Reklamacja usługi wykonania pokrycia dachu

Mamy problem z wykonawcą dachu – przecieka. Jako firma zleciliśmy wykonanie pokrycia dachu firmie usługowej – mamy umowę. Po wykonaniu wystawili fakturę, za którą zapłaciliśmy. Niestety pojawiły się przecieki, złożyliśmy oficjalną reklamację, wyznaczyliśmy termin usunięcia wad. Termin minął, ale pomimo obietnic nie naprawiono dachu. Jakie mamy środki prawne, czy może wystosować ostateczne pismo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Reklamacja usługi wykonania pokrycia dachu

Umowa o roboty budowalne

Umowa o wykonanie dachu jest umową o roboty budowlane. Zastosowanie do niej mają przepisy art. 647 i nast. Kodeksu cywilnego.

W sytuacji, którą Pan opisuje, zastosowanie mieć będzie rękojmia za wady. W myśl art. 656 § 1 Kodeksu do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło, w tym zatem zastosowanie będzie miał art. 638 § 1, do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego.

Odstąpienie od umowy na wykonanie pokrycia dachu

W tej sytuacji miał Pan następujące możliwości odstąpienia od umowy, jeżeli wady były istotne – obniżenia ceny, żądania usunięcia wady – z tym ostatnim żądaniem już Pan wystąpił, niestety nieskutecznie. W związku z czym ja proponowałabym skorzystać z kolejnego uprawnienia, czyli żądania obniżenia ceny.

To uprawnienie realizuje się w ten sposób, że w przypadku, gdy cena została już zapłacona, można żądać zwrotu niejako nadpłaconej kwoty o kwotę jaką będzie Pan musiał ponieść w związku z koniecznością usunięcia stwierdzonych wad. Jak przyjmuje się w orzecznictwie, obniżenie ceny winno uwzględnić koszt nakładów i starań niezbędnych do doprowadzenia rzeczy, poprzez usunięcie wad do wymaganej sprawności (tak m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1988 r., wydana w sprawie III CZP 48/88: „obniżenie ceny musi być określone w takim stosunku, aby nabywca sam mógł rzecz naprawić we własnym zakresie”).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie wykonawcy do zwrotu części kwoty

Reasumując, w mojej ocenie powinien się Pan zorientować w kosztach usunięcia usterek, na tej podstawie wezwać do zwrotu kwoty, jaką będzie Pan musiał na naprawę ponieść – konieczne będzie wcześniejsze przedsądowe wezwanie do jej zapłaty. Jeżeli wykonawca się nie zastosuje do wezwania, pozostanie Panu ostatnia w zasadzie możliwość, czyli pozew sądowy o zapłatę tej kwoty.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »