Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania od mieszkańca Kanady

Sprzedaję mieszkanie w Polsce, które ma kilku właścicieli. Jeden z nich jest na stałe w Kanadzie. Potrzebowaliśmy od niego pełnomocnictwa do sprzedaży tego mieszkania. Problem polega na tym, że osoba ta wysłała nam pełnomocnictwo z pieczątką samego konsula – że potwierdza on własnoręczność podpisu pod pełnomocnictwem. Okazuje się, że jest ono niepoprawne, ponieważ dodatkowo potrzebna jest pieczątka notariusza. Czy faktycznie potrzebne są te dwie pieczątki oraz czy w tym piśmie musi być jakaś specjalna treść od konsula lub notariusza?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania od mieszkańca Kanady

Pełnomocnictwo notarialne do sprzedaży mieszkania

Podkreślić należy, iż sprzedaż mieszkania, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (K.c.) wymaga zachowania dla swej ważności formy aktu notarialnego, co powoduje, że pełnomocnictwo także winno być udzielone w takiej formie. Udzielenie pełnomocnictwa przed konsulem takiego wymogu zatem nie spełnia, albowiem nie wynika z treści takiej czynności, czy uczestniczył w niej notariusz.

W dniu 15 października 2004 r. Prezydent RP ratyfikował Konwencję sporządzoną w Hadze dnia 5 października 1961 r. znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Problem w tym, że Kanada jak dotąd nie przystąpiła do tej Konwencji, skutkiem czego nie doszło do zniesienia wymogu legalizacji dokumentów w stosunkach pomiędzy Polską a Kanadą.

Zobacz też: Kto może potwierdzić za zgodność z oryginałem w urzędzie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Legalizacja pełnomocnictwa z Kanady

Konsekwencją powyższego jest konieczność legalizacji pełnomocnictwa przed dopuszczeniem go do obrotu prawnego w RP. W tym celu osoba mieszkająca w Kanadzie powinna uzyskać legalizację. Dokument winien być potwierdzony przez właściwym Urząd Prowincji, w zależności od miejsca jego sporządzenia lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady w Ottawie. Pozwolę sobie wskazać wykaz takich urzędów.

Wykaz właściwych urzędów:

  • dla Ontario: Offcial Documents Services, Management Board Secretariat, 77 Grenville Street 9th Toronto ON M5S 1B3, tel. 416 325-8416; dla Quebecu: Chambre des notaires; dla pozostałych prowincji Department of Justice;
  • dla wszystkich prowincji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Authentication and Services of Documents Section (JLAC), Global Affairs Canada, 125 Sussex Drive, Ottawa, ON K1A 0G2, telefon 1-800-267-8376 (następnie 6 w menu) – Usługi wykonywane przez Authentication and Services of Documents Section nie podlegają opłatom.

Przeczytaj też: Sprzedaż mieszkania przez osobę mieszkającą za granicą

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Problem z nieprawidłowym pełnomocnictwem
Mój znajomy chciał sprzedać swoje mieszkanie w Polsce, ale jako współwłaściciel musiał uzyskać zgodę brata, który mieszka na stałe w Kanadzie. Brat wysłał pełnomocnictwo potwierdzone przez konsula, jednak notariusz w Polsce odrzucił dokument, ponieważ brakowało legalizacji przez kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Cały proces musiał być powtórzony, co opóźniło sprzedaż o kilka miesięcy.

 

Kłopoty z legalizacją w Kanadzie
Pewna kobieta, chcąc pomóc swojej matce w Polsce w sprzedaży mieszkania, udała się do konsulatu w Toronto, by sporządzić pełnomocnictwo. Myślała, że wystarczy konsularne potwierdzenie podpisu, ale dowiedziała się, że dokument musi być jeszcze zalegalizowany przez urząd prowincji. Nie było to łatwe, bo urzędy te mają różne procedury i terminy. W efekcie cała sprawa przeciągnęła się na kilka tygodni.

 

Kosztowne błędy w dokumentach
Mężczyzna z Montrealu wysłał pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania do Polski, ale w kancelarii notarialnej okazało się, że brakuje w nim odpowiedniej klauzuli. Musiał zlecić poprawienie dokumentu i ponownie przejść przez proces legalizacji, co wiązało się z dodatkowymi opłatami i dużą stratą czasu.

Podsumowanie

Sprzedaż mieszkania, gdy jeden z właścicieli mieszka w Kanadzie, wymaga starannego przygotowania pełnomocnictwa. Samo potwierdzenie podpisu przez konsula nie wystarcza – dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego i dodatkowo zalegalizowany przez odpowiedni urząd prowincji lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady. Niedopełnienie tych formalności może prowadzić do odrzucenia pełnomocnictwa w Polsce, co skutkuje opóźnieniami i dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć problemów, warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami i skonsultować sprawę z notariuszem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania w Polsce od osoby mieszkającej w Kanadzie? Oferujemy kompleksową pomoc prawną – doradzimy, jak sporządzić dokument zgodnie z polskimi wymaganiami, wskażemy niezbędne kroki do legalizacji oraz pomożemy uniknąć błędów, które mogą opóźnić transakcję. Skontaktuj się z nami, aby sprawnie i bezproblemowo przeprowadzić cały proces.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Marek Gola

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl