MPWiK nie chce odebrać przyłącza, a sąsiedzi żądają pieniędzy, co zrobić?

• Data: 2024-10-18 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Czy sąsiedzi, którzy kilka lat temu wybudowali przyłącze na działce należącej do miasta, mogą żądać ode mnie (wybudowałem obok nich dom) zapłaty za przyłączenie wody? MPWIK nie chce odebrać mojego podłączenia, chociaż na budowę dostałem zgodę od miasta bez ich zgody. Nie chce też przejąć przyłącza, bo linia wodociągu biegnie pod domem jednego z sąsiadów, i każe mi uzyskać ich zgodę. Domy usytuowane są w formie zabudowanego czworokąta z działką miejską pośrodku, na której znajduje się przyłącze. Dla mnie jest to niezrozumiałe, bo nigdzie w dokumentach nie ma wpisu, kto jest właścicielem przyłącza, a zapłaty za dostęp żąda kilku sąsiadów. Najpierw zapłaty zażądał jeden, potem trzech, a teraz czwarty, który uważa, że budował to też jego ojciec. Podkreślam, iż zrobili to na działce należącej do miasta. Poza tym w sytuacji, gdybym im zapłacił, nie chcą dać mi żadnego potwierdzenia. Co mam robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

MPWiK nie chce odebrać przyłącza, a sąsiedzi żądają pieniędzy, co zrobić?

Właściciel przyłącza wodociągowego

Istotne jest, do kogo należy przyłącze. Nie ma znaczenia, czy znajduje się w gruncie należącym do miasta. Istotne jest, do kogo należy odcinek.

Ustawowa definicja przyłącza wodociągowego została uregulowana ustawą z dnia 14 stycznia 2002 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy przyłącze wodociągowe jest to „odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym”. W świetle ustawy zatem przyłącza stanowią własność odbiorcy usług.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgoda właściciela odcinka

Przed datą 14 stycznia 2002 roku stan prawny w kwestii przyłącza wodociągowego wyglądał jednak inaczej. Przyłącze urządzenia wodociągowego z wodociągiem publicznym od zaworu głównego do rurociągu ulicznego stanowiło bowiem wówczas własność przedsiębiorcy będącego dostawcą wody, a nie jej odbiorcy.

Jeśli przedsiębiorstwo wodociągowe nie odebrało odcinka i nie włączyło go do sieci jako swoją własność – niestety właścicielem jest inwestor czy też inwestorzy. Czym innym jest uzyskanie zgody od miasta na przyłączenie się – czyli wykopy – czym innym zgoda właściciela odcinka.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Jan wybudował dom na działce graniczącej z działką miejską, przez którą biegnie przyłącze wodociągowe wybudowane przez sąsiadów kilka lat wcześniej. Kiedy Pan Jan zwrócił się do MPWIK o podłączenie swojej nieruchomości do tego przyłącza, spotkał się z odmową, ponieważ wodociąg biegnie przez prywatne działki sąsiadów. Sąsiedzi zażądali od Pana Jana opłaty za możliwość korzystania z przyłącza, mimo że zostało ono wybudowane na gruncie należącym do miasta. Sytuacja skomplikowała się, gdy kilku sąsiadów zaczęło żądać zapłaty, nie oferując jednocześnie żadnego potwierdzenia w formie umowy czy dokumentu.

 

Pani Anna, kupując działkę budowlaną na osiedlu, nie miała świadomości, że przyłącze wodociągowe, do którego chciała się podłączyć, zostało wybudowane przez sąsiadów na miejskiej działce. Kiedy MPWIK odmówiło odbioru przyłącza, wskazując na brak zgody właścicieli przyłącza, sąsiedzi zażądali od Pani Anny wysokiej opłaty za korzystanie z instalacji. Pani Anna była zdezorientowana, ponieważ nie miała informacji, kto jest faktycznym właścicielem przyłącza i na jakiej podstawie sąsiedzi żądają zapłaty.

 

Pan Marek postawił dom na działce graniczącej z miejską, przez którą biegnie rura wodociągowa. Sąsiedzi, którzy kilka lat wcześniej wybudowali przyłącze, zażądali od Pana Marka opłaty za możliwość korzystania z przyłącza, twierdząc, że to oni są jego właścicielami. Pan Marek miał jednak zgodę miasta na podłączenie, ale MPWIK odmówiło odbioru instalacji, ponieważ przyłącze nie zostało przejęte przez przedsiębiorstwo. Pan Marek znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż każdy z sąsiadów żądał zapłaty, nie oferując żadnej formalnej umowy.

Podsumowanie

Problematyka odbioru przyłącza wodociągowego i odpowiedzialności za jego utrzymanie zależy od tego, kto jest właścicielem przyłącza, a nie od tego, na czyjej działce zostało ono zbudowane. Brak formalnych umów oraz niejasności dotyczące własności mogą prowadzić do sporów sąsiedzkich i trudności w uzyskaniu zgody na korzystanie z istniejących instalacji. Kluczowe jest ustalenie, kto faktycznie posiada prawa do danego odcinka wodociągu, aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych kosztów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z przyłączami wodociągowymi? Oferujemy profesjonalne porady online oraz przygotowanie niezbędnych pism, abyś mógł skutecznie chronić swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »