wystosował pisemne wezwanie do zwrotu pieniędzy, co zakończyło się pozytywnie.

 

Ewa i sprzęt AGD

Ewa zakupiła przez internet nową pralkę. Po dostarczeniu okazało się, że pralka nie mieści się w przestrzeni przeznaczonej w jej łazience. Ewa zdecydowała się na odstąpienie od umowy w terminie 14 dni. W tym przypadku, ze względu na gabaryty, sprzedawca był zobowiązany do odbioru towaru na własny koszt. Po kilku dniach Ewa otrzymała pełny zwrot kosztów zakupu.

Podsumowanie

Prawo do odstąpienia od umowy przy zakupach na odległość stanowi ważny element ochrony konsumenta. Umożliwia ono konsumentom rezygnację z zakupu bez konieczności podawania przyczyny i zapewnia zwrot kosztów w ciągu 14 dni, z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie. Warto jednak pamiętać o obowiązkach zarówno konsumenta, jak i sprzedawcy, aby proces zwrotu pieniędzy przebiegał sprawnie i zgodnie z prawem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z odstąpieniem od umowy kupna? Nie otrzymałeś zwrotu pieniędzy po 14 dnia? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby upewnić się, że Twoje prawa jako konsumenta są w pełni chronione. Napisz do nas, korzystając z formularza umieszczonego pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta - Dz.U. 2014 poz. 827

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Komentarze (1):


Elżbieta

Dzień dobry, w dniu 11 stycznia zakupiłam przez internet portfel. Został mi dostarczony dwa dni później. Po odebraniu przesyłki, stwierdziłam ,ze nie spełnia moich oczekiwań i odesłałam portfel w dniu 14 stycznia. Problem w tym, że odesłałam go listem priorytetowym, a nie poleconym. Minęły dwa tygodnie a sprzedawca twierdzi, ze przesyłka nie dotarła. Czy w takiej sytuacji mam jakieś szanse aby ubiegać się o zwrot pieniędzy. Z góry dziękuję i pozdrawiamPorad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »