Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z dobrami osobistymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-09-30

Jakie przepisy prawa można zastosować wobec sąsiadów, którzy mają założone w swoim mieszkaniu podsłuchy? Sprawa jest dość nietypowa i wydaje się być nierealna, jednak faktycznie ma miejsce. Rok temu wprowadziłam się do mieszkania z zasobów TBS. Mieszkanie wynajmuję (partycypując w 30% jego wartości). Jestem jego pierwszym lokatorem. Identyczną sytuację mają sąsiedzi pode mną. Po kilku dniach rozpoczęły się przedziwne sytuacje. Na najmniejszy odgłos w moim mieszkaniu sąsiedzi reagują uderzaniem w kaloryfer. Wiem, że sytuacja nie ma miejsca, gdy nie przebywam w mieszkaniu (zamontowałam kamerę ze słuchawkami). W najbliższym czasie chcę wynająć firmę, która zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Jednak co zrobić, jeśli z mojego mieszkania nie da się wykryć tego rodzaju instalacji? Czy na podstawie moich nagrań i tego, co robią sąsiedzi, można z nakazem przeszukać ich mieszkanie? Dodam, że sąsiedzi to emeryci przed siedemdziesiątką. Z kolei w przypadku wykrycia podsłuchów i wniesienia sprawy w sądzie czy mam szansę wygrać? Co grozi takim osobom? Czy możliwa jest ich eksmisja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

W swoim mieszkaniu każdy może robić i zakładać sobie, co chce. A jeśli Pani firma wykrywająca podsłuchy wykryje coś, ale nie wiadomo, co i nie wiadomo, gdzie – bo określić tego się nie da, to nie jest żadna podstawa, aby przeszukiwać mieszkanie sąsiadów.

Pani zamontowała kamery w swoim mieszkaniu, zapewne także z utrwalaniem dźwięku – nie wiem, czy chciałaby Pani, aby sąsiedzi zatrudnili firmę wykrywającą urządzenia i na tej podstawie przeszukali Pani mieszkanie. Bo to jest to, o czym Pani pisze – to ja mam kamery w swoim mieszkaniu, ale nie życzę sobie, aby sąsiedzi mieli podsłuchy w swoim mieszkaniu.

Jeśli uważa Pani, że sąsiedzi naruszają Pani dobra osobiste – waląc w kaloryfery, powinna Pani w pierwszej kolejności zawiadomić administrację. Jeśli to nie pomoże, może Pani składać pozew do sądu cywilnego, opierając się na przepisach prawa sąsiedzkiego, tj. art. 144 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 222 § 2, przepisach art. 23 i 24 o ochronie dóbr osobistych.

Artykuł 24 może stanowić podstawę ochrony, gdy do zagrożenia lub naruszenia dóbr osobistych dochodzi na skutek pośredniego, niematerialnego oddziaływania pozostającego w związku z korzystaniem z sąsiedniej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę treść art. 24, to na Pani będzie ciążył obowiązek wykazania, że doszło do naruszenia lub zagrożenia tych dóbr. Kodeks cywilny nie zawiera definicji dobra osobistego. W nauce i orzecznictwie wskazuje się, że dobrem osobistym są wartości niemajątkowe, nieodłącznie związane z człowiekiem i jego naturą, stanowiące o jego wyjątkowości i integralności, jego godności i postrzeganiu w społeczeństwie, umożliwiające mu samorealizację i twórczą działalność, nie poddające się wycenie w ekonomicznych miernikach wartości. Szczególny związek dobra osobistego z naturą człowieka wyłącza możliwość ujmowania w tych kategoriach dóbr innego rodzaju, wprawdzie wpływających na jakość ludzkiego bytowania, ale pochodzących z zewnątrz, nie wywodzących się z istoty człowieczeństwa.

Na podstawie Pani pozwu nikt nie wejdzie do sąsiadów i nie będzie poszukiwał u nich urządzeń podsłuchowych. Tym bardziej jeśli mają je tylko we własnym mieszkaniu.

Ale w zakresie walenia w kaloryfer przy każdym poruszeniu się przez Panią po mieszkaniu – oczywiście może Pani dochodzić zaprzestania zakłócania korzystania przez Panią z mieszkania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Sąsiad nagrywa nas kamerą, co robić?

Miesiąc temu sąsiad zamontował dwie kamery skierowane na moją posesję. Podgląda naszą rodzinę 24 godziny na dobę. Udostępnił mój wizerunek, zdjęcia...

 

Ciągłe obserwowanie przez sąsiadkę i pomówienia

Moja sąsiadka z parteru, osoba niepracująca, przez cały czas obserwuje, co się dzieje wokół bloku. Za każdym razem, kiedy idę do pracy, wracam...

 

Naganne zachowanie sąsiadów, co robić?

Mieszkamy w bloku. Dzisiaj, wychodząc z domu, mąż otworzył na klatce okno. Wyskoczyli sąsiedzi i zaczęli na nas wrzeszczeć, abyśmy przestali...

 

Obrażanie, pomówienia i groźby ze strony żony partnera

Obrażanie, pomówienia i groźby ze strony żony partnera

Mój partner jest w separacji, poznaliśmy się, gdy już nie mieszkał z żoną. Od momentu, gdy jego żona dowiedziała się, że się spotykamy,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »