Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie z byłym partnerem

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-06-10

Mam problem dotyczący rozliczenia z byłym partnerem. Obecnie wyprowadziłam się z domu, który w całości jest własnością byłego partnera. Wprowadzając się do tego domu wiele rzeczy kupiłam (np. pralkę). Ponadto zainwestowałam gotówkę w zakup np. mebli. Czy mogę zabrać rzeczy ruchome z domu i czy mogę odzyskać choć część włożonych pieniędzy w nie swój dom?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

W sytuacji przez Panią opisanej jest Pani w bardzo dobrej pozycji.

Przede wszystkim rzeczy, które wniosła Pani do domu partnera jako swoją własność nie straciły przez to swojego charakteru. Stąd zabranie ich z domu partnera jest możliwe, a nawet konieczne. Oczywiście może pojawić się między Państwem konflikt, co do własności tych rzeczy, tego czasem nie da się uniknąć. Wówczas powinna Pani przedstawić dowody zakupu rzeczy, ewentualnie wskazać świadków, którzy potwierdzą Pani własność.

Jeśli chodzi o nakłady na mieszkanie partnera to tutaj także istnieje taka możliwość. Państwa związek należy bowiem traktować jako konkubinat, a tu istnieje już szerokie orzecznictwo w kwestii rozliczeń między konkubentami po ustaniu takiego związku.

Zgodnie z art. 405 K.c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Ten przepis wskazywany jest jako podstawa do rozliczeń związków konkubenckich, bowiem przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować zawsze wtedy, gdy brak innej podstawy prawnej, na jakiej możliwe byłoby przywrócenie równowagi majątkowej, naruszonej bez prawnego uzasadnienia, jak również wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że do rozliczenia konkubinatu, w tym nakładów dokonanych przez konkubentów na majątek jednego z nich, mają zastosowanie przepisy art. 405 i nast. K.c., chyba że szczególne okoliczności faktyczne sprawy wskazują na istnienie innej podstawy prawnej tych rozliczeń.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zatem, na wyżej wskazanej podstawie może Pani żądać od partnera wydania rzeczy, które zakupiła Pani do jego domu (zwrot korzyści w naturze ma pierwszeństwa), a w pozostałym zakresie wartości poczynionych nakładów z chwili rozliczenia. Proszę wycenić swoje nakłady, na które ma Pani dowód, i zażądać od partnera zwrotu ich wartości. Jeśli nie rozliczy się z Panią będzie Pani miała prawo zwrócić się do sądu o nakazanie takiego zwrotu. Proszę tylko pamiętać, że wycena nakładów nie może równać się temu, co Pani płaciła, bowiem w pewnym zakresie z tych nakładów sama Pani korzystała, a ponadto w pewnej części nakłady już nie wzbogacają partnera (spadek wartości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »