Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie z byłym partnerem

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-06-10

Mam problem dotyczący rozliczenia z byłym partnerem. Obecnie wyprowadziłam się z domu, który w całości jest własnością byłego partnera. Wprowadzając się do tego domu wiele rzeczy kupiłam (np. pralkę). Ponadto zainwestowałam gotówkę w zakup np. mebli. Czy mogę zabrać rzeczy ruchome z domu i czy mogę odzyskać choć część włożonych pieniędzy w nie swój dom?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny rzetelne i fachowe wyjaśnienie sprawy. Polecam z całym przekonaniem.
Jerzy, rencista pracujący, 62 lata
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, wyczerpująca, zrozumiała i konkretna odpowiedź, polecam serdecznie
Marcin, 39 lat
Polecam bardziej niż szukanie w internecie na własną rękę albo usługi kancelarii iteracyjnej, taniej i szybciej profesjonalna obsługa fachowa
Jakub, 42 lata
Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina

W sytuacji przez Panią opisanej jest Pani w bardzo dobrej pozycji.

Przede wszystkim rzeczy, które wniosła Pani do domu partnera jako swoją własność nie straciły przez to swojego charakteru. Stąd zabranie ich z domu partnera jest możliwe, a nawet konieczne. Oczywiście może pojawić się między Państwem konflikt, co do własności tych rzeczy, tego czasem nie da się uniknąć. Wówczas powinna Pani przedstawić dowody zakupu rzeczy, ewentualnie wskazać świadków, którzy potwierdzą Pani własność.

Jeśli chodzi o nakłady na mieszkanie partnera to tutaj także istnieje taka możliwość. Państwa związek należy bowiem traktować jako konkubinat, a tu istnieje już szerokie orzecznictwo w kwestii rozliczeń między konkubentami po ustaniu takiego związku.

Zgodnie z art. 405 K.c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Ten przepis wskazywany jest jako podstawa do rozliczeń związków konkubenckich, bowiem przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować zawsze wtedy, gdy brak innej podstawy prawnej, na jakiej możliwe byłoby przywrócenie równowagi majątkowej, naruszonej bez prawnego uzasadnienia, jak również wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że do rozliczenia konkubinatu, w tym nakładów dokonanych przez konkubentów na majątek jednego z nich, mają zastosowanie przepisy art. 405 i nast. K.c., chyba że szczególne okoliczności faktyczne sprawy wskazują na istnienie innej podstawy prawnej tych rozliczeń.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zatem, na wyżej wskazanej podstawie może Pani żądać od partnera wydania rzeczy, które zakupiła Pani do jego domu (zwrot korzyści w naturze ma pierwszeństwa), a w pozostałym zakresie wartości poczynionych nakładów z chwili rozliczenia. Proszę wycenić swoje nakłady, na które ma Pani dowód, i zażądać od partnera zwrotu ich wartości. Jeśli nie rozliczy się z Panią będzie Pani miała prawo zwrócić się do sądu o nakazanie takiego zwrotu. Proszę tylko pamiętać, że wycena nakładów nie może równać się temu, co Pani płaciła, bowiem w pewnym zakresie z tych nakładów sama Pani korzystała, a ponadto w pewnej części nakłady już nie wzbogacają partnera (spadek wartości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przeniesienie kredytu na byłą żonę i oświadczenie o zrzeczeniu się praw do nieruchomości

Dzisiaj byłem w banku z moją byłą żoną (jesteśmy po rozwodzie) i jej rodzicami w celu przeniesienie kredytu z mojej osoby na byłą...

Złośliwe i uporczywe hałasowanie sąsiadów

Mieszkam w bloku. Moim problemem są sąsiedzi nade mną, a szczególnie dwójka ich małych dzieci. Hałasy, jakie stamtąd dobiegają, przeraźliwe...

Czy strona przegrana płaci koszty reprezentacji, jeśli adwokat zrezygnował z honorarium?

Wygrałem w sądzie pierwszej instancji sprawę, którą wniosła moja matka o alimenty ode mnie. Sędzia uwolnił mnie od alimentów. Matka się jednak...

Zezłomowanie wspólnego samochodu małżonków

Miesiąc temu w wyniku zdarzenia drogowego zginął mój mąż. Samochód, którym jechał, nie nadaje się do naprawy i został odholowany do...

Błędne wpisanie przebiegu samochodu przez diagnostę

Diagnosta na przeglądzie parę lat temu źle wpisał przebieg auta zamiast 152 tys. km to 52 tys. W kolejnych przeglądach przebieg wzrasta o ok. 25 tys....

Stary samochód w spadku bez OC

Wraz z dziećmi odziedziczyłam po mężu stary samochód, który stał na terenie zakładu pracy męża przez kilka lat. Mąż go nie użytkował, no...

Przedsiębiorca wprowadzony w błąd - oferta reklamowa przez telefon

Prowadzę niedużą działalność gospodarczą. Tydzień temu zadzwonił do mnie przedstawiciel, który poinformował, że dzwoni z Panoramy firm, gdzie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »