Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku

Marek Gola • Opublikowane: 2017-06-16

Jestem współwłaścicielką 1/3 mieszkania własnościowego nabytego w drodze spadku. Chciałabym sprzedać mój udział w nieruchomości siostrzenicy. Jak to załatwić? Jakie są koszty z tym związane?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani współwłaścicielką mieszkania własnościowego. Przysługuje Pani udział w wymiarze 1/3. Wolą Pani jest sprzedaż udziału swojej siostrzenicy. Zastanawia się Pani w jaki sposób tego dokonać.

W pierwszej kolejności zasadnym jest rozpytanie, czy siostrzenica jest także współwłaścicielem mieszkania. Jeżeli tak, należałoby założyć sprawę o dział spadku (jeżeli obydwie Pani weszły w posiadanie prawa w drodze spadku) lub sprawę o zniesienie współwłasności. Wówczas w przypadku zgodnego działu spadku lub zniesienia współwłasności opłata sądowa wynosi 300 zł. W razie braku zgody pomiędzy Paniami opłata wynosi 1000 zł.

Powyższe byłoby najtańszym, choć nie najszybszym rozwiązaniem. Sprawy takie trwają od 3 do 5 miesięcy. Uzależnione jest to od wielkości sądu, ilości spraw na biegu, a także okresu w roku, w którym sprawa zawisa w sądzie.

Innym rozwiązaniem jest przeniesienie przysługującego Pani udziału siostrzenicy w drodze czynności notarialnej, darowizny. Taksa notarialna jest uzależniona od wartości przedmiotu sporu. Maksymalna stawka wynosi od wartości:

1) do 3000 zł – 100 zł;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

2) powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;

3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;

4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;

5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;

6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;

7) powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

W zależności zatem jaka jest wartość Pani udziału, taka będzie taksa notarialna. Z uwagi na fakt, iż mielibyśmy do czynienia z darowaniem udziału w nieruchomości ww. taksa stosownie do treści § 6 rozporządzenia, o którym mowa powyżej, podlegałaby obniżeniu o połowę.

Co do zasady przyjmuje się, że koszty związane z czynnościami notarialnymi pokrywa strona, która otrzymuje nieruchomość. Podatek po Pani stronie nie będzie występował. Co najwyżej po stronie Pani siostrzenicy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »