Rozliczenie z byłym partnerem

Mam problem dotyczący rozliczenia z byłym partnerem. Obecnie wyprowadziłam się z domu, który w całości jest własnością byłego partnera. Wprowadzając się do tego domu wiele rzeczy kupiłam (np. pralkę). Ponadto zainwestowałam gotówkę w zakup np. mebli. Czy mogę zabrać rzeczy ruchome z domu i czy mogę odzyskać choć część włożonych pieniędzy w nie swój dom?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczenie z byłym partnerem

Odebranie swoich rzeczy po wyprowadzce z domu partnera

W sytuacji przez Panią opisanej jest Pani w bardzo dobrej pozycji.

Przede wszystkim rzeczy, które wniosła Pani do domu partnera jako swoją własność nie straciły przez to swojego charakteru. Stąd zabranie ich z domu partnera jest możliwe, a nawet konieczne. Oczywiście może pojawić się między Państwem konflikt, co do własności tych rzeczy, tego czasem nie da się uniknąć. Wówczas powinna Pani przedstawić dowody zakupu rzeczy, ewentualnie wskazać świadków, którzy potwierdzą Pani własność.

Nakłady na mieszkanie partnera a rozliczenia po rozstaniu

Jeśli chodzi o nakłady na mieszkanie partnera to tutaj także istnieje taka możliwość. Państwa związek należy bowiem traktować jako konkubinat, a tu istnieje już szerokie orzecznictwo w kwestii rozliczeń między konkubentami po ustaniu takiego związku.

Zgodnie z art. 405 K.c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Ten przepis wskazywany jest jako podstawa do rozliczeń związków konkubenckich, bowiem przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować zawsze wtedy, gdy brak innej podstawy prawnej, na jakiej możliwe byłoby przywrócenie równowagi majątkowej, naruszonej bez prawnego uzasadnienia, jak również wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że do rozliczenia konkubinatu, w tym nakładów dokonanych przez konkubentów na majątek jednego z nich, mają zastosowanie przepisy art. 405 i nast. K.c., chyba że szczególne okoliczności faktyczne sprawy wskazują na istnienie innej podstawy prawnej tych rozliczeń.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Żądanie wydania rzeczy zakupionych do domu partnera

Zatem, na wyżej wskazanej podstawie może Pani żądać od partnera wydania rzeczy, które zakupiła Pani do jego domu (zwrot korzyści w naturze ma pierwszeństwa), a w pozostałym zakresie wartości poczynionych nakładów z chwili rozliczenia. Proszę wycenić swoje nakłady, na które ma Pani dowód, i zażądać od partnera zwrotu ich wartości. Jeśli nie rozliczy się z Panią będzie Pani miała prawo zwrócić się do sądu o nakazanie takiego zwrotu. Proszę tylko pamiętać, że wycena nakładów nie może równać się temu, co Pani płaciła, bowiem w pewnym zakresie z tych nakładów sama Pani korzystała, a ponadto w pewnej części nakłady już nie wzbogacają partnera (spadek wartości).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Nosal

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »