Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprawidłowe zabezpieczenie zwracanego towaru przez klienta i jego uszkodzenie

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-05-18

Kupujący zgłosił wadę zakupionego towaru i zgodnie z naszymi ustaleniami odesłał urządzenie w celu naprawy gwarancyjnej. Jednak zapakował je w nieoryginalne opakowanie i do tego częściowo zdemontował. Zrobił to nieprawidłowo, w wyniku czego część elementów uległa uszkodzeniu w transporcie. Kurier sporządził protokół szkody. Kupujący żąda naprawy sprzętu, twierdząc, że miał prawo rozkręcić maszynę do transportu. Sprzedający sam odesłał przedmiot do serwisu. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Jeżeli chodzi o żądania klienta wynikające z rękojmi, to wyjaśniam, że oczywiście ma prawo żądać wymiany towaru na wolny od wad, jeżeli ten otrzymany jest wadliwy. Aczkolwiek w tej sprawie problem leży zupełnie gdzie indziej, bowiem klient odesłał Panu uszkodzony towar i z samego tylko jego oświadczenia wynika, że nie doszło do uszkodzenia w trakcie przewozu (co rodziłoby ewentualne roszczenia do przewoźnika), tylko sam wadliwie zapakował towar, uprzednio go rozkręcając.

Nadal łączy Pana z klientem umowa kupna-sprzedaży – klient nie odstąpił od umowy, a jedynie żąda wymiany towaru na nowy. Należy uznać, że ponieważ poniósł Pan szkodę, której przyczyną było niewłaściwe zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki, w takiej sytuacji przysługuje Panu odszkodowanie za poniesioną szkodę.

Zakładam, że jeśli nie wymieni Pan zakupionej rzeczy, to kupujący odstąpi od umowy. Wówczas podstawą tego rodzaju żądań odszkodowawczych byłby art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta, który stanowi, iż konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Pan nie musi tak do końca nawet badać, czy uszkodzenie powstało podczas przewozu, czy korzystania z rzeczy, tylko powinien Pan mieć zwróconą przesyłkę w takim stanie, w jakim ją kupującemu wydał, z całą pewnością nieuszkodzoną.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jednak na tę chwilę przytoczony wyżej przepis nie będzie miał zastosowania, ponieważ umowa nadal trwa – do chwili odstąpienia od niej. Na skutek jednak działania kupującego Pan otrzymał rzecz bardziej uszkodzoną niż była do tej pory, a więc – w mojej ocenie – może Pan żądać zapłaty odszkodowanie za uszkodzenie towaru na zasadach ogólnych. Nie uważam, aby klient miał prawo rozkręcić urządzenie i takie nieodpowiednio zabezpieczone wysłać.

Zasada ogólna wyrażona w art. 471 K.c. jest taka, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Obowiązkiem kupującego było odesłanie towaru w takim stanie, w jakim go otrzymał, z zobowiązania tego się nie wywiązał, więc powinien ponieść tego konsekwencje.

Nie wiem, na czym polegała wada sprzedanego urządzenia, ale należałoby uwzględnić ją przy ocenie, jaka jest wysokość Pana szkody. Proszę też pamiętać, żeby zadbać o ewentualne dowody na wypadek postępowania sądowego, zdjęcia uszkodzeń i stanowisko przewoźnika w sprawie zgłoszenia mu szkody.

Podsumowując: w mojej ocenie, jeśli wada była bezsporna, rzecz wymienić i żądać odszkodowania. Jeśli wada jest wątpliwa od samego początku, to moim zdaniem będzie trudno kupującemu udowodnić, że miała w ogóle miejsce, skoro przesyłka jest uszkodzona, więc może Pan po prostu odmówić spełnienia roszczenia z powodu braku wad i urządzenie odesłać. Tu oczywiście będzie istniało jakieś ryzyko, że jednak kupujący udowodni, że sprzedany towar był wadliwy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »