Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

• Data: 2024-06-16 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jakie przepisy prawa można zastosować wobec sąsiadów, którzy mają założone w swoim mieszkaniu podsłuchy? Sprawa jest dość nietypowa i wydaje się być nierealna, jednak faktycznie ma miejsce. Rok temu wprowadziłam się do mieszkania z zasobów TBS. Mieszkanie wynajmuję (partycypując w 30% jego wartości). Jestem jego pierwszym lokatorem. Identyczną sytuację mają sąsiedzi pode mną. Po kilku dniach rozpoczęły się przedziwne sytuacje. Na najmniejszy odgłos w moim mieszkaniu sąsiedzi reagują uderzaniem w kaloryfer. Wiem, że sytuacja nie ma miejsca, gdy nie przebywam w mieszkaniu (zamontowałam kamerę ze słuchawkami). W najbliższym czasie chcę wynająć firmę, która zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Jednak co zrobić, jeśli z mojego mieszkania nie da się wykryć tego rodzaju instalacji? Czy na podstawie moich nagrań i tego, co robią sąsiedzi, można z nakazem przeszukać ich mieszkanie? Dodam, że sąsiedzi to emeryci przed siedemdziesiątką. Z kolei w przypadku wykrycia podsłuchów i wniesienia sprawy w sądzie – czy mam szansę wygrać? Co grozi takim osobom? Czy możliwa jest ich eksmisja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

Swoboda we własnym mieszkaniu

W swoim mieszkaniu każdy może robić i zakładać sobie, co chce. A jeśli Pani firma wykrywająca podsłuchy wykryje coś, ale nie wiadomo, co i nie wiadomo, gdzie – bo określić tego się nie da, to nie jest żadna podstawa, aby przeszukiwać mieszkanie sąsiadów.

Pani zamontowała kamery w swoim mieszkaniu, zapewne także z utrwalaniem dźwięku – nie wiem, czy chciałaby Pani, aby sąsiedzi zatrudnili firmę wykrywającą urządzenia i na tej podstawie przeszukali Pani mieszkanie. Bo to jest to, o czym Pani pisze – to ja mam kamery w swoim mieszkaniu, ale nie życzę sobie, aby sąsiedzi mieli podsłuchy w swoim mieszkaniu.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy sąsiad mnie nagrywa

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podsłuchiwanie przez sąsiadów – naruszanie dóbr osobistych

Jeśli uważa Pani, że sąsiedzi naruszają Pani dobra osobiste – waląc w kaloryfery, powinna Pani w pierwszej kolejności zawiadomić administrację. Jeśli to nie pomoże, może Pani składać pozew do sądu cywilnego, opierając się na przepisach prawa sąsiedzkiego, tj. art. 144 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 222 § 2, przepisach art. 23 i 24 o ochronie dóbr osobistych.

Artykuł 24 może stanowić podstawę ochrony, gdy do zagrożenia lub naruszenia dóbr osobistych dochodzi na skutek pośredniego, niematerialnego oddziaływania pozostającego w związku z korzystaniem z sąsiedniej nieruchomości.

Przeczytaj też: Nękanie przez sąsiada gdzie zgłosić

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Konieczność udowodnienia naruszenia dóbr osobistych

Biorąc pod uwagę treść art. 24, to na Pani będzie ciążył obowiązek wykazania, że doszło do naruszenia lub zagrożenia tych dóbr. Kodeks cywilny nie zawiera definicji dobra osobistego. W nauce i orzecznictwie wskazuje się, że dobrem osobistym są wartości niemajątkowe, nieodłącznie związane z człowiekiem i jego naturą, stanowiące o jego wyjątkowości i integralności, jego godności i postrzeganiu w społeczeństwie, umożliwiające mu samorealizację i twórczą działalność, nie poddające się wycenie w ekonomicznych miernikach wartości. Szczególny związek dobra osobistego z naturą człowieka wyłącza możliwość ujmowania w tych kategoriach dóbr innego rodzaju, wprawdzie wpływających na jakość ludzkiego bytowania, ale pochodzących z zewnątrz, nie wywodzących się z istoty człowieczeństwa.

Na podstawie Pani pozwu nikt nie wejdzie do sąsiadów i nie będzie poszukiwał u nich urządzeń podsłuchowych. Tym bardziej jeśli mają je tylko we własnym mieszkaniu.

Ale w zakresie walenia w kaloryfer przy każdym poruszeniu się przez Panią po mieszkaniu – oczywiście może Pani dochodzić zaprzestania zakłócania korzystania przez Panią z mieszkania.

Przykłady

 

Zakłócanie Spokoju

Pani Anna, która wynajmuje mieszkanie w TBS, zauważyła, że sąsiedzi za każdym razem, gdy robiła cokolwiek w swoim mieszkaniu, stukali w kaloryfer. Nawet ciche dźwięki, takie jak stukanie w klawiaturę komputera, wywoływały natychmiastową reakcję. Po zamontowaniu kamery odkryła, że sąsiedzi reagują tylko wtedy, gdy ona jest w domu. Mimo że nie znalazła podsłuchów, postanowiła zwrócić się do administracji, która przeprowadziła rozmowę z sąsiadami i zwróciła im uwagę na niestosowne zachowanie. Pani Anna złożyła także pozew o naruszenie dóbr osobistych na podstawie art. 144 i 222 Kodeksu cywilnego.

 

Wykrycie Podsłuchów

Pan Tomasz wynajął specjalistyczną firmę do wykrycia podsłuchów w swoim mieszkaniu, ponieważ podejrzewał, że sąsiedzi podsłuchują jego rozmowy. Firma rzeczywiście znalazła ukryte urządzenia podsłuchowe. Złożył zawiadomienie na policję oraz do administracji, co doprowadziło do przeszukania mieszkania sąsiadów. Okazało się, że sąsiedzi nielegalnie zamontowali podsłuchy, co stanowiło podstawę do wszczęcia postępowania karnego i eksmisji.

 

Sądowa Walka o Spokój

Pani Marta od dłuższego czasu czuła się obserwowana i podsłuchiwana przez sąsiadów. Zatrudniła firmę wykrywającą podsłuchy, która jednak nie znalazła żadnych urządzeń. Mimo to, sąsiedzi dalej zakłócali jej spokój, stukając w kaloryfer za każdym razem, gdy poruszała się po mieszkaniu. Pani Marta zebrała nagrania z kamer, które dokumentowały te zdarzenia, i złożyła pozew do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych, domagając się zaprzestania nękania i odszkodowania za stres i utratę komfortu życia. Sąd przyznał jej rację, nakazując sąsiadom zaprzestanie zakłócania spokoju oraz zasądził odszkodowanie.

Podsumowanie

 

Podsłuchiwanie przez sąsiadów to poważne naruszenie prywatności i dóbr osobistych. W przypadku podejrzeń o nielegalne działania, warto skontaktować się z administracją oraz rozważyć pomoc prawną. Przykłady z życia pokazują, że można skutecznie dochodzić swoich praw zarówno przez działania administracyjne, jak i sądowe.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Skorzystaj z naszych usług online, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »