Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

Jakie przepisy prawa można zastosować wobec sąsiadów, którzy mają założone w swoim mieszkaniu podsłuchy? Sprawa jest dość nietypowa i wydaje się być nierealna, jednak faktycznie ma miejsce. Rok temu wprowadziłam się do mieszkania z zasobów TBS. Mieszkanie wynajmuję (partycypując w 30% jego wartości). Jestem jego pierwszym lokatorem. Identyczną sytuację mają sąsiedzi pode mną. Po kilku dniach rozpoczęły się przedziwne sytuacje. Na najmniejszy odgłos w moim mieszkaniu sąsiedzi reagują uderzaniem w kaloryfer. Wiem, że sytuacja nie ma miejsca, gdy nie przebywam w mieszkaniu (zamontowałam kamerę ze słuchawkami). W najbliższym czasie chcę wynająć firmę, która zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Jednak co zrobić, jeśli z mojego mieszkania nie da się wykryć tego rodzaju instalacji? Czy na podstawie moich nagrań i tego, co robią sąsiedzi, można z nakazem przeszukać ich mieszkanie? Dodam, że sąsiedzi to emeryci przed siedemdziesiątką. Z kolei w przypadku wykrycia podsłuchów i wniesienia sprawy w sądzie – czy mam szansę wygrać? Co grozi takim osobom? Czy możliwa jest ich eksmisja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podsłuchiwanie przez sąsiadów - co zrobić?

Swoboda we własnym mieszkaniu

W swoim mieszkaniu każdy może robić i zakładać sobie, co chce. A jeśli Pani firma wykrywająca podsłuchy wykryje coś, ale nie wiadomo, co i nie wiadomo, gdzie – bo określić tego się nie da, to nie jest żadna podstawa, aby przeszukiwać mieszkanie sąsiadów.

Pani zamontowała kamery w swoim mieszkaniu, zapewne także z utrwalaniem dźwięku – nie wiem, czy chciałaby Pani, aby sąsiedzi zatrudnili firmę wykrywającą urządzenia i na tej podstawie przeszukali Pani mieszkanie. Bo to jest to, o czym Pani pisze – to ja mam kamery w swoim mieszkaniu, ale nie życzę sobie, aby sąsiedzi mieli podsłuchy w swoim mieszkaniu.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy sąsiad mnie nagrywa

Podsłuchiwanie przez sąsiadów – naruszanie dóbr osobistych

Jeśli uważa Pani, że sąsiedzi naruszają Pani dobra osobiste – waląc w kaloryfery, powinna Pani w pierwszej kolejności zawiadomić administrację. Jeśli to nie pomoże, może Pani składać pozew do sądu cywilnego, opierając się na przepisach prawa sąsiedzkiego, tj. art. 144 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 222 § 2, przepisach art. 23 i 24 o ochronie dóbr osobistych.

Artykuł 24 może stanowić podstawę ochrony, gdy do zagrożenia lub naruszenia dóbr osobistych dochodzi na skutek pośredniego, niematerialnego oddziaływania pozostającego w związku z korzystaniem z sąsiedniej nieruchomości.

Przeczytaj też: Nękanie przez sąsiada gdzie zgłosić

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Konieczność udowodnienia naruszenia dóbr osobistych

Biorąc pod uwagę treść art. 24, to na Pani będzie ciążył obowiązek wykazania, że doszło do naruszenia lub zagrożenia tych dóbr. Kodeks cywilny nie zawiera definicji dobra osobistego. W nauce i orzecznictwie wskazuje się, że dobrem osobistym są wartości niemajątkowe, nieodłącznie związane z człowiekiem i jego naturą, stanowiące o jego wyjątkowości i integralności, jego godności i postrzeganiu w społeczeństwie, umożliwiające mu samorealizację i twórczą działalność, nie poddające się wycenie w ekonomicznych miernikach wartości. Szczególny związek dobra osobistego z naturą człowieka wyłącza możliwość ujmowania w tych kategoriach dóbr innego rodzaju, wprawdzie wpływających na jakość ludzkiego bytowania, ale pochodzących z zewnątrz, nie wywodzących się z istoty człowieczeństwa.

Na podstawie Pani pozwu nikt nie wejdzie do sąsiadów i nie będzie poszukiwał u nich urządzeń podsłuchowych. Tym bardziej jeśli mają je tylko we własnym mieszkaniu.

Ale w zakresie walenia w kaloryfer przy każdym poruszeniu się przez Panią po mieszkaniu – oczywiście może Pani dochodzić zaprzestania zakłócania korzystania przez Panią z mieszkania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »