Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można darować udział domu bez zgody współwłaściciela?

Anna Sufin • Opublikowane: 2018-11-26

Rodzice męża posiadają wspólnie dom, jednak są po rozwodzie i mają go po połowie udziałów. Czy teść może darować swój udział domu mojemu mężowi bez zgody teściowej która jest współwłaścicielem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Ma ona charakter współwłasności łącznej (por. art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego) – w takim rodzaju współwłasności nie można wyodrębnić udziałów, małżonek nie mógłby sam zbyć przedmiotu współwłasności. Natomiast z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego taka współwłasność zamienia się we współwłasność w częściach ułamkowych, bowiem między małżonkami przestaje istnieć ustrój współwłasności majątkowej małżeńskiej (por. art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ). Domniemywa się, że udziały w majątku w majątku wspólnym małżonków są równe (por. art. 43 § 1), a tym samym, że po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej każdy z małżonków ma 1/2 udziału w przedmiotach majątkowych, wcześniej objętych wspólnością. Tym samym po rozwodzie rodzice Pani męża stali się właścicielami po 1/2 udziału w nieruchomości – domu, o którym mowa w pytaniu.  Nadmienię, że prawomocny wyrok orzekający rozwód może być podstawą wpisu w księdze wieczystej współwłasności w częściach ułamkowych na rzecz byłych małżonków (por. uchwała SN z 21.06.2001 r., sygn. akt III CZO 16/01).

Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Współwłaściciel nie sprzedaje/daje przy tym konkretnej części nieruchomości, ale swój udział w niej, a – jak stanowi przytoczony przepis – może to uczynić niezależnie od tego, czy wyrażają na to zgodę pozostali współwłaściciele, taka zgoda nie jest wymagana. Co więcej nadmienię, że współwłaściciel może rozporządzić nie tylko całością swojego udziału, ale jego częścią.

Podsumowując, do zbycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności z byłą żoną przez teścia nie jest wymagana zgoda teściowej, a co więcej – nawet jej wiedza o tym fakcie (dowie się o tym, gdy będą chcieli Państwo wpisać nowy stan prawny do księgi wieczystej).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Przepisanie dziecku części działki

Mam własnościową działkę. Otrzymałam ją darowizną od rodziców i jest tylko na mnie. Na działce stoi dom wybudowany przeze mnie i mojego BYŁEGO...

 

Brat nie rozliczył się z rodzeństwem, pomimo polecenia darczyńcy

Mama przekazała w formie darowizny w 2014 r. dom, w którym do tej pory mieszka, jednemu z dzieci, pomijając resztę rodzeństwa. Obdarowany...

 

Potajemne przepisanie majątku na jedno dziecko

Potajemne przepisanie majątku na jedno dziecko

Rodzice potajemnie przepisali mojemu najmłodszemu bratu dom. Rodzice żyją i mają nas oprócz brata jeszcze trzy córki. Kiedy przez przypadek dowiedziałam...

Zamiana umowy darowizny na umowę dożywocia

Przed laty zawarta została umowa darowizny nieruchomości na rzecz syna z dożywotnią służebnością. Czy istnieje możliwość uzupełnienia bądź...

 

Darowizna samochodu dla żony

Mamy z żoną dwa samochody, ale tylko ja jestem wpisany do dowodów rejestracyjnych. Chciałbym zrobić darowiznę jednego samochodu na żonę, żeby mogła...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »