Zwrot samochodu z ukrytymi wadami. Co zrobić?

• Data: 2024-09-04 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Wczoraj kupiliśmy auto, umowa na osoby fizyczne. W drodze powrotnej odpadło lusterko oraz zepsuł się mechanizm wycieraczek, co być może się zdarza i jest jeszcze w granicach rozsądku. Jednak w nocy padał deszcz i woda naleciała spod maski na wycieraczkę pasażera, jest gumowa, więc wszystko widać. Sprzedający przed naszym przyjazdem jeździł autem po mieście, być może, aby go rozruszać. Dzisiaj rano odpaliliśmy samochód, silnik chodzi nierówno, odpala ciężko i ma problemy z obrotami. Chcemy zwrócić auto, ale pan, z którym mamy umowę, kazał nam skontaktować się z osobą, która mu sprzedała samochód, bo on o niczym nie miał pojęcia. Zaznaczę również, że jechaliśmy po samochód około 350 km w jedną stronę. Co możemy zrobić w tym przypadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot samochodu z ukrytymi wadami. Co zrobić?

Zwrot pieniędzy za wadliwy samochód

Niewątpliwie mówimy o wadzie ukrytej auta – nieszczelności, złej pracy silnika. Nie ma znaczenia, czy sprzedający miał, czy nie miał pojęcia o wadach.

Podstawę prawną żądania zwrotu należności po odstąpieniu od umowy stanowi, w świetle okoliczności faktycznych przytoczonych w jego uzasadnieniu, przepis art. 556 K.c., zgodnie z którym „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”. W myśl przepisu art. 556 1 § 1 K.c. „Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

Z kolei art. 557 K.c. § 1 stanowi, że „Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedzialność sprzedawcy za wadę samochodu

Przepis art. 556 ustanawia odpowiedzialność sprzedawcy za wadę fizyczną lub prawną rzeczy sprzedanej. Odpowiedzialność tę ustawodawca określa w komentowanym przepisie mianem odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Odpowiedzialność ta wynika wprost z ustawy, a nie z zawartej umowy sprzedaży. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi nie jest uzależniona od wystąpienia po stronie kupującego szkody wskutek zawarcia lub wykonania umowy sprzedaży (wyr. SN z 28.11.2007 r., sygn. akt V CNP 124/07). Wystarczającą przesłanką takiej odpowiedzialności jest istnienie wady rozumianej jako niezgodność rzeczy sprzedanej z umową sprzedaży (wada fizyczna – art. 556 1 § 1 K.c. zdanie pierwsze).

Do wystąpienia odpowiedzialności z tytułu rękojmi wystarczy wyłącznie spełnienie jej przesłanek (zob. art. 5561, 5563, 559, 568 § 1 K.c.). Odpowiedzialność ta ma bowiem charakter absolutny, nie jest zależna od winy sprzedawcy czy też osób, za pomocą których sprzedawca wykonuje swoje zobowiązanie (C. Żuławska, Ewolucja…, s. 240; A. Brzozowski [w:] Kodeks cywilny, t. 2, red. K. Pietrzykowski, 2015, s. 304; Z. Gawlik [w:] Kodeks cywilny…, t. 3; Część szczególna, red. A. Kidyba, 2014, s. 102–103; wyr. SN z 27.01.2017 r., sygn. akt V CSK 161/16; wyr. SA w Krakowie z 22.06.2016 r., sygn. akt I ACa 153/16; wyr. SA w Szczecinie z 7.05.2015 r., sygn. akt I ACa 30/15; wyr. SA w Białymstoku z 4.03.2015 r., sygn. akt I ACa 373/14).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Zgodnie z treścią art. 560 § 1 K.c „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”. W myśl § 4 cytowanego przepisu kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

W mojej opinii wady są istotne. Należy więc wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Odstawić auto i żądać zwrotu należności za nie. Mogą też Państwo dochodzić odszkodowania za niewywiązanie się z umowy – w postaci zwrotu kosztów transportu auta.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Wadliwy silnik i problemy z jazdą

Pani Anna zakupiła używany samochód od prywatnego sprzedawcy. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, silnik zaczął działać nierówno i pojawiły się problemy z obrotami. Następnego dnia samochód ciężko odpalał i w ogóle nie nadawał się do dalszej jazdy. Pani Anna zgłosiła problem sprzedającemu, który stwierdził, że o niczym nie wiedział i zasugerował, aby skontaktowała się z poprzednim właścicielem pojazdu. Pani Anna skorzystała z prawa do odstąpienia od umowy i zażądała zwrotu pieniędzy na podstawie przepisów o rękojmi, argumentując, że wady te były istotne i uniemożliwiały normalne korzystanie z pojazdu.

 

Problemy z układem elektrycznym

Pan Marek kupił samochód z zamiarem używania go do codziennych dojazdów do pracy. Już w drodze powrotnej do domu zauważył, że światła przednie migają, a radio co jakiś czas przestaje działać. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że cała instalacja elektryczna jest wadliwa, co stwarzało zagrożenie podczas jazdy. Pan Marek niezwłocznie skontaktował się ze sprzedawcą, informując go o wadach i odstępując od umowy. Na podstawie przepisów o rękojmi zażądał zwrotu pełnej kwoty zapłaconej za samochód.

 

Ukryta korozja karoserii

Pani Katarzyna kupiła samochód, który na pierwszy rzut oka wyglądał bardzo dobrze. Sprzedawca zapewniał ją, że auto jest w idealnym stanie technicznym i nie ma żadnych ukrytych wad. Po kilku dniach użytkowania, podczas mycia samochodu, Pani Katarzyna zauważyła, że karoseria w kilku miejscach jest mocno skorodowana, a ślady napraw blacharskich zostały sprytnie zakamuflowane. Uznając, że takie wady są istotne i znacząco obniżają wartość pojazdu, Pani Katarzyna odstąpiła od umowy i zażądała zwrotu pieniędzy na podstawie przepisów o rękojmi, mimo że sprzedawca twierdził, że o korozji nic nie wiedział.

Podsumowanie

Prawo do odstąpienia od umowy kupna samochodu przysługuje kupującemu, gdy zakupiony pojazd posiada istotne wady fizyczne, które uniemożliwiają jego normalne użytkowanie. W takiej sytuacji, kupujący może domagać się zwrotu pieniędzy na podstawie przepisów o rękojmi, niezależnie od tego, czy sprzedawca był świadomy istnienia wad. Ważne jest szybkie podjęcie działań, aby skutecznie zabezpieczyć swoje prawa.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie odstąpienia od umowy kupna samochodu? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. akt V CNP 124/07
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. akt V CSK 161/16
4. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 7 maja 2015 r., sygn. akt I ACa 30/15
5. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt I ACa 373/14

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »