Dożywotnia służebność mieszkania w konkubinacie

Jestem w konkubinacie od kilku lat. Razem z partnerem mieszkamy i prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Partner chce w najbliższym czasie kupić nowe mieszkanie za swoje pieniądze. Posiadamy dzieci z poprzednich związków, a z aktualnego związku nie mamy dzieci. W jaki sposób mogę się zabezpieczyć na przyszłość? Czy korzystna będzie dla mnie dożywotnia służebność mieszkania? Chodzi mi o to, abym miała prawo do zamieszkiwania do końca życia w tym mieszkaniu. Jak rozwiązać ten problem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dożywotnia służebność mieszkania w konkubinacie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Konkubinat a zakup mieszkania

Z treści Pani pytania wynika, że od kilku lat pozostaje Pani w konkubinacie. Partner zamierza kupić mieszkanie za swoje pieniądze. Zastanawia się Pani w jaki sposób może się Pani zabezpieczyć na przyszłość. Każde z Państwa ma dzieci z poprzednich związków. Z Państwa związku dzieci nie ma.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w przypadku śmierci któregokolwiek z Państwa, przy braku powołania do dziedziczenia na mocy testamentu, żadne z Państwa nie jest uprawnione do dziedziczenia po sobie. By każde z Państwa po sobie dziedziczyło musi zostać powołane do spadku w drodze testamentu. W testamencie spadkobierca sam rozporządza swoim majątkiem i sam decyduje, kto i w jakim udziale po nim dziedziczy.

Zabezpieczenie praw partnerki w konkubinacie

Po drugie, jeżeli chce Pani, by Pani prawa były zabezpieczone, winna Pani domagać się od partnera zapisania na Pani rzecz tzw. służebności osobistej mieszkania, tj. prawa do zamieszkiwania w nim. Zakres służebności ustalacie Państwo sami. Stosownie do treści art. 298 K.c. zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletniości. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dożywotnia służebność w konkubinacie

Jak wskazuje się w doktrynie, „zakres i sposób wykonywania służebności osobistej określa przede wszystkim umowa stron, a dopiero w braku postanowień umowy stosuje się kryterium osobistych potrzeb uprawnionego, wynikających z rodzaju służebności, zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych, które w warunkach wiejskich odgrywają dużą rolę, zwłaszcza przy wykonywaniu służebności mieszkania i innych służebności o charakterze przeważnie alimentacyjnym, na rzecz starszych wiekiem rolników. Kryteria te są zmienne i zależne od okoliczności faktycznych występujących w sprawie” (Rudnicki Stanisław, Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie VIII), s. 584).

Reasumując, w umowie deweloperskiej – przeniesienie prawa własności do nieruchomości, zapis dotyczący służebności osobistej na Pani rzecz winien się znaleźć.

Jeżeli chodzi o powołanie do spadku – następuje to na drodze testamentu, który najlepiej spisać u notariusza, by nikt nie próbował go później kwestionować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Marek Gola

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »