Zakup samochodu zajętego przez komornika

• Autor: Katarzyna Bereda

Kupiłem samochód i przy próbie rejestracji go w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że jest na nim zajęcie komornicze. Jakie mi przysługują prawa? Czy mogę oddać samochód i żądać od sprzedającego zwrotu pieniędzy wraz z poniesionymi kosztami, które już zainwestowałem w pojazd?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup samochodu zajętego przez komornika

Zajęcie komornicze na aucie – wada prawna

W niniejszym stanie faktycznym należy mówić o wadzie prawnej pojazdu. Zgodnie z treścią art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Mając powyższe na uwadze, a więc wystąpienie wady fizycznej lub prawnej, o której nie został Pan poinformowany, zgodnie z treścią art. 560 § 1 jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi

Artykuły 560 oraz 561 zawierają katalog uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady rzeczy oraz kontruprawnienia sprzedającego. Artykuł 560 §1 określa dwa uprawnienia – oświadczenie o odstąpieniu od umowy (które nie przysługuje kupującemu, jeżeli wada jest nieistotna – art. 560 § 4) oraz oświadczenie o obniżeniu ceny (art. 560 § 3 stanowi, że obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady). Artykuł 560 § 1 określa kontruprawnienia sprzedającego: może on niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymienić rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo wadę usunąć. Kontruprawnienia te jednak nie przysługują sprzedawcy, gdy rzecz była już przez niego wymieniona lub naprawiana albo gdy sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zatajenie zajęcia komorniczego

Z uwagi na powyższe, a także zatajenie wystąpienia niniejszej wady może Pan skorzystać z prawa odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny, albowiem logicznym jest, iż naprawa nie wypełnia uszczerbku jaki Pan doznał, bowiem mówimy tu o wadzie prawnej – zajęciu komorniczym. Powinien Pan wobec powyższego wystosować pismo do sprzedawcy i wskazując na powyższe regulacje, wskazać swoje roszczenie. Na podstawie art. 494 może Pan także dochodzić naprawienia szkody, którą Pan poniósł z uwagi na wykonane inwestycje w pojazd.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »