• Data: 2024-08-26 • Autor: Artykuł Partnera
Podjęcie decyzji o rozwodzie to obciążające emocjonalnie przeżycie. Wiele osób może obawiać się tego, jak skomplikowany i długi może być przebieg rozpraw oraz w jaki sposób rozstrzygnięte zostaną poszczególne kwestie. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas przystępowania do działań prawnych. Jak wygląda procedura rozwodowa? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Z punktu widzenia prawa małżeństwo jest umową cywilnoprawną, której rozwiązanie jest możliwe wyłącznie wyrokiem sądowym. Jeżeli jeden lub oboje z małżonków podjęli decyzję o rozwodzie, pierwszym krokiem powinno być wniesienie pozwu do właściwego miejscem zamieszkania sądu okręgowego. Zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego w piśmie tym konieczne jest zawarcie następujących informacji:
Żądania w pozwie powinny być dokładnie określone, dlatego wymagane jest zawarcie faktycznych okoliczności i ich uzasadnienie. Sąd musi także wiedzieć, czy małżonkowie podjęli próby pozasądowego rozwiązania sporu (np. poprzez terapię małżeńską). Jednym z najważniejszych argumentów powinien być zupełny rozkład pożycia małżeńskiego — czyli stan trwający co najmniej 3 miesiące, w którym parę nie łączą już żadne więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze. Więcej na temat przygotowania pozwu przeczytasz tutaj: https://smadwokaci.pl/jak-wyglada-przebieg-rozwodu-proces-rozwodowy-a-prawo/.
Kiedy sąd wyznaczy datę pierwszej rozprawy, warto skupić się na zbieraniu dowodów. Są one niezbędne, aby możliwa była ocena sytuacji danej pary i wydanie odpowiedniego wyroku. Oprócz zeznań stron i świadków, przydatne mogą okazać się dokumenty finansowe, zapisane konwersacje (np. zrzuty ekranu z komunikatorów czy wiadomości SMS), a także nagrania audio i wideo. Warto przygotować też zaświadczenia o zarobkach czy informacji ze szkoły dzieci.
Wszystkie materiały należy przedstawić w sądzie w trakcie rozprawy. Właśnie wtedy sąd wysłuchuje stanowisk obu stron, analizuje dowody oraz zadaje pytania dotyczące wniosków dowodowych. Cała procedura rozwodowa może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od skomplikowania sprawy — jeżeli konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii opieki nad dziećmi czy mieszkania bądź orzeczenia winy, czas ten może znacząco się wydłużyć. Po zamknięciu rozprawy ogłoszenie wyroku może nastąpić od razu lub z maksymalnym odroczeniem dwóch tygodni.
W trakcie postępowania sąd będzie dążył do poznania jak najwięcej szczegółów dotyczących samego małżeństwa, jak i okoliczności, które doprowadziły do decyzji o wzięciu rozwodu. Małżonkowie mogą spodziewać się pytań o utrzymywanie kontaktów fizycznych, opisanie wspólnego życia po ślubie, sytuacji zawodowej i finansowej, obecne zamieszkanie czy dotychczasową opiekę nad dziećmi. Bardzo ważne są informacje dotyczące początków życia w małżeństwie oraz szans na jego uratowanie. Jeśli obie strony nie wykazują nadziei na powrót do wspólnego pożycia, sąd będzie musiał rozstrzygnąć kwestie podziału majątku i przyznania opieki rodzicielskiej.
Istotną częścią jest także orzeczenie o poniesieniu winy przez jednego lub dwóch małżonków. Warto wiedzieć, że wniesienie pozwu z orzeczeniem o zawinieniu jednej ze stron nie oznacza, że niemożliwe jest wykazanie winy drugiej. Przykładowo, jeżeli powód wskazuje zdradę jako przyczynę rozpadu wspólnego pożycia, pozwany może zarzucić partnerowi zaniedbywanie obowiązków domowych czy wszczynanie awantur. Celem sądu nie jest ocena, która ze stron zawiniła bardziej, ale w takiej sytuacji może uznać obu małżonków za winnych rozpadowi relacji.
Zapytaj prawnika