• Autor: Radca prawny Marek Gola
Podpisuje z klientami umowy pożyczek, jako pośrednik, w dniu wczorajszym podpisałem taką umowę, była przeprowadzana weryfikacja klienta przez pożyczkodawcę, następnie podpisanie umowy pożyczki i wypłata środków w związku zawartą umową pożyczki. W dniu dzisiejszym po odesłaniu umowy w systemie zobaczyłem błąd w danych adresowych, tj. brak pierwszej litery w nazwie ulicy, cała reszta, tj. imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu, jest poprawna, na umowie są również wszystkie wymagane podpisy klienta. Czy drobna pomyłka w adresie strony umowy może rodzić konsekwencje dla mojej osoby?
W mojej ocenie nie można mówić o odpowiedzialności występującej po Pana stronie, bowiem po pierwsze coraz mniejszy nacisk kładzie się na miejsce zamieszkania, a po drugiej, jak mniemam, weryfikacja danych nie odbywa się na podstawie miejsca zamieszkania, gdyż to być może być choćby czasowe, a na podstawie danych takich jak imię ojca, matki, numer PESEL czy numer dowodu tożsamości.
Jeżeli zatem te dane, tj. imię, nazwisko, numer PESEL, podpisy są prawidłowe, a błąd obejmuje jedynie miejsce zamieszkania, to nie widzę podstaw do pociągnięcia Pana do odpowiedzialności karnej, albowiem miejsce zamieszkania może ulec zmianie, w czasie kiedy pożyczka zgodnie z umową ma być spłacana, a po drugie prawidłowa nazwa ulicy może zostać ustalona bądź w urzędzie miejskim lub urzędzie gminy właściwej dla miejsca zamieszkania klientka, bądź za pośrednictwem Internetu.
Reasumując, nie widzę podstaw do pociągnięcia Pana do odpowiedzialności cywilnej ani karnej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika