Wycofanie zgłoszenia na policję o uszkodzeniu samochodu

• Data: 2022-01-17 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Samochód ciężarowy uszkodził lusterko i bok w moim samochodzie, nie zatrzymał się (prawdopodobnie wcale nie „poczuł” małego kontaktu). Zgłosiłem sprawę na policję. Czy mogę jeszcze wycofać zgłoszenie na obecnym etapie? Byłem już raz przesłuchany na posterunku policji.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wycofanie zgłoszenia na policję o uszkodzeniu samochodu

Wycofanie zawiadomienia na policję

Wycofanie zawiadomienia o ile formalnie jest możliwe, o tyle może rodzić po Pana stronie negatywne konsekwencje, bowiem organy ścigania będą zastanawiały się, co leży u podstaw takiego zachowania. Jeśli jest to porozumienie się ze sprawcą czynu, wówczas nie należy spodziewać się żadnych konsekwencji, a wręcz umorzenia postępowania, względnie upomnienia dla sprawcy. Z treści Pana pytania wynika jednak, jakoby sprawca w ogóle nie miał świadomości.

Wprowadzenie policji w błąd

Druga sytuacja może mieć dla Pana znacznie bardziej niekorzystne skutki, gdyż obejmuje możliwość, że świadomie wprowadził Pan organa ścigania w błąd co do osoby sprawcy i powstania szkody. Wówczas zastosowanie możne nawet znaleźć przepis art. 234 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Trzecia sytuacja, tj. wycofanie wniosku z pobudek czysto osobistych, np. brak czasu, jest możliwa i jestem ją w stanie sobie wyobrazić, ale jak pokazuje moja praktyka, będzie ona uważnie oceniana przez organa ścigania, czy zachowanie wypełnia znamiona czynu opisanego w art. 234.

Oświadczenie o chęci zaprzestania ścigania

Rekapitulując, formalnie może Pan wycofać wniosek – złożyć oświadczenie o chęci zaprzestania ścigania, niemniej to organy ścigania podejmą decyzję, czy nadal prowadzić postępowanie, bowiem sprawca dopuścił się czynu ściganego z urzędu (mniemam, że tak zakwalifikowano jego zachowanie), a Pańskie zachowanie z kolei może być oceniane z perspektywy art. 234.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Marek Gola

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »