Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy usługa może być przedmiotem darowizny?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-07-20

Matka zamawia w firmie tynkarskiej ocieplenie domu synu, opłaciła faktura. Czy usługa może być przedmiotem darowizny?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, na kogo wystawiona jest faktura. Powyższe ma bowiem bardzo istotne znaczenie dla Pana. Osobiście na Pana miejscu wnosiłbym, by faktura została wystawiona na Pana, a nie na matkę, ze wskazaniem, że za fakturę zapłaci Pana mama. Jeżeli faktura będzie wystawiona na Pana, wówczas darowizną będzie kwota stanowiąca równowartość faktury (zakładam bowiem, że mama zapłaci fakturę w całości). Drugie rozwiązanie polegające na tym, że faktura będzie wystawiona na Pana mamę, jest o tyle niekorzystne, o ile darowizną dla Pana będzie wzrost wartość budynku, który został ocieplony. Ponadto Pana mama, w przypadku braku umowy, będzie mogła żądać zwrotu nakładu na dom, co w przypadku darowizny owszem jest także możliwe, ale jedynie w razie tzw. rażącej niewdzięczności.

Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W tej sytuacji wszystko zleży od tego, na kogo wystawiona będzie faktura. Osobiście byłbym zwolennikiem faktury wystawionej na właściciela nieruchomości, po pierwsze z uwagi na gwarancję, po drugie z uwagi na jasność w nakładach na dom. Nadto proszę zważyć, że zgłoszenie darowizny w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego powoduje, że podatek od darowizny pomiędzy synem i matką nie występuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »