Nieprawidłowe zabezpieczenie zwracanego towaru przez klienta i jego uszkodzenie

Kupujący zgłosił wadę zakupionego towaru i zgodnie z naszymi ustaleniami odesłał urządzenie w celu naprawy gwarancyjnej. Jednak zapakował je w nieoryginalne opakowanie i do tego częściowo zdemontował. Zrobił to nieprawidłowo, w wyniku czego część elementów uległa uszkodzeniu w transporcie. Kurier sporządził protokół szkody. Kupujący żąda naprawy sprzętu, twierdząc, że miał prawo rozkręcić maszynę do transportu. Sprzedający sam odesłał przedmiot do serwisu. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieprawidłowe zabezpieczenie zwracanego towaru przez klienta i jego uszkodzenie

Wymiana towaru z powodu wad

Jeżeli chodzi o żądania klienta wynikające z rękojmi, to wyjaśniam, że oczywiście ma prawo żądać wymiany towaru na wolny od wad, jeżeli ten otrzymany jest wadliwy. Aczkolwiek w tej sprawie problem leży zupełnie gdzie indziej, bowiem klient odesłał Panu uszkodzony towar i z samego tylko jego oświadczenia wynika, że nie doszło do uszkodzenia w trakcie przewozu (co rodziłoby ewentualne roszczenia do przewoźnika), tylko sam wadliwie zapakował towar, uprzednio go rozkręcając.

Nadal łączy Pana z klientem umowa kupna-sprzedaży – klient nie odstąpił od umowy, a jedynie żąda wymiany towaru na nowy. Należy uznać, że ponieważ poniósł Pan szkodę, której przyczyną było niewłaściwe zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki, w takiej sytuacji przysługuje Panu odszkodowanie za poniesioną szkodę.

Odstąpienie od umowy zakupu towaru

Zakładam, że jeśli nie wymieni Pan zakupionej rzeczy, to kupujący odstąpi od umowy. Wówczas podstawą tego rodzaju żądań odszkodowawczych byłby art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta, który stanowi, iż konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uszkodzenie towaru podczas transportu

Pan nie musi tak do końca nawet badać, czy uszkodzenie powstało podczas przewozu, czy korzystania z rzeczy, tylko powinien Pan mieć zwróconą przesyłkę w takim stanie, w jakim ją kupującemu wydał, z całą pewnością nieuszkodzoną.

Jednak na tę chwilę przytoczony wyżej przepis nie będzie miał zastosowania, ponieważ umowa nadal trwa – do chwili odstąpienia od niej. Na skutek jednak działania kupującego Pan otrzymał rzecz bardziej uszkodzoną niż była do tej pory, a więc – w mojej ocenie – może Pan żądać zapłaty odszkodowanie za uszkodzenie towaru na zasadach ogólnych. Nie uważam, aby klient miał prawo rozkręcić urządzenie i takie nieodpowiednio zabezpieczone wysłać.

Zasada ogólna wyrażona w art. 471 K.c. jest taka, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Obowiązkiem kupującego było odesłanie towaru w takim stanie, w jakim go otrzymał, z zobowiązania tego się nie wywiązał, więc powinien ponieść tego konsekwencje.

Nie wiem, na czym polegała wada sprzedanego urządzenia, ale należałoby uwzględnić ją przy ocenie, jaka jest wysokość Pana szkody. Proszę też pamiętać, żeby zadbać o ewentualne dowody na wypadek postępowania sądowego, zdjęcia uszkodzeń i stanowisko przewoźnika w sprawie zgłoszenia mu szkody.

Udowodnienie istnienia wady

Podsumowując: w mojej ocenie, jeśli wada była bezsporna, rzecz wymienić i żądać odszkodowania. Jeśli wada jest wątpliwa od samego początku, to moim zdaniem będzie trudno kupującemu udowodnić, że miała w ogóle miejsce, skoro przesyłka jest uszkodzona, więc może Pan po prostu odmówić spełnienia roszczenia z powodu braku wad i urządzenie odesłać. Tu oczywiście będzie istniało jakieś ryzyko, że jednak kupujący udowodni, że sprzedany towar był wadliwy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »