Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie z byłym partnerem

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-06-10

Mam problem dotyczący rozliczenia z byłym partnerem. Obecnie wyprowadziłam się z domu, który w całości jest własnością byłego partnera. Wprowadzając się do tego domu wiele rzeczy kupiłam (np. pralkę). Ponadto zainwestowałam gotówkę w zakup np. mebli. Czy mogę zabrać rzeczy ruchome z domu i czy mogę odzyskać choć część włożonych pieniędzy w nie swój dom?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

W sytuacji przez Panią opisanej jest Pani w bardzo dobrej pozycji.

Przede wszystkim rzeczy, które wniosła Pani do domu partnera jako swoją własność nie straciły przez to swojego charakteru. Stąd zabranie ich z domu partnera jest możliwe, a nawet konieczne. Oczywiście może pojawić się między Państwem konflikt, co do własności tych rzeczy, tego czasem nie da się uniknąć. Wówczas powinna Pani przedstawić dowody zakupu rzeczy, ewentualnie wskazać świadków, którzy potwierdzą Pani własność.

Jeśli chodzi o nakłady na mieszkanie partnera to tutaj także istnieje taka możliwość. Państwa związek należy bowiem traktować jako konkubinat, a tu istnieje już szerokie orzecznictwo w kwestii rozliczeń między konkubentami po ustaniu takiego związku.

Zgodnie z art. 405 K.c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Ten przepis wskazywany jest jako podstawa do rozliczeń związków konkubenckich, bowiem przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować zawsze wtedy, gdy brak innej podstawy prawnej, na jakiej możliwe byłoby przywrócenie równowagi majątkowej, naruszonej bez prawnego uzasadnienia, jak również wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że do rozliczenia konkubinatu, w tym nakładów dokonanych przez konkubentów na majątek jednego z nich, mają zastosowanie przepisy art. 405 i nast. K.c., chyba że szczególne okoliczności faktyczne sprawy wskazują na istnienie innej podstawy prawnej tych rozliczeń.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zatem, na wyżej wskazanej podstawie może Pani żądać od partnera wydania rzeczy, które zakupiła Pani do jego domu (zwrot korzyści w naturze ma pierwszeństwa), a w pozostałym zakresie wartości poczynionych nakładów z chwili rozliczenia. Proszę wycenić swoje nakłady, na które ma Pani dowód, i zażądać od partnera zwrotu ich wartości. Jeśli nie rozliczy się z Panią będzie Pani miała prawo zwrócić się do sądu o nakazanie takiego zwrotu. Proszę tylko pamiętać, że wycena nakładów nie może równać się temu, co Pani płaciła, bowiem w pewnym zakresie z tych nakładów sama Pani korzystała, a ponadto w pewnej części nakłady już nie wzbogacają partnera (spadek wartości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »