Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy usługa może być przedmiotem darowizny?

• Autor: Marek Gola

Matka zamawia w firmie tynkarskiej ocieplenie domu syna, opłaciła faktura. Czy usługa może być przedmiotem darowizny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy usługa może być przedmiotem darowizny?

Darowizna kwoty za usługę

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, na kogo wystawiona jest faktura. Powyższe ma bowiem bardzo istotne znaczenie dla Pana. Osobiście na Pana miejscu wnosiłbym, by faktura została wystawiona na Pana, a nie na matkę, ze wskazaniem, że za fakturę zapłaci Pana mama. Jeżeli faktura będzie wystawiona na Pana, wówczas darowizną będzie kwota stanowiąca równowartość faktury (zakładam bowiem, że mama zapłaci fakturę w całości). Drugie rozwiązanie polegające na tym, że faktura będzie wystawiona na Pana mamę, jest o tyle niekorzystne, o ile darowizną dla Pana będzie wzrost wartość budynku, który został ocieplony. Ponadto Pana mama, w przypadku braku umowy, będzie mogła żądać zwrotu nakładu na dom, co w przypadku darowizny owszem jest także możliwe, ale jedynie w razie tzw. rażącej niewdzięczności.

Umowa darowizny i jej warunki

Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W tej sytuacji wszystko zleży od tego, na kogo wystawiona będzie faktura. Osobiście byłbym zwolennikiem faktury wystawionej na właściciela nieruchomości, po pierwsze z uwagi na gwarancję, po drugie z uwagi na jasność w nakładach na dom. Nadto proszę zważyć, że zgłoszenie darowizny w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego powoduje, że podatek od darowizny pomiędzy synem i matką nie występuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl