• Data: 2024-09-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Chcę uciec z dziećmi od partnera. Kontroluje mnie, upija się, zabrania pójścia do pracy. Mam dość takiego życia, tym bardziej, że na dzieciach mu nie zależy. Straszy mnie jednak, że sąd to jemu przyzna dzieci. Czy ma rację? Co mam teraz robić?
W pierwszej kolejności proszę rozważyć, czy nie warto w Pani sytuacji doprowadzić sądownie do nakazania opuszczenia przez partnera aktualnie zamieszkiwanego lokalu. W mojej ocenie w Pani przypadku istnieją podstawy do złożenia wniosku do sądu o zobowiązanie sprawcy przemocy do opuszczenia mieszkania. Postępowanie w tym przedmiocie określa art. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2021 r., poz. 1249), zgodnie z którym „jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta tą przemocą może żądać, aby sąd, właściwy według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11) o postępowaniu nieprocesowym, zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia”.
Definicja członka rodziny zawarta jest w art. 1 pkt 1 ustawy zgodnie z którym „przez członka rodziny należy rozumieć osobę najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023), a także inną osobę wspólnie zamieszkującą lub gospodarującą”. Samo pojęcie przemocy jest definiowane przez ustawę w art. 2 pkt 2 jako „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”. Postępowanie sądowe w tym przedmiocie jest prowadzone bardzo szybko. Zazwyczaj pierwszy termin rozprawy jest wyznaczany w ciągu miesiąca od dnia wpływu wniosku. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania sąd ustali, że stosowana jest przemoc przez osobę wspólnie zamieszkującą, to nakaże jej opuszczenie zajmowanego mieszkania. Do tego wniosku warto dołączyć przesłane przez Panią zdjęcia.
Równocześnie uregulowałabym kwestie ustalenia miejsca zamieszkania małoletnich przy Pani, a także kwestie wykonywania władzy rodzicielskiej poprzez ograniczenie jej Pani partnerowi do współdecydowania np. o leczeniu i edukacji małoletnich. Również do tych wniosków dołączyłabym przesłane przez Panią zdjęcia i opisała całą sytuację, tj. że jest Pani pierwszoplanowym rodzicem, że partner nie opiekuje się dzieci, że dzieci nie są z nim tak mocno związane jak z Panią, że daje Pani gwarancje prawidłowego realizowania obowiązków rodzicielskich w przeciwieństwie do partnera.
Zasadne byłoby dokładne opisanie uzależnienia partnera oraz braku interesowania się dziećmi i wykonywania jakichkolwiek obowiązków względem nich. Warto również potwierdzić powyższe zeznaniami świadków. Z daleko idącej ostrożności może Pani także złożyć wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii zespołu sądowych specjalistów celem udowodnienia, które z rodziców daje lepszą gwarancję wykonywania władzy rodzicielskiej, a także z którym dzieci są bardziej związane. Składając wnioski, proszę pamiętać o złożeniu wniosku o zabezpieczenie dotyczące sprawowania bieżącej pieczy nad dziećmi przez Panią. Wniosek o zabezpieczenie musi być rozpoznany przez Sąd niezwłocznie i będzie obowiązywał do 2 miesięcy po uprawomocnieniu orzeczenia kończącego sprawę.
W mojej ocenie na podstawie tego, co Pani napisała, otrzyma Pani orzeczenie przyznające Pani bieżącą pieczę nad dziećmi oraz władzę rodzicielską.
Ucieczka od partnera z dziećmi jest możliwa, szczególnie gdy dochodzi do przemocy czy zaniedbywania obowiązków rodzicielskich. Warto skorzystać z pomocy prawnej, by zabezpieczyć swoje prawa i zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Sąd, w oparciu o dowody i opinie specjalistów, może nakazać opuszczenie mieszkania przez partnera oraz uregulować kwestię pieczy nad dziećmi.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism procesowych, aby zapewnić Ci wsparcie na każdym etapie sprawy rodzinnej. Skontaktuj się z nami, by uzyskać szybkie i skuteczne rozwiązania prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej - Dz.U. 2005 nr 180 poz. 1493
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika