Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Decydowanie o własnej działce po rozwodzie

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2018-08-10

Mam własnościową działkę. Otrzymałam ją darowizną od rodziców i jest tylko na mnie. Na działce stoi dom wybudowany przeze mnie i mojego BYŁEGO męża (jesteśmy po rozwodzie.) Mam pięcioro dzieci i chciałabym jednemu z dzieci przepisać część działki (tę bez domu), bo syn chce wziąć kredyt i się budować. Pozostałej czwórce dzieci chciałabym rozpisać działkę za kilka lat. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to jakie koszty są z tym związane?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Niezależnie od tego, czy rodzice darowali Pani nieruchomość jeszcze przez zawarciem małżeństwa, czy też już po tym zawarciu, nie zaznaczając jednak, że darują ją na Państwa majątek wspólny, jest Pani jedyną właścicielką nieruchomości, a ona była częścią Pani majątku osobistego (por. art. 33 pkt 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jako właściciel może Pani tą nieruchomością swobodnie dysponować (por. art. 140 Kodeksu cywilnego). Może zatem Pani ją darować dzieciom – każdemu odpowiednią część.

To, że mąż poczynił nakłady na nieruchomość, mogło mieć znaczenie w postępowaniu o podział majątku (nie wiem, czy takie Państwo przeprowadzali), w którym mąż mógł domagać się rozliczenia nakładów, które poczynił z majątku wspólnego na Pani majątek osobisty (por. art. 45 Kodeksu rodzinnego). Mąż mógłby także domagać się, aby przeniosła Pani na niego udział w nieruchomości (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1985 r., sygn. akt. III CZP 7/85, zgodnie z którą małżonek, który wspólnie ze swym współmałżonkiem dokonał budowy na gruncie stanowiącym majątek odrębny tego współmałżonka, może w postępowaniu o podział majątku dorobkowego - na podstawie art. 231 kc żądać przeniesienia własności udziału w tej nieruchomości na swoją rzecz). Jeśli podział majątku nie był przeprowadzony, mąż może w każdej chwili żądać takiego podziału (po darowaniu nieruchomości będzie mógł żądać już tylko zwrotu nakładów).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wracając do meritum pytania – aby przepisać część działki synowi, musi Pani w pierwszej kolejności tę część wydzielić. Skoro planuje Pani w przyszłości wydzielić jeszcze inne działki dla pozostałych dzieci, warto by taki podział przeprowadzić już teraz, łącznie, bowiem wtedy koszty będą niższe (chociażby geodety) i czas włożony w przedsięwzięcie krótszy.

Zakładam, że przedmiotowa działka jest w całości działką budowlaną. Gdyby było inaczej – proszę o informację.

Podział nieruchomości reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w art. 92–100.

W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować, czy podział nieruchomości jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a wydzielone działki będą miały dostęp do drogi publicznej. Jeśliby nie było w Państwa miejscowości takiego planu, plan nie byłby obowiązkowy, a gmina nie ogłosiłaby, że przystępuje do sporządzenia planu, powinni Państwo jeszcze przed złożeniem wniosku o podział, postarać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (por. art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Od konieczności zgodności podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego istnieje kilka wyjątków, żaden jednak nie będzie Państwa dotyczył.

Na początku Państwo winni zaproponować projekt podziału. Jednakże w praktyce najlepiej jest, by już taki projekt sporządził geodeta. Ceny usługi geodezyjnej związanej z przygotowaniem projektu są różne, trzeba jednak liczyć się z koniecznością wydatkowania ok. 2 tys. zł. Proszę zorientować się, jak to się kształtuje w Państwa okolicy. Taki wstępny projekt podziału załączany jest do wniosku składanego do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o dokonanie podziału. Do wniosku należy załączyć jeszcze dokumenty:

  1. stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości (odpis z księgi wieczystej);
  2. wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi (ze starostwa powiatowego);
  3. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku, o którym wspominałam powyżej;
  4. pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdyby nieruchomość była wpisana do rejestru zabytków;
  5. wstępny projekt podziału (sporządzony na kopii mapy zasadniczej, którą także można uzyskać w starostwie powiatowym)
  6. protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
  7. wykaz zmian gruntowych;
  8. wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
  9. mapę z projektem podziału.

Jeśli wstępny projekt podziału zostanie zaaprobowany przez wójta / burmistrza / prezydenta miasta, geodeta odszuka punkty graniczne dzielonej działki. W tej czynności będą uczestniczyli sąsiedzi, który powinni podpisać zgodę na przebieg granicy. Jednak niestawiennictwo sąsiadów nie wstrzyma czynności. Następnie geodeta sporządzi właściwy projekt podziału, który podlega zatwierdzeniu decyzją wójta. Dokumentacja podziału jest przez geodetę przesyłana do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Po uprawomocnieniu się decyzji  może Pani wystąpić o wpisanie zmian w księdze wieczystej. Do tej czynności konieczne będą załączone do decyzji mapa z projektem podziału i  przekazany przez geodetę wykaz zmian gruntowych. Wpisanie zmiany w księdze to koszt 200 zł (wpis Pani syna jako właściciela), założenie nowej księgi dla wydzielonej działki i ujawnienie podziału działki – 60 zł (por. ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, art. 44).

Po dokonaniu podziału należy liczyć się z koniecznością zapłaty opłaty adiacenckiej. We właściwej gminie mogą Państwo uzyskać informację co do wysokości opłaty.

Dla aktu darowizny potrzebować Pani będzie opis i mapę, sporządzane przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (150 zł). Za sporządzenie umowy darowizny notariusz pobierze opłatę, której wysokość zależy od wartości przedmiotu darowizny (wedle rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, § 3). Przy wartości: Do tej opłaty należy doliczyć 23% podatku VAT. Koszt wypisów to 6 zł + VAT za każdą stronę wypisu.

Notariusz pobierze także wynagrodzenie w kwocie 200 zł netto za sporządzenie i przesłanie do sądu wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej (por. § 16 rozporządzenia). Z uwagi na to stopień pokrewieństwa syn nie zapłaci on podatku od spadków i darowizn (art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odwołanie umowy dożywocia

Córka ma podpisaną ze swoim ojcem umowę dożywocia, czyli zapewnia mu opiekę w zamian za udziały w nieruchomości. Aktualnie ojciec wymaga specjalistycznego leczenia, które jest bardzo kosztowne (kilka tysięcy złotych miesięcznie). Córka zarabia najniższą krajową, więc nie ma szans na to, aby ze swoich dochodów sfinansowała leczenie ojca. Czy w tej sytuacji córka może wystąpić do sądu o odwołanie umowy dożywocia?

Pełne prawa do nieruchomości otrzymanej w darowiźnie

Jakie dokładnie dokumenty należy mieć i sprawdzić, aby mieć pewność, że do nieruchomości, którą się otrzymało w formie darowizny (akt notarialny), ma się pełne prawa i można z nią robić, co się chcę i że nikt nie może nam odebrać i nie posiada pełnomocnictwa do zarządzania tą nieruchomością? Czy akt notarialny od notariusza wystarczy, aby móc zweryfikować te fakty, czy potrzebne są dodatkowo akty notarialne z sądu? Czy mogę robić z nieruchomością, co chcę, jeśli darczyńca przez 5 lat nie odwołał darowizny?

Czy mogę starać się o cofnięcie darowizny ojca dla brata?

Trzy miesiące temu brat przyrodni otrzymał od rodziców w darowiźnie ich mieszkanie. Ojciec ma 85 lat i jest współwłaścicielem mieszkania. Od roku zaczął mieć problemy z pamięcią, a od 3 miesięcy zaczął nas nie poznawać i chorować. Brat, wykorzystując to, wraz ze swoją mamą podsunęli mu do podpisania darowiznę, oprócz tego posiadał 60 tys. zł gotówki w domu, z czego mu zabrano 30 tys. W przebłysku świadomości zorientował się, co zrobiono i zaatakował żonę. Brat umieścił go w domu opieki, gdzie stan ojca się pogorszył. Czy mogę starać się o cofnięcie darowizny ojca dla mojego brata? I o odzyskanie tych pieniędzy, by przeznaczyć je na leczenie taty?

Przekazanie mieszkania konkubentowi a podatki

Jestem od prawie 10 lat właścicielką mieszkania własnościowego, którego dorobiliśmy się wspólnie z moim partnerem (nie jesteśmy małżeństwem). Chciałabym przekazać mu to mieszkanie – nie w formie sprzedaży. Jak tego dokonać i jakie związane są z tym koszty?

Darowizna ziemi dla żołnierza zawodowego

Syn pełni służbę kandydacką, jest studentem IV roku uczelni wojskowej WAT, ma podpisany kontrakt, że po zakończeniu studiów przez 10 lat będzie żołnierzem zawodowym. Chcielibyśmy z mężem przepisać mu darowizną ok. 2 ha gruntów ornych. Czy potrzebna jest na to zgoda dowódcy (komendanta WAT) – działalność rolnicza? Czy musi być ubezpieczony w KRUS-ie teraz lub później, gdy będzie żołnierzem zawodowym? Co z emeryturą wojskową, jeśli będzie posiadał ziemię?

Odwołanie darowizny - czy niegospodarność i zaciąganie długów to wystarczający powód?

Dwa lata temu przepisaliśmy synowi nieruchomość w formie darowizny. Warunkiem przepisania były prace, które syn miał wykonać w ciągu 18 miesięcy, oraz pożyczyliśmy mu 15 tys. zł na ten sam okres. Syn do dzisiaj nie wywiązał się z obu obietnic: nie zwrócił pożyczki, jak i nie wykonał żadnych prac. Dodatkowo zaciągnął kilka kredytów, które są w egzekucji komorniczej. Czy możemy odwołać darowiznę z uwagi na rażącą niewdzięczność syna?

Brat nie rozliczył się z rodzeństwem, pomimo polecenia darczyńcy

Mama przekazała w formie darowizny w 2014 r. dom, w którym do tej pory mieszka, jednemu z dzieci, pomijając resztę rodzeństwa. Obdarowany brat wymógł na mamie, aby zachowała to w tajemnicy. Nasz ojciec zmarł 20 lat temu, nie zostało po nim przeprowadzone postępowanie spadkowe. Czy po takim czasie należy się rekompensata od brata dla reszty rodzeństwa (minęło 5 lat od dnia darowizny oraz 20 lat po śmierci ojca)? Mama żałuje tej darowizny i czuję się oszukana przez brata, który wprowadzi ją w błąd, zapewniając, że rozliczy się z resztą rodzeństwa. W księdze wieczystej figuruje tylko mama, bo zakupiła działkę, na której stoi dom rodzinny, jeszcze przed ślubem z tatą.

Czy można darować udział domu bez zgody współwłaściciela?

Rodzice męża posiadają wspólnie dom, jednak są po rozwodzie i mają go po połowie udziałów. Czy teść może darować swój udział domu mojemu mężowi bez zgody teściowej która jest współwłaścicielem?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »